Jak zapewnia Miasto, remont wieży Katedry św. Mikołaja idzie pełną parą, i listopadowy termin oddania jej do użytku jest niezagrożony. Modernizacja ruszyła w lipcu br. Obecnie robotnicy firmy Ekoinbud, odpowiedzialnej za renowację czyszczą cegły i wykonują piaskowanie ścian elewacji wieży.
Katedra św. Mikołaja, z wieżą imponującej wysokości (97 m), jest najbardziej znanym symbolem Elbląga. Przez wiele lat stopniowo wracała do dawnej świetności po ogromnych zniszczeniach wojennych. Teraz, po 65 latach odbudowy kościoła, nadeszła kolej na renowację wieży - Obecnie trwają prace na elewacji wieży i w jej wnętrzu - wskazuje proboszcz parafii, ks. Stanisław Błaszkowski. - Robotnicy korzystają z ładnej pogody chcąc jak najwięcej wykonać na zewnątrz wieży.
Prace polegają tu m.in. na wzmocnieniu popękanych ścian. Ale o wiele więcej jest do zrobienia wewnątrz wieży: do wyczyszczenia jest bowiem kilka kilometrów spoin między cegłami, które dodatkowo są zabrudzone smołą - Robotnicy w chwili obecnej uzupełniają ubytki w konstrukcji schodów spiralnych, betonowych i stalowych, czyszczą i kładą zabezpieczenie antykorozyjne konstrukcji stalowych i elementów drewnianych poprzez malowanie i wykonanie zabudów z płyt wiórowo-cementowych - wymienia Monika Borzdyńska rzecznik prasowy w Biurze Prezydenta Miasta Elbląg.
To jednak nie wszystkie prace, które składają się na zakres całego zadania. Robotnicy firmy Ekoinbud zadbają tu także o wykonanie pomieszczenia technicznego, wydzielającego pożarowo istniejące sieci telekomunikacyjne. Na wieży pojawi się także nowe oświetlenie, m.in. awaryjne i przeszkodowe, wymieniona zostanie instalacja przeciwpożarowa i pion z hydrantem. Okna w wieży zostaną oszklone, a sam obiekt zostanie wyposażony w monitoring.
Szczególnie ten ostatni będzie spełniał niebagatelne zadanie. Po remoncie wieża będzie bowiem udostępniona dla zwiedzających. Do tej pory nieczynna, już w listopadzie ukaże wszystkim swoje nowe, zmienione oblicze. Planuje się, by w otworach widokowych istniejących na każdej kondygnacji, zainstalować osłony dla bezpieczeństwa zwiedzających. Na ostatniej kondygnacji zostaną także ustawione lunety. Przez pięć lat wstęp na wieżę katedry ma być bezpłatny. Po tym czasie parafia planuje wprowadzić opłaty za wstęp do katedry dla turystycznych grup zorganizowanych
Naprawdę cieszą takie pozytywne historie. Może znajdą się środki na odświeżenie figur świętych na kolumnach wewnątrz kościoła?Podobno zostały one wykonane w warsztacie Wita Stwosza w Krakowie. Sprawiają obecnie wrażenie mocno poszarzałych. Elbląska fara, a dzisiaj katedra przeszła wiele burz dziejowych i jest najstarszym zabytkiem miasta. Szkoda, że inne zabytkowe obiekty z różnych epok i okresów nie mają szczęśćia do zarządcy na miarę księdza Błaszkowskiego. Mam na mysli willę przy Podchorążych, basen miejski przy Spacerowej, park Modrzewie lub nawet stadion MOSiR przy Agrikoli
A co z IGLICĄ która jest PĘKNIĘTA !!!!!!!!!!!!!!!!
To nie zasługa włodarzy miasta. To wielka zasługa księdza proboszcza katedry Św. Mikołaja . Nowe , piękne dębowe , wygodne ławki, nowe nagłośnienie , Remonty wewnątrz katedry (nowe drzwi , krypta biskupów ,odnowione ołtarze) oczyszczona wieża kościoła z łajna gołębi. A było tego bardzo dużo. Wywożono wywrotkami. A przy okazji ile tam było robactwa. To wszystko zasługa proboszcza Stanisława Błaszkowskiego. A przy tym bardzo skromnego człowieka.Och gdyby takimi dobrymi gospodarzami byli włodarze miasta.
i parafian którzy sypnęli kasą
Co ma wspólnego remont katedry z urzędem prezydenta miasta ?Przecież zgodnie z konkordatem katedra stanowi wlasność państwa Watykan.O ile pamietam Legnica nie pokrywala kosztów remontów mieszkajacych tam żołnierzy radzieckich ,ani ich baz.Budynków Alstom przy Stoczniowej też nie remontuje miasto tylko wlaściciel.Na Galerię w Ogrodach też miasto nie daje grosza ,tylko inwestor.Ciekawe ile miasto dostało z kwoty 700 zł jaka wpłaciłem ostatnio za uroczystości pogrzebowe w ww.katedrze?
rozumiem , że proboszcz wyłożył z własnej kieszeni? skoro jest takim dobrym gospodarzem ..... a jak nie - to skąd ma pieniądze na remont?
Bardzo dobry pomysl z oplatami od turystow. Ja bym nie czekala piec lat, tylko zrobic wstep na okaziciela. Turysci placa wstep, a miejscowi i parafianie za okazaniem dowodu .Szybko koszty remontu by sie zwrocily. Po co czekac tyle czasu.
Ktos powinien sie znalezc , zeby odudowal w parku tralgutta kosciol sw. Anny piekny byl .
Chcę być jednym z pierwszych do zwiedzania.Czekam z niecierpliwością
Jak już wdrapali się tak wysoko, to powinni zlikwidować te ryczące głośniki. To co słyszymy, to nie jest naturalny dźwięk dzwonów a ich potwornie wysokie zwielokrotnienie. Kto na to pozwolił ? To jest rodzaj reklamy uciążliwy wielce dla mieszkańców miasta. Może Biskup Jacek dostrzeże to co nam zakłóca spokój.Nina