Niedziela, 26.01.2025, Imieniny: Paulina, Wanda, Tytus
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Pałac i stadnina w Kadynach dostaną drugie życie. Nowy inwestor chce przywrócić im dawny blask

08.11.2014, 09:00:26 Rozmiar tekstu: A A A
Pałac i stadnina w Kadynach dostaną drugie życie. Nowy inwestor chce przywrócić im dawny blask
fot. Ares

Z początkiem 2014 roku, zabytkowa stadnina koni w Kadynach wraz z towarzyszącym jej zespołem pałacowo-parkowym i ponad 150 hektarami ziemi, trafiły w prywatne ręce. Nowy inwestor zamierza przywrócić temu miejscu dawną świetność. Remontu doczekać się mają zaniedbane przez lata zabytki m.in. stajnie, do których w przyszłym roku ponownie wrócić mają konie. Pojawić się mają także nowe atrakcje dla turystów.

Zakupiony przez prywatnego inwestora majątek w Kadynach, na przełomie XIX i XX wieku należał do cesarza niemieckiego Wilhelma II. Z jego polecenia wybudowano tam szkołę oraz utworzono manufakturę, która produkowała ceramikę. W latach 1937-1944 w Kadynach rezydował wnuk Wilhelma II, Ludwik Ferdynand. Za czasów cesarza powstała także znana i ceniona stadnina koni, w której hodowano m.in. popularne w Prusach Wschodnich konie trakeńskie. Po wojnie, w Kadynach znajdowało się nawet 100 koni. Jeszcze do niedawna, należąca do Agencji Nieruchomości Rolnych stadnina, była jedyną w województwie warmińsko-mazurskim, która nie trafiła jeszcze w prywatne ręce. Obecnie tworzy ją kilkanaście budynków gospodarczych i stajnie. Wszystkie to zabytki. Niestety, od lat zaniedbywane, teraz są w opłakanym stanie.

Po 15 latach znalazł się kupiec


Agencja od 1999 r. próbowała sprzedać majątek stadniny w ogłaszanych przez siebie przetargach. Przez okres 15 lat znalazło się nawet kilku nabywców, ale żaden nie podpisał aktu notarialnego. Z powodu wysokich kosztów utrzymania koni, w 2010 roku zdecydowano o sprzedaży zwierząt i zlikwidowano tam hodowlę. W końcu, w styczniu 2014 r. olsztyński oddział ANR, podpisał akt notarialny sprzedaży majątku w Kadynach. Zabytkowe zabudowania i 150 ha ziemi sprzedano za 4,6 mln zł osobie prywatnej z Gdańska.

W skład kupionego majątku w Kadynach weszło m.in. 57 ha gruntów ornych, 34 ha łąk oraz 45 ha pastwisk. Część tych działek leży w obrębie Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej i ciągnie się w stronę Tolkmicka oraz w kierunku Zalewu Wiślanego. Teren stadniny w Kadynach i leżące tam budynki to m.in. cztery stajnie, ujeżdżalnie, magazyny i warsztaty. Najpilniejszą potrzebą był remont dachów, który już się rozpoczął.

Pałac i hotel do kompletu

Nowy inwestor zakupił do kompletu także przyległy zespół pałacowo-parkowy o powierzchni 3 ha, wraz z funkcjonującym hotelem. W skład zespołu zabudowań o wielkości 30 tys. m2, wchodzą kolejne zabytki: Pałac Cesarski, Spichlerz (przemianowany na hotel w 1991 r.), Gorzelnia (mieści się w niej m.in. restauracja), Dom Kawalerów, budynek bramny i Oranżeria. Wartość transakcji wyniosła 5 mln zł.

Wydaje się więc, że dla niszczejących z roku na rok zabytków nareszcie nastał nowy rozdział i lepsze czasy. Inwestor podkreśla, że zamierza uratować to miejsce przed dalszą degradacją.
- Inwestorem jest osoba prywatna z Gdańska, która zakochała się w tym miejscu i stwierdziła, że zrobi wszystko, aby ten zabytek uratować – mówi Joanna Olender, dyrektor Hotelu Kadyny Folwark Hotel & Spa. - W porozumieniu z konserwatorem zabytków, chcemy odbudować to, co było tutaj piękne. Nastawiamy się na przygotowanie miejsca do przyjemnego spędzenia czasu dla całych rodzin i turystów.

Niszczejące zabytki otrzymają drugie życie

W pierwszej kolejności odnowione i wyremontowane zostaną stajnie, do których prawdopodobnie już wiosną przyszłego roku wrócą konie. Wróci także szkółka jeździecka i organizowane będą zawody jeździeckie. W starej stodole powstanie z kolei muzeum majoliki i muzeum jeździectwa. Odbywać się będą w niej wernisaże, plenery oraz koncerty.
 
