Elbląska podstrefa Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej na Modrzewinie powiększyła się o kolejne 6 ha terenu. W ostatnich dniach 2016 r. Ministerstwo Skarbu wniosło aportem do strefy trzy działki przy ul. Rosnowskiego. Dawniej miał na nich powstać Ośrodek Zarządzania Informacją Ministerstwa Sprawiedliwości. Inwestycja nie wypaliła, a niezagospodarowane nieruchomości po latach wzbogacą ofertę inwestycyjną miasta.
Przypomnijmy, że w październiku 2010 roku Skarb Państwa nabył od Miasta trzy działki o pow. 6,3 ha, położone przy ul. Michała Rosnowskiego. Ich wartość rynkowa, określona przez rzeczoznawcę majątkowego, wynosiła ponad 2,2 mln zł. Ówczesny Prezydent Elbląga Henryk Słonina wyszedł jednak z propozycją sprzedaży gruntów na Modrzewinie, za przysłowiową złotówkę. W ten sposób Ministerstwo Sprawiedliwości nabyło od Miasta teren, za cenę niższą niż wartość rynkowa, płacąc za nie 1,22 zł brutto.
Sprzedaż gruntów po zaniżonej cenie, będących własnością jednostek samorządu terytorialnego na rzecz Skarbu Państwa, umożliwiło Prezydentowi prawo. Zgodę na tę transakcję, w czerwcu 2010 r. wyrazili również elbląscy radni. W zamian Skarb Państwa, na takich samych warunkach – za przysłowiową złotówkę, zbył na rzecz Miasta nieruchomości o łącznej pow. około 11 ha (m.in. przy ulicach Dolnej, Niskiej i Dojazdowej).
Przekazane Skarbowi Państwa atrakcyjne tereny, miały być przeznaczone pod inwestycję Ministerstwa Sprawiedliwości. Resort chciał na nich wybudować pilotażowy Ośrodek Zarządzania Informacją. Jego zadaniem miało być świadczenie usług zwiększających zakres dostępu osób fizycznych i prawnych do informacji i danych gromadzonych oraz przetwarzanych przez jednostki resortu.
Budowa Ośrodka Zarządzania Informacją na Modrzewinie miała być realizowana w latach 2010-2013, a jej koordynatorem na miejscu miał być Sąd Okręgowy w Elblągu. Do inwestycji jednak nie doszło. Jak się okazało zamierzenie zostało zrealizowane, ale w dużo mniejszej skali. Pod cele OZI wykorzystano obiekt położony przy Alei Grunwaldzkiej 77, po byłym Ośrodku Migracyjnym Ksiąg Wieczystych.
W 2013 roku Ministerstwo poinformowało Urząd Miejski w Elblągu, że nie jest już zainteresowane nieruchomością przy ul. Rosnowskiego i w inny sposób rozwiąże jej kwestię. Miasto widząc zainteresowanie wśród inwestorów terenami Modrzewiny, zaproponowało by tereny włączyć do oferty inwestycyjnej Elbląga.
Po kolejnych trzech latach, 28 grudnia 2016 r. w Ministerstwie Skarbu podpisano akt notarialny dotyczący przekazania terenu o powierzchni 6,3 hektarów na własność Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej S.A. Do transakcji doszło w drodze aportu.
Trzy działki wchodzące w skład przekazanego terenu to bardzo atrakcyjny dla inwestorów obszar. Znajduje się on w przemysłowej dzielnicy miasta – Modrzewinie Południe. Obszar posiada niezbędną infrastrukturę techniczną i przeznaczony jest pod działalność produkcyjno-usługową. Zgodnie z założeniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, mogą tu powstać budynki produkcyjne związane z działalnością przemysłową i magazynową, w tym: produkcja i usługi przemysłu wysokich technologii, składowanie, logistyka i dystrybucja
- informuje Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna.
Obecnie przekazane grunty czekać będą na potencjalnego inwestora, który w Podstrefie Elbląg może liczyć na pomoc publiczną w wysokości 70% kosztów kwalifikowalnych inwestycji. Dotychczas na Modrzewinie zainwestowało 9 firm z branż: metalowo-maszynowej, oświetleniowej, stolarki okiennej, spożywczej i biotechnologicznej.
Już 25 lat czekają na księcia z bajki, a on dalej nie przybywa. Ponadto SSE tworzą w Polsce nierówne warunki konkurencji podmiotów co jest już z założenia poronione