Poniedziałek, 25.11.2024, Imieniny: Katarzyna, Erazm, Klemens
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Będzie remont sieci ciepłowniczej na osiedlu Metalowców?

12.08.2014, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Będzie remont sieci ciepłowniczej na osiedlu Metalowców?
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu (fot. archiwum redakcji)
Przekazanie na rzecz Elbląskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej sieci ciepłowniczej i ustanowienie służebności przesyłu na rzecz EPEC-u – te dwa punkty muszą spełnić mieszkańcy osiedla Metalowców, którzy proszą Miasto i spółkę o poprawę izolacyjności wspomnianej sieci, zasilającej domki na tym osiedlu, którą elblążanie z tej części miasta wykonali z własnej kieszeni. Temat był poruszany na jednym ze spotkań z prezydentem miasta, Jerzym Wilkiem, który obiecał przyjrzeć się tej sprawie.

Kilkadziesiąt lat temu, z własnych, prywatnych pieniędzy, mieszkańcy ulic Poznańskiej, Smolnej, Łukasińskiego i części Metalowców wykonali za własne pieniądze instalację grzewczą - Obecnie, po tylu latach przydałby się jej remont; izolacja rur jest nieszczelna i z tego powodu mamy ogromne straty na cieple, a temperatura wody jest bardzo zaniżona – wskazywała w maju br. jedna z mieszkanek osiedla. - Nie jesteśmy w stanie wyremontować tego na własny koszt. Zwróciliśmy się z prośbą do EPEC-u, by się tym zajął, ale po referendum i zmianie władzy w mieście wycofał się z tego mimo, iż część instalacji jest jego własnością.

Sprawie przyjrzał się radny Ryszard Klim (SLD), który wystąpił z interpelacją do prezydent miasta. Okazuje się, że sprawa wykonania ponownego remontu sieci jest dość złożona: sieć zasilająca w ciepło obszar osiedla Metalowców w zdecydowanej większości – ok. 70 proc. - stanowi własność odbiorców; do EPEC-u należą jedynie odcinki sieci zasilające południowo-zachodnią część osiedla Metalowców. Dodatkowe utrudnienie stanowi fakt, iż sieć w większości została niefortunnie poprowadzona po granicach stykających się ze sobą działek lub po środkowych częściach posesji - W konsekwencji służbom technicznym EPEC został do tej sieci ograniczony dostęp; każda czynność związana z obsługą sieci wymaga kontaktu z właścicielem i ustaleniem terminu i zasad wejścia na posesję – mówi wiceprezydent Janusz Hajdukowski. - Często sieć przebiega po działkach, których właściciele nie są zainteresowani odbiorem ciepła z miejskiej sieci ciepłowniczej, co stwarza dodatkową barierę w kontaktach.

EPEC nie chce więc - i nie może – ponosić nakładów finansowych na infrastrukturze, która do niego nie należy - Pomimo to, dążąc do minimalizacji strat ciepła na przesyle, EPEC dokonuje w ramach działań remontowych – wymiany izolacji lub jej uzupełnienia na stanowiących własność Odbiorców odcinka sieci znajdujących się w najgorszym stanie technicznym. Spółka kilkakrotnie podejmowała próby przejęcia na majątek przedmiotowej sieci, ale okazały się one bezskuteczne z racji braku niezbędnej dokumentacji, braku zainteresowania części właścicieli oraz nadmiernych oczekiwań finansowych  - dodaje wiceprezydent.

Jak jednak wskazuje Janusz Hajdukowski, EPEC chce prowadzić na szeroką skalę działania związane z poprawą systemu dystrybucji ciepła w rejonie tego osiedla. Jednak wymaga to także woli ze strony mieszkańców osiedla - muszą oni wyrazić zgodę na przekazanie na rzecz Elbląskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej sieci ciepłowniczej i ustanowienie służebności przesyłu na rzecz EPEC-u. Takie pisma z powyższą propozycją mają być rozsyłane do mieszkańców osiedla z początkiem września br.

A w przypadku braku woli? Nowa sieć


Jeśli woli z jednej ze stron zabraknie, to brak kompleksowego uregulowania prawnego uniemożliwi przebudowę sieci po istniejącej trasie. EPEC jednak opracował koncepcję budowy nowej sieci rozdzielczej (blisko 2.250 mb), wzdłuż ulic Poznańskiej, Turbinowców, Formierzy, Odlewników, Metalowców, Łukasińskiego i Smolnej wraz z indywidualnymi przyłączami do budynków pobierających ciepło (o długości 2.084 mb).

Ta sieć również miałaby zawierać rezerwę na podłączenie innych obiektów zlokalizowanych na terenie osiedla. To zadanie to jednak koszta rzędu 3,5 mln zł, na które - w przypadku braku woli przejęcia sieci w całości na majątek EPEC-u - ten ostatni musi się starać o dofinansowanie np. unijne, podobnie jak i o wyrażenie zgody na umieszczenie infrastruktury ciepłowniczej w pasie drogowym oraz uzgodnień z właścicielami podziemnego uzbrojenia technicznego.
 
Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 2

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0046489238739