Nowy, bardziej funkcjonalny obiekt z częścią socjalno-biurową, garażowo-warsztatową i logistyczną, strażacka wspinalnia, treningowe komory, boisko wielofunkcyjne z bieżnią, garaże oraz parkingi. Tak wyglądać ma nowa strażnica Komendy Miejskiej PSP przy ul. Łęczyckiej. Elbląscy strażacy, nie czekając na decyzję o przyznaniu środków na realizację swojej inwestycji, podjęli pierwsze kroki w kierunku jej rozpoczęcia. Do Magistratu trafił wniosek w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy ich nowej siedziby.
O potrzebie budowy nowej strażnicy w Elblągu mówi się od wielu lat. Użytkowane dziś przez Komendę Miejską PSP i Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą nr 1 obiekty przy ul. Bema, nie spełniają obecnych wymagań w zakresie warunków technicznych, czy wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, które stawia się tego rodzaju budynkom.
Budynki i instalacje z nimi związane zostały wykonane w tradycyjnej technologii i są energochłonne, co przekłada się na duże, bieżące koszty ich utrzymania. Ponieważ obiekty obecnej siedziby nie są w najlepszym stanie technicznym, wybudowanie nowych, z zastosowaniem nowoczesnych technologii, zdecydowanie poprawi zarówno warunki służby strażaków, jak również będzie korzystne w aspekcie oddziaływania na środowisko
- czytamy w złożonym do elbląskiego ratusza wniosku o wydanie decyzji środowiskowej.
Jak do tej pory elbląskim strażakom udało się pozyskać grunt, na którym nowa strażnica ma zostać wzniesiona (teren został przekazany w trwały zarząd Komendy Miejskiej PSP 1 sierpnia 2014 r.). Nieruchomość o powierzchni 2,5 ha znajduje się przy skrzyżowaniu ulic Łęczyckiej, Grottgera i Rawskiej. Wcześniej była wykorzystywana przez wojsko do prowadzenia ćwiczeń sprawności fizycznej dla żołnierzy (na działce zlokalizowany był wojskowy tor przeszkód i trawiaste boisko do piłki nożnej).
Planowana lokalizacja wynika z potrzeb właściwego zabezpieczenia przeciwpożarowego Miasta Elbląga i Powiatu Elbląskiego i stanowi kompromis pomiędzy aspektami operacyjnymi, a stosunkowo niedużymi możliwościami alternatywnych lokalizacji tego rodzaju przedsięwzięcia w granicach Elbląga
- uzasadniono we wniosku.
Z jakich obiektów składać się będzie nowa strażnica? Przede wszystkim z nowoczesnego budynku, który będzie siedzibą Komendy Miejskiej PSP w Elblągu oraz Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1. Liczący nie więcej niż trzy kondygnacje obiekt, składać się ma z części socjalno-biurowej oraz części garażowo-warsztatowej i logistycznej. Jego powierzchnia użytkowa wynosić ma maksymalnie 5 tys. m².
Strażacy planują zainstalowanie na jego dachu ogniw fotowoltanicznych do pozyskania dodatkowej energii elektrycznej. W zależności od wielkości przyznanych środków finansowych na realizację zadania, planują również wybudowanie pompy cieplnej, kolektorów słonecznych i systemu wentylacji mechanicznej z rekuperacją ciepła. Szacują, że zrealizowanie tych inwestycji mogłoby spowodować oszczędności w zakresie zapotrzebowania na energię cieplną o co najmniej 30%.
Oprócz budynku głównego, na rozległej działce powstać mają także inne obiekty budowlane m.in. około 15-metrowa wspinalnia strażacka o konstrukcji stalowej, maszt antenowy, boisko wielofunkcyjne z bieżnią, plac ćwiczeń, treningowa komora dymowa (6 zespolonych kontenerów o powierzchni łącznej ok. 120 m²) oraz komora rozgorzeniowa (4 zespolone kontenery o powierzchni łącznej ok. 60 m²). Całość uzupełnić mają dwa zjazdy z ul. Łęczyckiej, drogi wewnętrzne, chodniki, plac manewrowy oraz garaże i parkingi.
Przygotowany przez nas i złożony do Urzędu Miejskiego wniosek o wydanie decyzji środowiskowych, zawiera ogólne założenia tego, co chcielibyśmy, aby powstało na działce przy ul. Łęczyckiej. Decyzja o którą staramy się w ratuszu, jest początkiem drogi do rozpoczęcia całej inwestycji. Wniosek złożyliśmy, aby przyspieszyć procedurę inwestycyjną. Na chwilę obecną nie mamy jeszcze dokumentacji projektowej. Będziemy mogli ją zlecić, gdy otrzymamy finansowanie ze środków centralnych. Obecnie wciąż czekamy na włączenie naszej inwestycji do ustawy modernizacyjnej służb mundurowych na lata 2017-2020, która ma być przyjęta do końca tego roku
- powiedział nam st. bryg. Mariusz Kołecki, Zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu.
Według wstępnych szacunków, budowa strażnicy w Elblągu może kosztować około 16-17 mln zł.
WRESZCIE - OBY JAK NAJSZYBCIEJ I JAK NAJNOWOCZESNIEJSZY TU KASY NIE ZALUJCIE NIECH BEDZIE NA SIATOWYM POZIOMIE POD KAZDYM WZGLEDEM - PROSBA TYLKO NAWET DO DROBIAZGOW NIE BIERZCIE FACHOWCOW Z OSEMKOWEGO RONDA
Tylko ciekawe jak będą jeździć do miasta jak Bema taka wąska ciągle zawalona Grunwaldzka również niech pierw zrobią sensowne połączenie z miastem
Mam watpliwosci co do samej lokalizacji: przejazd w strone miasta bedzie bardziej utrudniony. Oczywiscie jest jeszcze jednostka na Browarnej. Ok moim zdaniem budujcie duza remize tam, ale w miejscu Bema pozostawcie jakas mala baze, akurat przy karetkach mogloby byc wspolne centrum ratunkowe.
na wiosce olsztynskiej sa trzy JRG, dlaczego u nas dwa? i nie mowcie mi o tych 40 tysiacach wiecej mieszkancow, bo te miasteczko tak nie wyglada.
Pieniądze wojewódzkie są w Olsztynie, ciekawe ile i jak szybko otrzyma je Elbląg na tę strażnicę? Pewnie już są w Olsztynie zabezpieczone :-).
A co z dojazdem na zawadę, miała być budowana droga z łęczyckej do piłsudskiego ?
Przez ul kalinowo
na łęczyckiej dawno powinno być rondo zbudowane a nie poronione skrzyżowanie :)
Według mnie ta lokalizacja nie nadaje się na strażnicę. Pobliska ulica Bema non stop jest zakorkowana w godzinach szczytu, a w okresie Wszystkich Świętych to przed strażnicą będą mieć niekończący się sznur samochodów.
Tą Strażnicę powinni wybudować na działkach przy nowym basenie krytym to idealne miejsce w środku miasta!;)