Katedra św. Mikołaja, z wieżą imponującej wysokości (97 m), jest najbardziej znanym symbolem Elbląga. Przez wiele lat stopniowo wracała do dawnej świetności po ogromnych zniszczeniach wojennych. Teraz, po 65 latach odbudowy kościoła, nadeszła kolej na renowację wieży. Ponad 20 lat temu została ona pokryta blachą miedzianą, co przywróciło jej wygląd sprzed roku 1945. Obecnie wieża zostanie poddana kolejnej, niezbędnej renowacji.
Zakres prac obejmie naprawę zewnętrznej i wewnętrznej konstrukcji, a po zakończeniu remontu wieża zostanie udostępniona dla zwiedzających. Projekt renowacji finansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i częściowo z budżetu miasta.
W trakcie prac remontowych wieża będzie oczyszczona z zewnątrz i od wewnątrz. Zostaną uzupełnione ubytki, będzie zrobiona impregnacja materiału ceramicznego. Konieczny jest też remont popękanych schodów i posadzek. Zabudowane schody będą oświetlone. W otworach widokowych, istniejących na każdej kondygnacji, zostaną zainstalowane osłony dla bezpieczeństwa zwiedzających. Na ostatniej kondygnacji będą ustawione lunety. Oczywiście nie obejdzie się również bez instalacji urządzeń do monitoringu.
Rozważano także zainstalowanie windy wewnątrz wieży. Możliwości techniczne takiego rozwiązania istnieją. Na razie, z braku funduszy, pomysł ten nie zostanie zrealizowany, ale być może w przyszłości trzeba będzie do niego wrócić. Wszystkie obecnie istniejące w wieży instalacje zostaną w trakcie remontu zmodernizowane i zabezpieczone przed niepowołanymi osobami. Wymagają tego względy bezpieczeństwa.
Zabudowane schody prowadzą obecnie do niższej części wieży - bardziej stabilnej i odpornej na podmuchy wiatru. Ją będą mogli zwiedzać wszyscy. Po renowacji pojawi się także możliwość dla zwiedzających odważniejszych i pozbawionych lęku wysokości, mianowicie dostęp do wejścia na następny poziom. Zostanie tam zainstalowany punkt widokowy, z którego będzie można podziwiać wspaniały widok z dużej wysokości na Elbląg i okolice. Przewidziano, że ruch zwiedzających będzie w tej części wieży kontrolowany. Na dole zostaną umieszczone bramki, obsługiwane przez osoby zatrudnione przez miasto, które będą wpuszczać chętnych w niewielkich grupach.
Możliwość wejścia na wieżę katedry św. Mikołaja zapowiada się jako niezwykle ciekawa i emocjonującą atrakcja. Ten wspaniały obiekt, do tej pory zupełnie niewykorzystany turystycznie, z pewnością doczeka się wielu zwiedzających i będzie doskonałą wizytówką Elbląga. Renowacja wieży przyniesie korzyści również samej katedrze - zapewni jej bezpieczne trwanie w dobrym stanie technicznym przez wiele następnych lat.
czekam na otwarcie :)
Może by tak katolicy wreszcie sami zaczęli remontować swoje świątynie!
Do Elg. - przecież katolicy też płaca podatki, z których Katedra otrzymała dotację :-)
Właśnie dlatego należy odciąć kościół od publicznych pieniędzy. O ile remont starych, historycznych kościołów jestem w stanie zrozumieć to już stawiania kościoła świecącego pustkami na każdej dzielnicy nie. PS: dreptać na górę po schodkach lenie
Mam nadzieję że zwiedzanie będzie bezpłatne!!!!!!!!!!
...super atrakcja turystyczna, oby ten pomysł wypalił w 100% - można założyć fundację na zebranie środków finansowych.
Czemu to ma być bezpłatne.Wszedzie sie płaci i to tylo wyjdzie nam i kociołowi na korzyśc bo beda srodi na inne prace renowacyjne.
Wieża jako widokowa - tak. Odpłatność - są argumenty za i przeciw. Winda - STANOWCZO NIE!!! Są schody i wystarczy. To jest historyczny budynek i nie powinno się w nim wprowadzać radykalnych zmian.
ambrozy Ten historyczny jak piszesz budynek w 60% powstał po wojnie w latach 50/60 i nastepnych z wykorzystaniem wypalonych w czasie działań wojennych średniowiecznych murów. Wieza z windą stałaby sie dostępna także i dla osób niepełnosprawnych, z małymi dziećmi lub starszych, które tez chciałyby zobaczyć panoramę miasta i okolic (podobno nawet Malbork stamtad widać). O tym chyba nie pomyslałeś?
~Czemu nie - pr. poogladaj zdjecia anno domini 1945, wieza byla znisczona w okolo 30-40%, a nie jak piszesz 60%, stad jak nie wiesz pr. sie ine wypowiadaj! "wypalonych w czasie działań wojennych średniowiecznych murów" a to juz zupelna herezja, mury sredniowieczne byly sukcesywnie burzone juz w 17w. za czasow potopu szwedzkiego i zamieniane w bastwiony ziemne! Skad ty sie urwales chlopie?