Piątek, 8.11.2024, Imieniny: Wiktoria, Seweryn, Wiktoriusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Kumiela nada się do zasilania przyszłego basenu? A może lepiej zrobić na niej kąpielisko?

13.11.2013, 10:00:19 Rozmiar tekstu: A A A
Kumiela nada się do zasilania przyszłego basenu? A może lepiej zrobić na niej kąpielisko?
fot. Monika Skowrońska

Radny Ryszard Klim choć uważa, że do zrealizowania pomysłu powstania basenu w Elblągu musi jeszcze trochę wody upłynąć, już teraz szuka ewentualnego źródła, które mogłoby go zasilić. Podczas wczorajszych obrad Komisji Gospodarczej zapytał wprost - czy takim źródłem nie może stać się rzeka Kumiela?

Przypomnijmy, że obecnie zamknięty basen przy ul. Spacerowej przed laty zasilany był właśnie z Kumieli. - Pytanie jest tylko z pozoru proste - zaznaczył Marek Jarosz z Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Elblągu. - Basen, który był przy ul. Spacerowej był ewenementem nie tylko pod względem wielkości, ale też w sposobie zasilania i wymykał się wszelkim zaszufladkowaniom. Na pewno nie spełniał norm, które stawiano przed krytą pływalnią, jeżeli chodzi o zawartość  mikroorganizmów
(...) Parę lat temu przeprowadzono tam badania na zawartość ilości bakterii coli. Te wyniki były dalekie od tych przyjmowanych za bezpiecznie. Z tego chociażby względu Kumiela nie stanowiła najszczęśliwszego rozwiązania.

Czy warto wrócić do tego pomysłu? - Poddawałem pod wątpliwość nie tylko jakość, ale i ilość wody. Napełnienie tego basenu trwa praktycznie parę miesięcy i z tego, co wiem średnie przepływy z Kumieli są niższe niż były, w związku z tym na pewno napełnienie basenu byłoby problematyczne - zauważa Marek Jarosz. - W ciągu sezonu, czyli w najbardziej newralgicznym momencie, tej wody by tam po prostu nie było lub byłoby jej za mało. A wymiana wody, jaka powinna występować w tym basenie nie byłaby dostatecznie częsta.

Kolejnym problemem jest brak unormowań dotyczących przepływu wody w basenach, których zasilanie stanowi woda wodociągowa. - Przyjmujemy to poprzez analogię do poprzednich unormowań, by nie zawierały bakterii chorobotwórczych. Nasze badania idą pod tym kątem - dodaje Marek Jarosz. - Co ciekawe, okoliczności wystąpienia skażeń nasuwały wnioski, że basen jest mocno przeciążony. Sytuacja, kiedy basen był wykorzystywany do imprez okolicznościowych, gdzie w krótkim czasie pojawiała się duża ilość użytkowników od razu przynosiło negatywne skutki.

Pomysł, aby Kumiela stała się źródłem dla ewentualnego nowego basenu, został przekazany do Głównego Inspektoratu Sanitarnego. - Odpowiedzi nie mamy do dzisiaj, a to było parę lat temu. Nie dziwi mnie to, bo sam nie wiedziałbym jak przy braku tych unormowań podejść do tego tematu - zauważa Marek Jarosz. - W  przypadku zamiaru użytkowania na tej samej zasadzie czy nie potraktować tego jako zbiornik naturalny. To też pewnie wiązałoby się z kłopotami formalnymi i praktycznymi, ale może pozwoliłoby na użytkowanie tego basenu, bo o tym jako o basenie w pełni tego słowa znaczeniu, możemy zapomnieć w tej sytuacji jaka obecnie jest.

A może kąpielisko?

Radny Zbigniew Olszewski zaciekawił zebranych swoją propozycją. - A co by się stało, gdybyśmy na Kumieli założyli kąpielisko? - pyta radny. - Zasilane z jeziora Goplanicy. Czy to nie byłby wystarczający zapas wody dla przepływu stałego?

- Parę lat temu pozmieniały nam się przepisy - zaznacza Marek Jarosz. - W tej chwili mamy dwie kategorie miejsc, w których ludzie się kąpią w sposób legalny. Jest to kąpielisko, ale nie w takim naszym potocznym znaczeniu. Żeby mogło zostać ustanowione musi spełniać szereg warunków. Nie wystarczy wbić tabliczki i postawić ratownika. Drugą niższą kategorią jest miejsce wykorzystywane do kąpieli i tam jest obostrzeń znacznie mniej, ale ciągle muszą jeden warunek spełniać - to są  miejsca na  naturalnych zbiornikach wody. (...) Jest możliwość, żeby to funkcjonowało, ale jeżeli badania sprzed paru lat się potwierdzą, to przy takiej zawartości drobnoustrojów w rzece Kumieli taki pomysł byłby zdyskwalifikowany.

