Budynek przedwojennego hotelu "Stadt Elbing" po wielu latach oczekiwania doczeka się odnowy. Stojący u zbiegu ulic Grunwaldzkiej i Żeromskiego zabytkowy gmach, jeszcze w tym roku przejdzie remont dachu oraz wymianę okien i drzwi. Do świąt Bożego Narodzenia wykonana zostanie również izolacja ścian fundamentowych dawnego hotelowca, a obecnie przychodni lekarskiej. To najpilniejsze prace, które stanowić będą pierwszy etap rewitalizacji liczącego 115 lat obiektu.
Okazały i ciekawy architektonicznie budynek przy ul. Żeromskiego 2B wzniesiono w 1900 roku. W pierwszych latach pełnił on funkcje hotelowo-gastronomiczne. Z jego oferty korzystali głównie handlarze i kupcy z pobliskiego targu bydlęcego i rzeźni. W okresie I wojny światowej hotel "Stadt Elbing" zyskał dodatkową funkcję rezerwowego lazaretu. Z przedwojennych przekazów dowiedzieć się można, że hotel był znany elblążanom jako miejsce odpoczynku i spotkań. Odbywało się tam wiele imprez. W 1945 roku zdobywający Elbląg Rosjanie, urządzili w budynku swoje dowództwo, a następnie przekazali go władzom polskim. Po wojnie obiekt przez chwilę znów pełnił rolę hotelu, po czym przeznaczono go na cele medyczne. Dziś budynek jest własnością Gminy wiejskiej Elbląg. Mieszczą się w nim Gminna Przychodnia Rejonowa oraz prywatne gabinety lekarskie.
Wpisany do rejestru zabytków budynek, przez całe lata nie przechodził żadnych większych prac remontowych. Dziś wymaga on kompleksowej rewitalizacji, zarówno w środku, jak i na zewnątrz. Urząd Gminy Elbląg oszacował jej koszt na 1,6 mln zł. Całe zadanie podzielono na etapy. W pierwszym, który przeprowadzony zostanie jeszcze w tym roku zaplanowano najpilniejszy zakres robót. Chodzi o wykonanie izolacji ścian fundamentowych, remont dachu wraz z obróbkami oraz wymianę okien i drzwi zewnętrznych z odtworzeniem zdobień.
W tym celu, w zeszłym tygodniu Gmina Elbląg ogłosiła przetarg, który wyłonić ma wykonawcę pierwszego etapu rewitalizacja budynku przy ul. Żeromskiego 2B. Zainteresowane firmy do 19 listopada mają czas na złożenie swoich ofert. Tegoroczne prace mają zakończyć się do 20 grudnia.
Czy korzystające z budynku przychodnie, a przede wszystkim prywatne praktuki lekarskie, będą partycypować w kosztach, czy jest to kolejny prezent Gminy Elbląg dla podatkowych oszustów???
Po remoncie gmina podniesie w znacznym stopniu czynsz najemcom i w ten sposób odzyska zainwestowane w ratowanie zabytku pieniądze. W innym przypadku CBA.
super , dwa zabytkowe budynki obok siebie mają szansę uniknąć rozbiórki , tak ulubionej przez elbląskie wladze .
Budynek przejdzie kompleksowy remont bo trzeba lekarzom poprawić warunki za nasze pieniądze natomiast pałacyk przy ulPiechoty nieszczeje i rewitalizacji nie przejdzie bo tam nie ma praktyk lekarskich.Jak mnie to wk...wia.
ciekawe jak zostanie wykonana izolacja ścian fundamentowych i remont dachu gdy przyjdzie mróz i śnieg, bądź cały czas będzie padał deszcz? Od kiedy takie prace wykonuje się w okresie zimy? - pieniądze w błoto, ciekawe kiedy będzie poprawka i ile będzie kosztowała? Taki zakres prac na niecały miesiąc? jaka firma się tego podejmie?
artykuł należy uzupełnić o: prace zostaną przeprowadzone jeśli Gmina Elbląg uzyska dofinansowanie. Tak krótki termin realizacji jest wynikiem ogłoszonego przez Marszałka Województwa naboru w konkursie. Przetarg ogłoszony z zastrzeżeniem, jeśli nie będzie dofinansowania, nie będzie realizacji planów w tym roku.
Wszystkie konkursy ogłaszane przez marszałka maja wariacko krótki czas realizacji.