- W pozostałych budynkach gospodarczych będziemy chcieli hodować zwierzęta folwarczne. Jeden z obiektów zaadaptowany zostanie na dom pracy twórczej, w którym swoje miejsce znajdą artyści. Oprócz tego powstanie mini zoo, w którym oglądać będzie można polską zwierzynę łowną – wylicza dyrektor Joanna Olender.

Bogate plany na lata

Zakupiony majątek ciągnie się aż do Zalewu Wiślanego. W planach na przyszły rok jest więc urządzenie plaży nad brzegiem Zalewu. Co szczególnie istotne, zmiany czekają także zabytkowe zabudowania pałacowe, które mają wrócić do dawnej świetności.

- Planujemy odrestaurować Oranżerię. Chcemy by wróciła do swojej świetności przed 1957 r. kiedy to przerobiono ją na budynek mieszkalny – informuje dyrektor hotelu. - Zamierzamy również uratować Pałac Cesarski, który funkcjonował jeszcze do lat 90-tych. Dawniej były tam pokoje z pięknymi meblami, piecami i schodami. Obecnie znajduje się on w opłakanym stanie. Po odnowie będzie on utrzymany w duchu historii rodziny cesarza Wilhelma II. Znajdą się w nim apartamenty, a także kolejna restauracja i sala balowa.

W najbliższym czasie, inwestor planuje również powiększyć bazę hotelową oraz zwiększyć strefę spa. Do obecnych 42 pokoi, dołączyć ma kolejnych 46. Nowy właściciel majątku, wraz z rozwojem i przywracaniem do życia tego miejsca, zamierza zwiększyć zatrudnienie. Na pracę będą więc mogli liczyć m.in. mieszkańcy Kadyn i okolic. Cały okres inwestycyjny został rozłożony na najbliższe 5-7 lat.

Nowi właściciele zapowiadają, ze od przyszłego sezonu na turystów na pewno czekać będą nowe atrakcje.
- Zastanawiamy się nad stworzeniem miejsca do rekreacji z kręgielnią, boiskiem i placem zabaw. Chcemy też zrobić zewnętrzne jacuzzi – mówi Joanna Olender, dyrektor Kadyny Folwark Hotel & Spa.

Ares

Oceń tekst:

Ocen: 17

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (21)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    --9
    ~ ales ist gut
    Sobota, 08.11

    Nabywca mieszka w Gdańsku, a skąd tak naprawdę pochodzi kapitał, czy z Polski ?

  2. 2
    --7
    ~ 997
    Sobota, 08.11

    jak zwykle z Tel-Aviv

  3. 3
    +20
    ~ Echo Elbląga
    Sobota, 08.11

    A jakie to ma znaczenie skąd pochodzi kapitał - ważne żeby był

  4. 4
    +26
    ~ zofia
    Sobota, 08.11

    to bardzo dobre informacje , bo od czasu likwidacji Halexu , Stadnina Koni w Kadynach przeżywala gwaltowny i szybki upadek .Państwo i lokalni urzędnicy powinni wspierać takich inwestorów , odbudowujących zabytki i tworzących nowe miejsca pracy.

  5. 5
    0
    ~ icek
    Sobota, 08.11

    Szalom alejchem, a czy to ważne czy płacę w szeklach czy dolarach?? Wszystko się załatwi i będzie gut.czemu nie ma być gut.

  6. 6
    +18
    ~ inc
    Sobota, 08.11

    i bardzo dobrze...każdy ma prawo wydawac woje pieniądze jak chce...a zazdrośnikom wara od tego gdzie w co inwestują/////

  7. 7
    +24
    ~ pampi - ZAWADA
    Sobota, 08.11

    " Inwestorem jest osoba prywatna z Gdańska, która zakochała się w tym miejscu i stwierdziła, że zrobi wszystko, aby ten zabytek uratować " nie wiem Kim jesteś ale oby Ci się udał.i chociaż zwróciło finansowo . A mi a może nawet Nam, pozostaje się tylko cieszyć , że ta perła.... nie zniknie z krajobrazu Wysoczyzny Elbląskiej .

  8. 8
    +11
    ~ babcia
    Sobota, 08.11

    Tylko przyklasnąć i życzyć powodzenia nowemu właścicielowi !!!!! Już widać prace remontowe na obiektach , i żałość bierze patrząć na teren gdzie odbywały się imprezy konne, ale jak i one się znajdą to wszystko wróci do normy. Starym zwyczajem, gdy były konie i przyjeżdżało się na spacer ,to brało się ze sobą marchewki i jabłka dla tych miłych łasuchów!!! Zyczę powodzenia !!!!

  9. 9
    +5
    ~ dede
    Sobota, 08.11

    Zobaczymy na ile wpływowy jest nowy właściciel po pierwszysch testach zdatności wody do kąpieli w Zalewie. Jak będzie dobrze to znaczy że mamy silnego zawodnika.

  10. 10
    +6
    ~ pampi - ZAWADA
    Sobota, 08.11

    dede i oby takim był , bo to miejsce zasługuje na gospodarza z prawdziwego zdarzenia ale i koniecznie zamiłowania .

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1739678382874