Przekazane przed pięcioma laty Skarbowi Państwa za symboliczną złotówkę, atrakcyjne tereny na Modrzewinie, prawdopodobnie ponownie wrócą w zarząd Miasta. Działka przy ul. Rosnowskiego o powierzchni ponad 6 ha, miała być przeznaczona pod inwestycję Ministerstwa Sprawiedliwości. Miał na niej powstać Ośrodek Zarządzania Informacją. Resort sprawiedliwości z zamierzenia się wycofał, a nieruchomość od dłuższego czasu pozostaje niezagospodarowana. Obecne władze Elbląga chcą ten teren włączyć do swojej oferty inwestycyjnej dla przedsiębiorców.
Przypomnijmy. W 2010 r. ówczesna prezes elbląskiego Sądu Okręgowego Ewa Pietraszewska, zwróciła się z wnioskiem do władz miasta o przekazanie nieruchomości na potrzeby utworzenia w Elblągu pilotażowego Ośrodka Zarządzania Informacją. Projekt ten miał stanowić część większego przedsięwzięcia, zgłoszonego przez Ministerstwo Sprawiedliwości do dofinansowania ze środków unijnych, pod nazwą „Centrum Informacji Gospodarczej Ministerstwa Sprawiedliwości”. Zakładał on zbudowanie na terenie całego kraju Centrum Informacji Gospodarczej (CIG) na potrzeby świadczenia przez resort sprawiedliwości usług, zwiększających zakres dostępu osób fizycznych i prawnych do informacji i danych gromadzonych oraz przetwarzanych przez jednostki resortu.
Władze Elbląga pozytywnie zareagowały na wniosek i zaproponowały ministerstwu tereny znajdujące się w obrębie Elbląskiego Parku Technologicznego na Modrzewinie. W październiku 2010 roku Skarb Państwa nabył od magistratu trzy działki o pow. 6,3 ha, położone przy ul. Michała Rosnowskiego. Ich wartość rynkowa, określona przez rzeczoznawcę majątkowego, wynosiła ponad 2,2 mln zł. Ówczesny Prezydent Elbląga Henryk Słonina wyszedł jednak z propozycją sprzedaży gruntów na Modrzewinie, za przysłowiową złotówkę. W ten sposób Ministerstwo Sprawiedliwości nabyło od Miasta teren, za cenę niższą niż wartość rynkowa, płacąc za nie 1,22 zł brutto.
Sprzedaż gruntów po zaniżonej cenie, będących własnością jednostek samorządu terytorialnego na rzecz Skarbu Państwa, umożliwiło Prezydentowi prawo. Zgodę na tę transakcję, w czerwcu 2010 r. wyrazili również elbląscy radni. W zamian Skarb Państwa, na takich samych warunkach – za przysłowiową złotówkę, zbył na rzecz Miasta nieruchomości o łącznej pow. około 11 ha (m.in przy ulicach Dolnej, Niskiej i Dojazdowej).
Budowa Ośrodka Zarządzania Informacją na Modrzewinie, miała być realizowana w latach 2010-2013 a jej koordynatorem na miejscu miał być Sąd Okręgowy w Elblągu. Lata mijały a na należących do resortu sprawiedliwości terenach nic się nie działo. W końcu, w 2013 roku Ministerstwo poinformowało pisemnie Urząd Miejski w Elblągu, że nie jest już zainteresowane nieruchomością i w inny sposób rozwiąże jej kwestię.
Jak się okazało zamierzenie zostało zrealizowane, ale w dużo mniejszej skali. Pod cele OZI wykorzystano obiekt położony przy Alei Grunwaldzkiej 77, po byłym Ośrodku Migracyjnym Ksiąg Wieczystych, gdzie znajdują się urzędnicy sądowi i niezbędna infrastruktura. Budynek ten w 2005 r. także został przekazały resortowi sprawiedliwości. Od tamtego czasu odbywało się w nim przenoszenie papierowych ksiąg wieczystych na nośniki cyfrowe, które Ministerstwo, bezpłatnie udostępnia obywatelom w Internecie.
W ciągu pięciu ostatnich lat, w pobliżu działki przy ul. Michała Rosnowskiego wyrosło kilka zakładów produkcyjnych, a kolejne są w trakcie realizacji lub planowania. Należący obecnie do Skarbu Państwa teren zyskał na atrakcyjności. Dostrzegły to także obecne władze miasta, które podjęły działania w celu odzyskania nieruchomości. W minioną środę (12 sierpnia) do pomysłu tego, przekonywał goszczącego w tym dniu w Elblągu wojewodę warmińsko – mazurskiego Mariana Podziewskiego, Prezydent Witold Wróblewski.
Razem z Wojewodą byliśmy na Modrzewinie i oglądaliśmy ten teren. Ministerstwo Sprawiedliwości tej inwestycji już realizować nie będzie, stąd chcemy jako Miasto włączyć go do kompleksowej oferty miasta dla inwestorów
– poinformował na środowej konferencji prasowej w ratuszu Witold Wróblewski.
- Myślę, że jest to dobry pomysł, by tereny te przekazać na cele przedsiębiorczości – dodał wojewoda Marian Podziewski.
Wstyd.Modrzewina miala byc miastem a nie zaglebiem fabryk...To miasto nie ma pomyslu na siebie.
Modrzewina ma być terenem do rekreacji a nie stawiają hale gdzie popadnie, a w środku miasta jest pełno pustych przestrzeni
Ludność, szczególnie ta młodsza chętnie by na Modrzewinie zamieszkała. Miały być wydzielone działki pod budownictwo jedno i wielorodzinne. I co ? Wydzielono kilka działek po paskarskich, zaporowych cenach. Dla kogo? Należało wytyczyć 15-200 działek w jednym kompleksie, zaoferować pomoc prawną i urbanistyczną a przede wszystkim ustalić rozsądne ceny. Kto zechce się pośięcać budowie domku nie mając pewności kto, lub co będzie jego sąsiadem. A może np. wytwórnia fajerwerków albo Jakiś cuchnący biznes.
Mam pytanie do " władz " miasta , czy flaga narodowa musi być TAK BRUDNA na ich siedzibie , że wiatr nie ma siły, ją poruszyć ???
na Modrzewinie zostala sprzedana jedna dzialka pod domek jednorodzinny 3-4 lata temu , a teraz zapadla decyzja ,że nie bedzie tam budownictwa mieszkaniowego , jak ma się czuć ten odważny ,sam na hektarach i same fabryczki.? Kiedy miasto zacznie zabudowywać Środmieście ,pl konstytucji , teren na Prawo od Tysiaclecia po wjeżdzie do miasta ? a nie tylko jego okolice
PO znowu wystawiło Elbląg do wiatru
Taka piekna przestrzen,zielen i krajobraz a w tym wszystkim las hangarów...tylko miasta zal.
A co z Terkawką ? Do dziś nie wiemy jaka jest koncepcja nowego prezydenta na zagospodarowanie przestrzenne Elbląga w latach 2015-2020 ? i czy w ogóle ją ma