Poniedziałek, 25.11.2024, Imieniny: Katarzyna, Erazm, Klemens
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Dzięki remontowi nie tylko Muzeum, ale i Stare Miasto zyska na atrakcyjności - zobacz zdjęcia

17.10.2013, 15:08:08 Rozmiar tekstu: A A A
Dzięki remontowi nie tylko Muzeum, ale i Stare Miasto zyska na atrakcyjności - zobacz zdjęcia
fot. Monika Skowrońska

Minął już prawie rok od momentu rozpoczęcia remontu w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu, które podpisało umowę do projektu unijnego "Muzea ponad granicami" i pozyskując na modernizację dofinansowanie w wysokości 3,5 mln euro. W projekcie, który zapewnia całkowitą rewitalizację budynku Podzamcza i dziedzińca, elbląscy muzealnicy będą współpracowali razem z kaliningradzkim Muzeum „Friedland Gate”, tworząc bliźniacze projekty, które wspólnie będą się zazębiać. Jak przebiega remont w muzeum? Można powiedzieć, że wzorcowo - Roboty wykonywane są terminowo i zgodnie z harmonogramem. Duża część prac została już zamknięta, większość jest w toku lub na ukończeniu - mówi Agnieszka Sławińska, Asystent dyrektora ds. projektów w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu.

W ramach projektu „Museum over the borders” („Muzum ponad granicami” - przyp. red.) zostanie całkowicie wyremontowane wschodnie skrzydło budynku Podzamcza, wraz z modernizacją dziedzińca elbląskiego muzeum. Projekt ten MA-H realizuje razem z Muzeum “Friedland Gate” z Kaliningradu. Co do tej pory udało się już wykonać? - W samym budynku Podzamcza przeprowadzone zostały prace rozbiórkowe i demontaż starych urządzeń, wybudowano lub wyremontowano schody wewnętrzne i zewnętrzne, wymieniono okna, zakończono roboty termomodernizacyjne, murarskie i remont pokrycia dachowego - wymienia Agnieszka Sławińska. - Wykonano drenaż wokół budynku oraz izolację murów, co zabezpieczy obiekt przed szkodliwym działaniem wilgoci. Zakończony został montaż instalacji elektrycznej pod nowe oświetlenie, wymieniona instalacja uziemiająca i piorunochronna.

Na ukończeniu są obecnie prace modernizacyjne instalacji wentylacyjnej, wodno-kanalizacyjnej oraz ciepłego ogrzewania. Jak zapewnia Agnieszka Sławińska, efekty prowadzonych robót najbardziej widoczne są na dziedzińcu Muzeum - Poza wymianą nawierzchni dróg i ciągów pieszych, zwiększeniem ilości miejsc parkingowych oraz wykonaniem części instalacji nowego oświetlenia, zostało postawione nowe ogrodzenie od strony Bulwaru Zygmunta Augusta, a na ukończeniu są nasadzenia roślinności, dzięki której parkowy teren wokół Muzeum stanie się w przyszłości – mamy nadzieję – popularnym miejscem spotkań elblążan i spędzania wolnego czasu - mówi.

Zakończenie robót budowlanych planowane jest na kwiecień 2014 roku. Czy muzealnicy i robotnicy zdążą z remontem na czas? - Wciąż trwają prace związane z renowacją kominów i zabytkowych murów zewnętrznych, wymianą posadzek i instalacji klimatyzacji w obiekcie - tłumaczy Agnieszka Sławińska. - Ponadto trwa remont instalacji niskoprądowych odpowiedzialnych za zabezpieczenie zabytkowego budynku, przebywających w nim osób i przechowywanych zabytków. W tym zakresie wykonywane są nowe systemy sygnalizacji pożaru i oddymiania, sygnalizacji włamania i napadu oraz monitoringu wizyjnego wewnątrz i na zewnątrz obiektu.

Przed robotnikami są także prace wykończeniowe w budynku, które przewidziano do wykonania zimą - W tym montaż urządzeń ułatwiających dostęp osobom niepełnosprawnym ruchowo, wymiana drzwi, instalacja węzła C.O., montaż nowego oświetlenia, a na dziedzińcu – utworzenie miejsc wypoczynku - wymienia Agnieszka Sławińska.

Remont już od początku zapowiadał się imponująco gdyż obiekt Podzamcza, odbudowany na przełomie lat 70-tych i 80-tych XX wieku, w czasie tzw. czynu społecznego, od dawna potrzebował gruntownej modernizacji. W lutym 2012r., awaria instalacji hydrantowej dodatkowo sprawiła, że budynek został całkowicie zalany. To dopełniło zniszczeń. Zapytaliśmy więc, jakie prace z punktu widzenia muzealników i robotników, które zostaną przeprowadzone będą najważniejsze dla muzeum? - Dla nas, muzealników, wszystkie prace – od drobnych robót instalacyjnych, poprzez prace renowacyjne, te związane z zagospodarowaniem terenu oraz roboty wykończeniowe – są jednakowo ważne. - mówi Agnieszka Sławińska. - Przyczynią się one do zabezpieczenia zabytkowego obiektu Podzamcza oraz podniesienia walorów estetycznych budynku i dziedzińca Muzeum.

Powyższe ma także wpłynąć na samą jakość prezentacji obiektu dziedzictwa kultury, cennego z punktu widzenia historii naszego miasta, i stworzyć wysokiej jakości produkt turystyczny, przyciągający gości z kraju i zagranicy - Realizacja inwestycji pozwoli również na stworzenie odpowiednich warunków ekspozycji, przechowywania i zabezpieczenia zbiorów zgodnie z obowiązującym prawem - tłumaczy Agnieszka Sławińska. - Także obiekty, których do tej pory nie mogliśmy zaprezentować ze względu na ograniczoną przestrzeń ekspozycyjną lub ich niezadowalający stan, będą mogły zostać zakonserwowane w nowopowstałej pracowni i pokazane na zmodernizowanych wystawach. Dzięki stworzeniu szeregu pracowni naukowych kadra Muzeum zyska optymalne warunki pracy badawczej. Znajdzie to zapewne odzwierciedlenie w efektach naszej działalności i – jak przewidujemy – we wzroście liczby osób odwiedzających naszą instytucję.

Natomiast z punktu widzenia Wykonawcy robót szczególnie istotne są prace renowacyjne, dzięki którym wygląd budynku, a przez to i elbląskiego Starego Miasta, zyska na atrakcyjności.
 

Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 8

%75.0 %25.0


Galeria / Remont w Muzeum Archeologiczno-Historycznym - październik 2013r. ( zdjęć 36 )
Dodano: 2013-10-17 | fot. Monika Skowrońska
0

Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +9
    ~ granda
    Czwartek, 17.10

    A kiedy remont reszty zabytków w Elblągu.Ostatnio pozywała TVP olsztyn to na mazurach remontują wszystko a w Elblągu z łaski.Popatrzmy np.na niszczejący mur w koło Galerii El.-kiedy remont,niszczejący Pałacyk koło alstom itd.

  2. 2
    +2
    ~ inka
    Piątek, 18.10

    mi rowniez szkoda tego zniszczonego palacyku kolo alstomu - taki piekny zabytek a tak doprowadzony do ruiny

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0042538642883