Co należałoby zrobić i za pomocą jakich systemów? - To wszystko zależy od tego, jaki efekt finalny chcielibyśmy osiągnąć - dodaje Marek Jarosz. - Bo jeżeli basen, to o innych możliwościach nie może być mowy. Natomiast jeżeli chcielibyśmy użytkować jako pół-naturalny zbiornik, to trzeba by było się zastanowić czy taka możliwość techniczna i formalna istnieje. Trudno mi powiedzieć czy będzie to łatwiejsze.

Na temat basenu swoje zdanie wyraził także radny Sławomir Kula. - Myślę, że koncepcja jaka została zaproponowana przez prezydentów, czyli stworzenia małego basenu, jest chyba najbardziej realna - mówi. - Uzdatnianie wody jest szalenie drogie i w basenie o powierzchni do 4 tys. m bardziej by się opłacało wymieniać tą wodę co 15 dni i kupować wodę wodociągową, niż ją uzdatniać. Przy basenie na Spacerowej, który ma ok. 66 tys. m3 wody to jest w ogóle nierealne i to trzeba sobie  jasno powiedzieć. Ten basen może być tylko w tej chwili do rekreacji wodnej.

- Lub kąpieliska - z uśmiechem dodał Zbigniew Olszewski nie rezygnując ze swojego pomysłu.

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 7

%71.4 %28.6


Komentarze do artykułu (16)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +10
    ~ maz
    Środa, 13.11

    Kumiela powinna być zasileniem energetycznym powstającego basenu,tylko zbudowanie na jej kaskadzie elektrowni wodnej wykorzystanej do nowego basenu

  2. 2
    0
    ~ a co by było
    Środa, 13.11

    a co by było jakbyśmy wysłali statek pod koło podbiegunowe, który znalazałby dla nas górę lodową i byśmy tą górę przyholowali do Elbląga i z niej zasilali kapielisko, co by to było? a tak na poważnie tojest relacja z pracy komisji gospodarki czy z kabaretonu? bo jesli tak wyglądaja te posiedzenia to może lepiej niech ich nie będzie

  3. 3
    +9
    ~ WYBORCA
    Środa, 13.11

    Radni bezradni. Zlikwidujcie zrzuty wody opadowej do Kumieli i siedlisko ( wylęgarnię ) bakterii coli , które przed laty zbudowali urzędasy . Dziwnym trafem Pan Jarosz nie wspomina o tej radosnej twórczości urzędasów.

  4. 4
    --10
    ~ mny
    Środa, 13.11

    Niech radny pozostawi to fachowcom bo nie ma zielonego pojęcia. To co zaczął to zwykłe bicie piany i wygląda mi to na szkolenie polityczne.

  5. 5
    +3
    ~ madrala
    Środa, 13.11

    kumiela od zawsze zasilała basen to taki naturlny zasilacz

  6. 6
    +2
    ~ A
    Środa, 13.11

    Radny Klim w jakim ładnym towarzystwie, oczywiście tylko po swojej lewej stronie. Pani Marzenko, uśmiech Pani jest bezcenny.

  7. 7
    0
    ~ też maz maz
    Środa, 13.11

    "maz" ty to jesteś pajac wciąż lansujesz pomysł swojego kolegi? Drugiego oszołoma.

  8. 8
    +4
    ~ bb
    Środa, 13.11

    Za unijne pieniądze zrobili z Kumieli rów melioracyjny i przepływów nie będzie. Już dawno o ty pisałem. Wszędzie działają przygłupy które niszczą wszystko co się da jeszcze zniszczyć

  9. 9
    +6
    ~ budujcie a nie debatowanie
    Środa, 13.11

    Zapraszamy tych mądrali do zapoznania się z historią istnienia kąpieliska i jak i gdzie i którędy odpływały wody z kąpieliska.My dawni Elblążanie pamiętamy tylko przyjezdni nic nie wiedzą a mądrzą sie WSTYD.

  10. 10
    +3
    ~ bb
    Środa, 13.11

    to nie jest basen kryty i nie musi spełniać norm basenów krytych. Panowie i co sami sobie będziecie kłopoty stwarzać, donosy do swoich służb będziecie na siebie pisać? Jak nie ma unormowań to k.... mać czego się boicie, kary wam nie grożą obiekt jest szczególny może być potraktowany w sposób szczególny. Po za ty nadal nie rozumie dlaczego nie podciągniecie tego pod zabytek hydrologiczny i nie wnioskujecie o rewitalizację i ochronę zabytku sztuki inżynierskiej. Dało by się coś z zasilaniem w wodę zrobić i koszty ewentualnego uzdatniania obniżyć. Niestety mam wrażenie że macie na ten teren amatora za pół darmo i dlatego tyle lat piep....cie jak potłuczeni i nic wam się nie chce udać.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.6994709968567