Około 200 osób może znaleźć pracę w nowej fabryce mebli, jaka powstać ma na bazie dawnych zakładów Furnel przy ul. Piławskiej. Stare, od lat niszczejące obiekty pofabryczne, zostaną odnowione i zaadaptowane na potrzeby produkcji mebli. Inwestorem jest elbląska firma Kris-Mar, która zamierza w tym miejscu otworzyć swój trzeci zakład produkcyjny.
Ciągnące się między rzeką Elbląg a ul. Mazurską tereny, stanowiły tuż po wojnie olbrzymi kompleks produkcyjny, należący do Zakładów Przemysłu Drzewnego im. Wielkiego Proletariatu. W latach 90-tych zakłady sprywatyzowano, a na ich bazie założono firmę Furnel International Ltd. Po likwidacji przedsiębiorstwa, część terenów trafiła w prywatne ręce, a całą nieruchomość podzielono na mniejsze działki. W ten sposób przy Piławskiej powstało kilka firm m.in. fabryka mebli spółki Home Concept.
Kolejnym inwestorem, który zamierza ulokować tu swoje przedsiębiorstwo, jest firma Kris-Mar. Elbląski producent mebli na 1,5 ha działce przy ul. Piławskiej 1G, planuje otworzyć swój trzeci zakład produkcyjny (pierwszy mieści się w Gronowie Górnym, a drugi przy ul. Dębowej). Na ten cel zaadaptowane zostaną istniejące, stare zabudowania pofabryczne m.in. budynek magazynowy o powierzchni ok. 2,3 tys. m2, dawna hala produkcyjna o powierzchni 6,5 tys. m2 oraz dwukondygnacyjny budynek biurowo-socjalny o powierzchni ponad 900 m2.
Ich adaptacja polegać będzie m.in. na: wyburzeniu zbędnych ścianek działowych i świetlikowych, ociepleniu i uszczelnieniu dachu oraz zamontowaniu świetlików dachowych, osadzeniu drzwi i okien, przyłączeniu instalacji wodno-kanalizacyjnej, kanalizacji deszczowej, energii elektrycznej, a także wykończeniu pomieszczeń socjalno-biurowych i ich zaadoptowaniu na potrzeby szatni dla pracowników, stołówki oraz biur. Po adaptacji powierzchnia zabudowy hali produkcyjnej wynosić będzie 5,9 tys. m2, hali magazynowej - 2,3 tys. m2, a dwukondygnacyjnego budynku socjalno-biurowego – 1 tys. m2.
Nowy zakład firmy Kris-Mar zajmować się będzie produkcją mebli mieszkaniowych, między innymi: meblościanek, mebli skrzyniowych z płyty wiórowych i płyt mdf uszlachetnianych, mebli do przedpokojów, kuchennych, biurowych i łazienkowych. Fabryka będzie pracowała w systemie trzyzmianowym. Inwestor przewiduje zatrudnić w niej ok. 180 osób przy produkcji i ok. 18 pracowników biurowych.
Planowana budowa Zakładu nr 3 ma na celu zwiększenie istniejących zdolności produkcyjnych. Realizacja przedsięwzięcia znacznie poprawi warunki bezpieczeństwa i higieny pracy. Zwiększy powierzchnie produkcyjne i magazynowe zakładu, ułatwi obsługę parku maszynowego oraz znacznie podniesie wizerunek firmy
– informuje inwestor, który w zeszłym tygodniu złożył w elbląskim magistracie wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla tego przedsięwzięcia.
Jak można zauważyć na naszych zdjęciach, na terenie przyszłej fabryki trwają już pierwsze prace porządkowe i przygotowawcze. Z tego powodu próbowaliśmy skontaktować się z właścicielami firmy Kris-Mar. Jak nas poinformowano telefonicznie w siedzibie przedsiębiorstwa, właściciele nie są obecnie dostępni, a nikt inny nie jest uprawniony do przekazywania informacji na ten temat.
No i bardzo fajnie.Przy okazji niech odnowia ulice dojazdowa bo jest tragiczna.
Brawo prywatny kapitał!
Ciekawe czy Unia Europejska bylaby zadowolona gdyby sie dowiedziala ze wojcik wziol kase na budowe fabryki dzieki temu mial zatrudnic duzo ludzi a robi z ludzi niewolnikow . W europie niewolnictwo jest chyba zabronione co ?
Do stolarza a czym innym jest UE jak NIEWOLNICTWEM ????????????????
No fakt UE to niewolnictwo i okradanie biedniejszych przez bogatych i to w imie prawa
Może ?
Proszę przedmówców o obywatelska postawę i powiadomienie natychmiast Policji i Prokuratury! Skoro macie dowody, że Wójcik więzi i zmusza do darmowej pracy biednych elblążan musicie je koniecznie ujawnić! Stop niewolnictwu!
wiadomo już kiedy mniej więcej otwarcie?
I pomyśleć, że mogła tam powstać nowa zajezdnia tramwajowa... . Były tam przecież specjalne tunele/garaże/boksy dla pojazdów szynowych, teren był strzeżony. Ale nie, decydenci woleli zaplanować ją na terenie ogródków działkowych na Fromborskiej, a następnie z wszystkiego się wycofać, bo nowe analizy (na które oczywiście poszły pieniądze) wykazały, że trakcja na Rycerskiej, Tysiąclecia, Królewieckiej i Fromborskiej się nie opłaci. A o trakcji w al. Odrodzenia to już nie wspomnę. Szkoda tylko, że wcześniejsze strategie rozwoju, plany wieloletnie i miejscowe plany zagospodarowania to wszystko uwzględniały. Coś mi się zdaje, że niejedna impreza się na terenie tych ogródków odbyła - przykre tylko to, że za pieniądze podatników :/