Już wkrótce pod Pasłękiem powstanie zespół dziesięciu turbin wiatrowych o mocy do 3 MW każda. Elektrownie wybuduje koło Krasina spółka z Warszawy. Ponadstumetrowe wiatraki będą dobrze widoczne dla jadących trasą S7. W tym tygodniu w Starostwie Elbląskim doszło do przekazania inwestorowi decyzji o pozwoleniu na budowę farmy.
Farmę wiatrową na terenie gminy Pasłęk zrealizuje spółka EWP European Wind Power Krasin z siedzibą w Warszawie. Inwestycja obejmie swoim zakresem budowę zespołu 10 elektrowni wiatrowych z fundamentami, które staną w okolicach Krasina, Brzezin, Nowej Wsi i Rydzówki. Farma zajmie łącznie 4,5 km2. Turbiny osadzone zostaną na masztach o wysokości nie przekraczającej w najwyższym punkcie 181,5 m. Będą rozmieszczone w odległości około 500 m od siebie. Każda o mocy do 3MW i maksymalnej mocy akustycznej 106,5 dB. Łączna moc zespołu wyniesie do 30 MW. Szacuje się, że planowana produkcja „zielonej energii” z projektowanego zespołu elektrowni wiatrowych wyniesie maksymalnie ok. 90 GWh. Projekt realizowany będzie wraz z infrastrukturą towarzyszącą, obejmującą budowę dróg, placów manewrowych i zjazdów oraz realizacją linii elektroenergetycznych SN wraz z uziemieniem i kanalizacją światłowodową.
Inwestor farmy otrzymał niedawno zielone światło dla tego przedsięwzięcia. Po pięciu latach starań, warszawska spółka uzyskała od Starosty Elbląskiego pozwolenie na budowę farmy "Krasin". Po drodze musiała zdobyć decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla tego zadania. Jej pozyskanie nie było takie łatwe. Budowa farm wiatrowych w wielu miejscach wzbudza bowiem sporo kontrowersji.
Przeciwnicy wiatraków twierdzą, że turbiny wiatrowe powodują duży hałas w okolicy ich posadowienia, a łopaty wirnika stanowią przeszkodę na trasach przelotowych ptaków (wiele z nich ginie w wyniku uderzenia w nią). Zwolennicy uważają natomiast, że zaletami elektrowni wiatrowych są m.in. brak zanieczyszczenia środowiska, korzystanie ze źródeł odnawialnych pozwalających zaoszczędzić paliwa, niskie koszta eksploatacji czy wykorzystanie nieużytków. Na inwestycjach związanych z budową farm wiatrowych korzystają także rolnicy, na ziemiach których elektrownie powstają.
Budowa elektrowni wiatrowej "Krasin" to niejedyna tego typu inwestycja planowana na terenie gminy Pasłęk. Trwają procedury zmierzające do wydania kolejnych pozwoleń na realizację dwóch innych farm wiatrowych: Kąty (16 wiatraków) i Stegny (8 wiatraków).
Popatrzmy tuż obok Elbląga w woj.Pomorskim budują wiatrak za wiatrakiem i mają prąd z wiatru i wiatraki stoją obok budynków.TYLKO w tym bagiennym województwie ciemnota .Elbląg do Pomorza i to jak najszybciej.
A prąd coraz droższy. Oto tajemnica wiary !
Powinni określić granicę negatywnego oddziaływania na siedliska ludzkie i dać ludziom rekompensatę w postaci niższych opłat za energię elektryczną to pewnie nikt by się nie skarżył jakby zapłacił połowę opłat
a potem się dziwią, że Ziemia zwalnia obroty wokół własnej osi - a jak ma ona biedna uciągnąć tyla wiatraków na swoim ciele - jak wszystkie pracują pełna parą - normalna Panie tego Apokalipsa.
no wlasnie prad coraz drozszy skandal
Zaraz PiS uchwali ustawe dot farm wiatrowych i to zrodlo energii przestanie byc oplacalne.
"Okolice Elbląga", 30 km do Krasina. Przestańcie pisać bzdury!
Mój drogi nierozgarnięty , wiatraki stawia się jak najdalej od domostw . Przykładem jest Skandynawia ! W Europie jest ustalona strefa bezpieczeństwa czyli odległość od zabudowań ? A w dzikim kraju prawo stanowi Mafia ? I tu nie ma norm bezpieczeństwa dla obywateli ? Przykładem jest Janowo pod Elblągiem gdzie turbina stoi 50 m od zabudowań?