Mimo, że do uchwalenia budżetu na rok 2014 pozostało jeszcze trochę czasu, postanowiliśmy dowiedzieć się, co w trawie piszczy. Zwróciliśmy się do Urzędu Miasta z pytaniem o inwestycje, jakie będą realizowane w przyszłym roku i czy są znane konkursy o dofinansowanie Unijne, w jakich Elbląg będzie starał się o przyznanie środków. Oto jaką odpowiedź uzyskaliśmy.
- Na dzień dzisiejszy nie są jeszcze znane konkursy związane z dofinansowaniem w 2014 r. Nie istnieją jeszcze ostateczne wersje dokumentów – programów operacyjnych dotyczących nowej perspektywy finansowej 2014-2020 – mówi Monika Borzdyńska, rzecznik prasowy prezydenta. - W 2014 r., w przypadku przyznania dofinansowania dla projektu dotyczącego budowy basenu, rozpocznie się jego realizacja. W przypadku ogłoszenia innych konkursów, w związku z oszczędnościami na programach operacyjnych dotychczasowej perspektywy finansowej, władze miasta będą podejmowały decyzje o możliwości uzyskania wsparcia dla nowych przedsięwzięć – dodaje.
Kontrakt Terytorialny Województwa Warmińsko-Mazurskiego
W ramach nowej perspektywy finansowej na lata 2014-2020, do tak zwanego Kontraktu Terytorialnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego zostały wybrane inwestycje w czterech sektorach. W ramach transportu publicznego i dróg przewiduje się budowę trakcji tramwajowej w ul. Grota-Roweckiego/12 Lutego wraz z zakupem nowych wagonów tramwajowych oraz realizację II i III etapu obwodnicy wschodniej miasta Elbląg. W związku z działaniami innowacyjnymi planowana jest rozbudowa Elbląskiego Parku Technologicznego, w tym doposażenie laboratoriów o stanowiska badawcze w zakresie: kryminalistyki, badań materiałowych.
Trzy zadania w tej perspektywie finansowej są przewidziane na rozwój portu morskiego. Zadania obejmują budowę nowego nabrzeża przy ul. Radomskiej, przedłużenie i powiększenie terminala składowo-przeładunkowego, budowy obrotnicy dla statków na rzece Elbląg, budowę bocznicy kolejowej i drugiego terminalu portowego oraz budowę mostów na rzece Elbląg i Kanale Jagiellońskim wraz z układem komunikacyjnym.
Wymienione tu zostały także zadania dla gospodarki komunalnej takie jak modernizacja sieci ciepłowniczej EPEC, w tym sieci przesyłowych, likwidacja grupowych węzłów ciepłowniczych, budowa układów odpylania oraz budowa i rozbudowa kanalizacji sanitarnej Elbląg.
Dofinansowanie w ramach procedur konkursowych na lata 2014-2020
Jak mówi Monika Borzdyńska poza listą projektów kluczowych, Elbląg będzie ubiegał się o dofinansowanie w ramach procedur konkursowych na lata 2014-2020 przedsięwzięć uwzględnionych w siedmiu kategoriach. W zakresie transportu publicznego i dróg ma to być przebudowa drogi wojewódzkiej 500 na odcinku od wlotu ulicy Malborskiej do Polnej, budowa wiaduktu w kierunku dzielnicy Zatorze wraz z budową drogi pomiędzy ulicą lotniczą i akacjową.
W zakresie rewitalizacji jest zaplanowane uzyskanie dofinansowania na realizację nabrzeża, pogłębienie i oczyszczenie fosy oraz przebudowę mostków na Wyspie Spichrzów. Ewentualne dofinansowanie ma być także przeznaczone na rewitalizację miejskiej sieci przestrzeni parkowo-rekreacyjnej m.in. Parku Planty. Wśród zadań wymienia się także budowę promenady wzdłuż rzeki Kumieli w parku Traugutta i Dolinki oraz rewitalizację amfiteatru.
Budowa zintegrowanego systemu teleinformatycznego miasta, w tym zarządzanie ruchem oraz cyfrowe centrum informacji Zalewu Wiślanego i rzeki Elbląg to zadania przewidziane w zakresie działań innowacyjnych. Z kolei w zakresie infrastruktury edukacyjnej przewidziane inwestycje to kolejny etap termomodernizacji elbląskich szkół i placówek oświatowych oraz rozwój infrastruktury sportowej przy elbląskich placówkach oświatowych.
Pozostałe działania to modernizacja budynku dawnego gimnazjum w Muzeum Archeologiczno-Historycznym, zabytkowego budynku oraz dziedzińca Biblioteki Elbląskiej, a także budowa ścieżek rowerowych w zakresie kultury, sportu i rekreacji. W ramach ochrony środowiska ma zostać zbudowane zabezpieczenie przeciwpowodziowe lewego brzegu rzeki Elbląg, a w zakresie ochrony zdrowia - budowa bloku operacyjnego przy szpitalu, dla którego organem założycielskim jest Gmina Miasto Elbląg.
