W zeszłym roku swój centralny plac miejski zmodernizował Pasłęk, zamieniając go w park rekreacyjno-edukacyjny. W tym roku w jego ślady poszły władze Fromborka, które zrewitalizowały historyczny Rynek Miejski i Kanał Kopernika. Obiekty zmieniły się nie do poznania. Na fromborskim Rynku, nawiązującym do Układu Słonecznego, wybudowano nową fontannę posadzkową, a na jednej z ławek spoczęła odlana z brązu figura Mikołaja Kopernika. Całość prezentuje się bardzo ciekawie.
Zrealizowana w centrum Fromborka inwestycja, miała związek z rewitalizacją dolnej części miasta. Prace budowlane, które rozpoczęły się wiosną tego roku, objęły swoim zakresem dawny plac rynku i część Kanału Kopernika, od wieży wodnej aż do ujścia do Zalewu Wiślanego.
Rynek Miejski w ciągu zaledwie kilku miesięcy zyskał nową, jednolitą nawierzchnię, która nawiązuje do historii miasta związanej z Kopernikiem. Plac pokryty został kostką granitową z wbudowanymi pasami sugerującymi Układ Słoneczny oraz kostką bazaltową, formowaną w elipsy z elementami modelującymi ciała niebieskie na orbitach.
Plac odtwarza Układ Słoneczny, a każda jego ławeczka symbolizuje planetę. Na trzeciej z nich, czyli na planecie Ziemia, siedzi odlany z brązu Mikołaj Kopernik patrzący w kierunku Wzgórza Katedralnego. W centralnej części rynku stanęła odrestaurowana zabytkowa pompa, a w jej sąsiedztwie znajduje się nowa fontanna z podświetlanymi strumieniami wody tryskającymi bezpośrednio z posadzki placu
- informuje Małgorzata Wrońska, burmistrz miasta i gminy Frombork.
Ponadto przestrzeń rynku wzbogaciła się o nową zieleń, ławki, latarnie i monitoring. Pojawił się także tzw. hotspot, czyli strefa z dostępem do bezprzewodowego internetu w obrębie całego rynku.
Nie mniej ciekawie prezentuje się zakres prac, jakie wykonano przy Kanale Kopernika. Kanał powstał w XIV wieku i pierwotnie mierzył ok. 5 km. Do dnia dzisiejszego zachował się jedynie fragment kanału liczący ok. 220 m i uchodzący do Zalewu Wiślanego. Kanał to jedna z najstarszych budowli tego typu w Polsce północnej, wpisana do rejestru zabytków.
Prace modernizacyjne objęły m.in. wykonanie nowego, wybrukowanego koryta, zainstalowanie przy skarpach nawiązujących do historii barierek, remont ciągów spacerowych wzdłuż ścian kanału, instalację stylowego oświetlenia i ławek oraz pomp wymuszających obieg wody w kanale, a także montaż tablic informujących o dziejach Kanału Kopernika w gospodarczym życiu miasta.
Roboty w formule zaprojektuj i wybuduj, wykonał Zakład Usług Budowlanych Mytych z Elbląga. Inwestycja, która otrzymała unijne wsparcie, kosztowała gminę Frombork ponad 2,7 mln zł.
Prace budowlane zakończyły się na początku sierpnia. Oficjalnego otwarcia i oddania do użytku tej znaczącej i zmieniającej wizerunek miasta inwestycji, dokonano 8 sierpnia podczas obchodów Dni Fromborka.
Dzięki tej inwestycji zwiększamy szanse na pozyskanie nowych inwestorów dla regionu i stworzenie nowych miejsc pracy, nie tylko w branży hotelowo-gastronomicznej. Poprzez rewitalizację historycznej części Fromborka, chcemy zapewnić godny wizerunek Fromborka jako miasta, które przede wszystkim kojarzone jest i będzie z Mikołajem Kopernikiem
- zaznacza Małgorzata Wrońska, burmistrz miasta i gminy Frombork.
W kolejnych latach władze Fromborka zamierzają ubiegać się o środki unijne m.in. na rewitalizację, sąsiadującego z Kanałem Kopernika, Placu Górnika oraz remont i adaptację dworca kolejowego.
Zapraszamy do obejrzenia naszej galerii zdjęć, przedstawiającej zrewitalizowane centrum Fromborka. Jak to miejsce wyglądało jeszcze wiosną można zobaczyć w naszym artykule z lutego br., do którego odnośnik znaleźć można pod tym tekstem.
patrz Wróblewski i urzędasy z UM i uczcie się.!
Można tylko trzeba przestać baranów wybierać co wybory ci sami do kryta wchodzą łudzę głosujcie na nowych z dobrymi pomysłami
kiedy dojedziemy do Fromborka pociągiem???
upaina !
to sie nazywa plac, a nie paskudne donice i pseudo fontanna jak zrobili w tolkmicku
piękny duży obiekt , ma wystawy koncerty etc. (kościół - dawna kotłownia ) ., no i ta nieszczęsna plaża .. z tym trzeba też coś zrobić
Świetnie im to wyszło! Ciekawy projekt. Wygląda elegancko i nie jest napchany kiczem. Jadę obejrzeć!
W tytule dzieła Kopernika jest błąd - powinno być "coelestium" a nie "coelestinum". Nie wiedzą tego w Fromborku? Ale obciach!