O rozbudowie budynku, w którym siedzibę ma CSE „Światowid”, mówiło się od lat. Po latach starań inwestycja wkracza w fazę realizacji. Przed miesiącem elbląska instytucja podpisała umowę na dofinansowanie tego przedsięwzięcia w wysokości 10 mln zł. Obecnie Światowid poszukuje firmy, która pełnić będzie funkcję Inżyniera Kontraktu w tym zadaniu. Kolejnym etapem będzie wyłonienie wykonawcy prac budowlanych. Roboty mają rozpocząć się jeszcze w tym roku i zakończyć w 2019.
24 kwietnia dyrektor Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu podpisał umowę z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rozbudowę obiektu przy placu Jagiellończyka. Całkowity koszt inwestycji wynosić ma ponad 15 milionów złotych, z czego MKiDN dofinansuje ją w wysokości ponad 10 milionów złotych.
Budynek, w którym siedzibę ma „Światowid” oraz Teatr im. A. Sewruka oddany został do użytku w 1962 roku, a więc 55 lat temu. Od 2001 roku w obiekcie przeprowadzono szereg inwestycji oraz zrealizowano projekty „miękkie”, mające na celu z jednej strony podniesienie standardu oferowanych usług kulturalnych, z drugiej ułatwienie dostępu mieszkańcom regionu do szeroko rozumianej kultury. Powstały m.in. nowe pracownie, w których prowadzone są zajęcia plastyczne, z odnowionego pomieszczenia po bibliotece utworzono Galerię „Nobilis", zmodernizowano sale kinowe oraz wyposażono budynek w windę. Potrzeby są jednak znacznie większe. Socrealistyczny gmach jest dziś zabytkiem minionej epoki i konieczne jest dostosowanie go do wymogów współczesnych.
Obiekt ma zostać rozbudowany o blisko 1900 metrów kwadratowych. Powstać mają nowe przestrzenie na działania kulturalne, w tym profesjonalne pomieszczenia edukacyjne i szkoleniowe, a istniejące powierzchnie mają zostać przebudowane, by zyskać nową funkcjonalność. Powstanie m.in. nowa sala kina edukacyjnego, zmodernizowane zostaną pracownie do edukacji kulturalnej, a sala sportowa dostosowana zostanie do organizacji różnorodnych wydarzeń. Projekt zakłada także powstanie galerii sztuki współczesnej i awangardowej, w której prezentowane będą dzieła twórców regionu oraz te o szczególnym znaczeniu kulturowym. W wyniku zmian otwarte zostanie między innymi Centrum Aktywności Społecznej, w którym skupiona będzie działalność z zakresu arteterapii, także na rzecz seniorów i osób wykluczonych, oraz utworzony zostanie Ośrodek digitalizacji, który w szerszym stopniu zajmie się edukacją regionalną i promocją regionu z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.
Dzięki modernizacji obiektu uzyskamy nowe przestrzenie na działania kulturalne, a także zyskamy nowe funkcjonalności przebudowanej i wyremontowanej powierzchni
– dodaje Antoni Czyżyk. - Da to możliwość rozszerzenia oferty kulturalnej CSE „Światowid”.
Prace obejmować będą zarówno rozbudowę, przebudowę z wyburzeniami jak i remont. W ramach inwestycji dobudowane zostaną dwie symetryczne względem siebie bryły na osi północ-południe, które nie zmienią wysokości i proporcji elewacji frontowej oraz kształtu budynku w formie litery T. Rozbudowa od strony południowej ma na celu powiększenie widowni sali widowiskowej. W bryle tej znajdą się nowe funkcje związane z nowym wejściem do sali widowiskowej, szatniami, toaletami, sale do gimnastyki, baletu i ćwiczeń. Bryła od strony północnej pomieści natomiast magazyn wielozadaniowy, kino edukacyjne, garderoby i pracownie artystyczne.
Ponadto w całym istniejącym obiekcie planuje się prace remontowe w zakresie wymiany, rozdziału i opomiarowania instalacji hydraulicznych, wymiany instalacji elektrycznej w niezbędnym zakresie oraz prac rekonstrukcyjnych po robotach instalacyjnych.
Elewacje budynku uzyskają jednolity biały kolor na gładkim tynku. Otwory okienne w całym budynku zostaną ujednolicone i uporządkowane w stosunku do niejednolitych elewacji stanu obecnego związanego z kolejnymi rozbudowami obiektu. Część przyziemia budynku zostanie podkreślona przez wysoki cokół z płyt betonowych (beton architektoniczny) z akcentami kolorystycznymi nawiązującymi do logo użytkowników.
Prace obejmować będą również zagospodarowanie terenu wokół budynku. Istniejący parking od strony południowej (ul. Teatralnej) zostanie przebudowany. Ze względu na nowo projektowane wejście do teatru, powstanie dodatkowy, drugi zjazd na parking (od strony banku PKO BP). Od strony północnej (ul. Karowej) zaprojektowano dojazd do budynku dla pojazdów ciężarowych oraz wygospodarowano miejsca postojowe dla samochodów osobowych. Łącznie od strony północnej i południowej dla Światowida zaprojektowano 29 miejsc postojowych w tym 2 dla osób niepełnosprawnych, natomiast dla teatru 24 miejsca postojowe w tym 2 miejsca dla osób niepełnosprawnych.
Obecnie inwestycja jest na etapie wyłaniania firmy, która pełnić będzie funkcję Inżyniera Kontraktu, czyli tzw. inwestora zastępczego, który sprawować będzie nadzór nad robotami budowlanymi w imieniu Światowida. Zainteresowane podmioty mogą składać swoje oferty do 1 czerwca. Kolejnym krokiem będzie wyłonienie wykonawcy robót.
Zgodnie z naszym harmonogramem przetarg na wykonawstwo chcielibyśmy ogłosić w sierpniu br. Rozpoczęcie prac budowlanych planujemy w październiku lub listopadzie 2017 r. Ich zakończenie nastąpić powinno w październiku 2019 r.
- poinformował nas dyrektor Antoni Czyżyk.
Mam nadzieje ze spec od wizażu sie nie popisał i w realu wyjdzie lepiej bo o niebo lepiej biedronki i lidle lepiej wygladają.
Zauważyliście, że budynek przypomina dworzec? Może dlatego, że większość projektów, które robiło to biuro architektoniczne, to dworce. :)
pożyjemy zobaczymy już tyle razy słyszałem o tym co ma być z tego naszego światowidu - cuda miały być i dalej stoi jak stał
Wizualizacja przeszklona była ładniejsza a to co ma być to powrót do PRL u. Może wreszcie doczekamy się by w teatrze były w koło też miejsca tzw loze. Zakaz parkowania przed wejściem do Światowida. Chodniki dla pieszych a złom na parking.
Brak jest parkingu na autokary a non stop jest ich sporo. A to przyjechali do kina do teatru na koncerty. Warto o tym pomyśleć.
Pudrowanie trupa, ale kasy na nowy nie ma, także lepsze to niż nic.
Ot pomalowali w środku i dali nową elewację, więcej zmian nie widać