Jak podkreśla Monika Borzdyńska przedstawiona lista jest wstępną propozycją inwestycji, dla których miasto będzie poszukiwało finansowania ze środków UE i może ona ulec modyfikacjom. - Jej ostateczny kształt będzie również zależał od uchwalenia Strategii rozwoju Elbląga 2020+. Przedstawiona lista nie wyczerpuje wszystkich potencjalnych możliwości ubiegania się o dofinansowanie w ramach istniejących celów tematycznych – mówi rzecznik prasowa prezydenta.
Ależ pokrętnie powiedziane tu cytuję "...a w zakresie ochrony zdrowia - budowa bloku operacyjnego przy szpitalu, dla którego organem założycielskim jest Gmina Miasto Elbląg...." czyli co dla zadłużonego szpitala na skraju bankructwa przy ulicy Żeromskiego przewidziana jest wielomilionowa inwestycja? Żeby było jak z zakładami mięsnymi na Mazurskiej gdzie wybudowanie kosztowało kilkanaście milionów złotych a sprzedano za kilka? Wszak wiadomo, żeby ktoś zyskał ktoś musi stracić. Tylko dlaczego ma stracić nasz samorząd? No cóż przewidywałem taki scenariusz jak ekonom z Elsinu został prezydentem.
w przyszłym roku miasto znowu będzie się zadłużało!!! "Dług Gminy Miasto Elbląg na koniec roku 2014 wyniesie: 336.294.014zł co stanowi 65,98 %, planowanych dochodów" Może warto o tym napisać pani redaktor
Ja się pytam gdzie konsultacje na temat priorytetowych inwestycji?! Dlaczego władze maja ludzi w d...!?
Przydałoby się jeszcze dorzucić, a wcześniej poczynić plany odnośnie inwestycji miejskich dofinansowanych środkami unijnymi, a mogącymi mieć miejsce na Wyspie Spichrzów. Mam tutaj na myśli np. filharmonię powiększoną o komercyjną salę koncertową, kolejne miejsca kultury powstałe w obrębie ogólnie pojętego Starego Miasta, miejsca, które będą atrakcyjne turystycznie i ożywią ruch na Starym Mieście. Pierwszy krok w kierunku pobudzenia Wyspy poczyniono, teraz kolej na kolejne i szukanie inwestorów, którzy podejmą wyzwanie. Ciekaw jestem jeszcze kiedy dojdzie do przebudowy teatru i Światowida? Ostatnim razem byli na liście rezerwowej i ciekaw jestem bieżącego rozdania.
"W 2014 r., w przypadku przyznania dofinansowania dla projektu dotyczącego budowy basenu, rozpocznie się jego realizacja". Jak to "w przypadku" - przecież jest już uchwała że basen będzie realizowany tak czy inaczej. Co to znowu za wykręcanie kota ogonem.
........czyli skrzyżowanie Grota Roweckiego i 12 go Lutego znowu zostanie rozkopane ?? A czemuż nie przygotowano tego skrzyżowania pod budowę nowej trakcji i szyn. ??? A czy czasem nie będą modernizowane drogi które teraz są budowane i modernizowane ???
super !!! moze jeszcze pomysla o ulicy Grochowskiej i zadbanie o rzeke - kumiele w tym miejscu bo strach ze zaleje i oswietlenie jakies przy rzece bo strach noca tam chodzic - samochody jezdza pobocza brakuje oswietlenia takz rzeka zaniedbana w sesie jej brzegi zachwaszczone, zarosniete tak ze niewiadomo gdzie konczy sie trawa a gdzie juz zaczyna sie woda - strach chodzic tamtedy a niestety do pracy trzeba :( i to dwa razy dziennie bo w ta i z powrotem :(
Co to jest "realizacja II i III etapu obwodnicy wschodniej miasta Elbląg"? Czy chodzi tu o ul. Wschodnią? Jak tak, to o ile pamiętam, ta inwestycja miała być wstrzymana.
Czy ktoś wie o jakie dokładnie mosty chodzi w zapisie: "budowa mostów na rzece Elbląg i Kanale Jagiellońskim wraz z układem komunikacyjnym"?
Uważam, że należy przeznaczyć dodatkowe pieniądze na Zawadę , gdyż zamieszkuje tam "PRAWIE STARA GENERACJA" , tak mówiła Pani Teodozja M. Mało tego , ponioć wiele osób z mieszkańców, to osoby o kuli , na wózkach i o balkonikach. Stąd, w ramach B.O na wniosek tej że Pani budowa chodnika za 100 tys. zł . Ponieważ, na niewiele tego chodnika nie starczy, to może miasto dołożyło by do tej inwestycji ?? Tak, jak dołożyło, około 100 tys. z 455 na prawie 600 tys do budowy boisk i koru tenisowego, też w ramach B.O. też na wniosek Pani Teodozji. W tym przypadku , bliżej nie określona GENERACJA by korzystała ale.... aktualnie budują inwestycję. Chodniki to ważna sprawa , to może tak jeszcz parę groszy by miasto dołożyło ??? Bo około 700 tys zł w dwa lata na jedno osiedle to zamało ."PRAWDA"