Poniedziałek, 25.11.2024, Imieniny: Katarzyna, Erazm, Klemens
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Zapinka z X wieku, srebrny szeląg krzyżacki i żeton z wizerunkiem Chrystusa – remont w muzeum odkrył kolejne skarby

25.04.2014, 07:00:10 Rozmiar tekstu: A A A
Zapinka z X wieku, srebrny szeląg krzyżacki i żeton z wizerunkiem Chrystusa – remont w muzeum odkrył kolejne skarby
fot. Adrian Sajko
Remont, który prawie dwa lata temu rozpoczął gruntowną modernizację budynku Podzamcza i dziedzińca Muzeum Archeologiczno-Historycznego powoli dobiega końca; Roboty wykonywane są terminowo i zgodnie z harmonogramem. Duża część prac została już zamknięta, większość jest w toku lub na ukończeniu. Remont to nie tylko renowacja starych murów ale także prace, które pozwolą odkryć ukryte dotąd skarby. A tych znaleziono niemało - średniowieczne fundamenty oraz fragment kanału rzeki Kumieli, zapinka żółwiowata, datowana na połowę X wieku, czy srebrny szeląg krzyżacki, wybity w mennicy toruńskiej za panowania mistrza krzyżackiego Winricha von Kniprode to tylko kilka z ogromu skarbów, które dotąd kryła ziemia.

W ramach projektu „Museum over the borders” („Muzeum ponad granicami”) zostanie całkowicie wyremontowane wschodnie skrzydło budynku Podzamcza, wraz z modernizacją dziedzińca elbląskiego muzeum. Projekt ten MA-H realizuje razem z Muzeum “Friedland Gate” z Kaliningradu. Co do tej pory udało się już wykonać? - Roboty budowlane w skrzydle wschodnim budynku Podzamcza oraz na dziedzińcu zostały zakończone terminowo. Pomimo przeszkód, jakie zazwyczaj występują przy tego typu inwestycjach, tzn. problemów z nieterminowymi dostawami, czy też drobnych rozbieżności w dokumentacji projektowej, udało nam się zrealizować inwestycję zgodnie z harmonogramem – mówi Agnieszka Sławińska, asystent dyrektora ds. projektów w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu.

Muzealniczka podkreśla, że powyższe było przede wszystkim zasługą solidnego wykonawcy generalnego robót - elbląskiej firmy MYTYCH, a także podwykonawców, Inżyniera Kontraktu oraz projektantów pełniących nadzór autorski nad robotami – 22 kwietnia dobiegły końca procedury związane z odbiorem obiektu oraz uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie.

Jak podaje Agnieszka Słaińska, podczas remontu wschodniego skrzydła budynku Podzamcza i zagospodarowanie terenu muzeum wykonano remont stropów i sklepień, osuszenie i odgrzybienie murów, wykonano zabezpieczenia przeciwwilgociowe, przebudowano schody, dostosowano windę dla potrzeb osób niepełnosprawnych, wymieniono tynki i posadzki, stolarkę okienną i drzwiową – Przeprowadzono także modernizację funkcjonalną pomieszczeń, wejść i ich przystosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych, modernizację pracowni naukowych oraz magazynów, drenaż budynku, wymianę instalacji elektrycznych, niskoprądowych, wentylacji i klimatyzacji, wodno-kanalizacyjnej i centralnego ogrzewania – wymienia muzealnicza.

Wykonano również modernizację i aranżację małej architektury dziedzińca muzeum, w tym: remont i przebudowę wejścia do budynku Podzamcza, jak i wszystkich nawierzchni utwardzonych, zagospodarowanie terenów zielonych, wykonanie oświetlenia, i ciągu pieszo-jezdnego, powiększenie parkingu, rozmieszczenie nowych ławek i śmietników - Zaznaczyć trzeba, że zakończenie tej inwestycji to jeszcze nie koniec prac remontowych w Muzeum – podkreśla Agnieszka Sławińska. - W projekcie „Museums over the borders”, w ramach którego zmodernizowane zostało skrzydło wschodnie budynku Podzamcza i dziedziniec, wystąpiły oszczędności, które udało się przesunąć na roboty budowlane w skrzydle południowym obiektu. Oszczędności nie wystarczą na generalny remont, ale uda się dzięki nim osuszyć i odgrzybić mury oraz zabezpieczyć tą część budynku przed dalszym niszczeniem, a także wyremontować posadzkę tarasu. Zakończenie tych prac planowane jest na czerwiec bieżącego roku.

Co przed nami?

Obecnie budynek Podzamcza jest przygotowywany do udostępnienia Zwiedzającym - Trwają prace związane z aranżacją ekspozycji stałej dotyczącej historii naszego miasta i regionu. Jej centralnym punktem będzie film holograficzny prezentujący najważniejsze elementy z historii Elbląga i Kaliningradu. Film ten, realizowany już na zlecenie Muzeum, stanie się osią ekspozycji stałej, stanowiącej merytoryczne rozwinięcie i objaśnienie obrazów, obiektów i wydarzeń zaprezentowanych w filmie – dodaje Agnieszka Sławińska.

W tej chwili wyposażane są pomieszczenia biurowe i magazyny zbiorów. Wkrótce przeniosą się tam pracownicy naukowi; tych ostatnich czeka również przetransportowanie zabytków do magazynów wyposażonych w nowoczesne systemy przechowywania - Przewidujemy, że udostępnienie obiektu Zwiedzającym nastąpi we wrześniu bieżącego roku – mówi muzealniczka.

Co do tej pory kryła ziemia?
 
Remont to nie tylko renowacja starych murów ale także prace, które pozwolą odkryć ukryte dotąd skarby. A tych znaleziono niemało – W trakcie prac związanych z wykonywaniem drenażu i izolacji ścian piwnicy budynku Podzamcza zostały odsłonięte średniowieczne fundamenty oraz fragment kanału rzeki Kumieli – mówi Agnieszka Sławińska. – Na dziedzińcu Muzeum, podczas wykopalisk, które miały miejsce latem 2012 roku, została odkryta prawdopodobnie pierwsza drewniana warownia krzyżacka wraz z fragmentem zachowanej fosy.

Bardzo ciekawym znaleziskiem jest także zapinka żółwiowata, datowana na połowę X wieku, a także srebrny szeląg kzyżacki, wybity w mennicy toruńskiej za panowania mistrza krzyżackiego Winricha von Kniprode (1351-1382) oraz żeton z wizerunkiem twarzy Chrystusa  - Oprócz tego odkryte zostały fragmenty ceramiki, przedmioty metalowe i skórzane. Więcej informacji o tych znaleziskach, a także na temat innych zagadnień z historii naszego miasta i regionu przez pryzmat badań archeologicznych, można znaleźć na blogu prowadzonym przez elbląskich muzealników - dodaje Agnieszka Sławińska.
 

 

Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Galeria / Remont w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu - kwiecień 2014r. ( zdjęć 45 )
Dodano: 2014-04-24 | fot. Adrian Sajko
0

Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ meaa
    Piątek, 25.04

    z linka do blogu usuncie kropke na koncu

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.7053689956665