Remont w Muzeum Archeologiczno-Historycznym trwa. Prace w budynku Podzamcza ruszyły pod koniec września br. Okazją do podsumowania projektu, dzięki któremu muzeum dostało dofinansowanie na remont i modernizację wschodniego skrzydła budynku i całego dziedzińca, była dzisiejsza konferencja "Dawne fortyfikacje obronne", zorganizowana z okazji międzynarodowego projektu "Muzea ponad granicami", w ramach którego wyżej wspomniana inwestycja zostanie wykonana.
Szeroki zakres prac budowlanych, możliwy jest dzięki pozyskaniu przez Muzeum Archeologiczno - Historyczne w Elblągu, dofinansowania z Unii Europejskiej. Elbląskie muzeum wspólnie z rosyjskim partnerem - Muzeum Brama Frydlandzka z Kalinigradu, którego przedstawiciele zaszczycili swoją obecnością dzisiejszą konferencję naukową, rozpoczęło realizację projektu “Muzea ponad granicami”. Zadanie to otrzymało grant w wysokości 3,5 miliona euro w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Litwa-Polska-Rosja 2007-2013. Całkowity koszt projektu wynosi prawie 3,9 mln euro.
Na czym będzie polegała współpraca pomiędzy obydwoma muzeami, oprócz samego partnerstwa w projekcie? - Najprościej mówiąc te same rzeczy będziemy robić po obu stronach naszej granicy – wyjaśniała dziś dyrektor MAH, Maria Kasprzycka – Wspólnie przygotujemy materiały edukacyjne, także wystawy, tak by jedno muzeum, wspierało drugie i te same elementy były prowadzone w obydwu placówkach.
Na chwilę obecną nie możemy jeszcze poszczycić się dużymi efektami wykonywanego od września remontu muzeum - Pragniemy więc poinformować w jaki sposób, projekt "Muzea ponad granicami" będzie przez nas wykonywany, wspólnie z muzeum z Kaliningradu - wyjaśniała dzisiaj Beata Jurkiewicz, kierownik projektu po stronie polskiej.
W ramach wspólnego projektu zmodernizowane zostaną obydwa muzea: w Elblągu i w Kaliningradzie. Prace budowlane będą tożsame. W obydwu muzeach po gruntownej rekonstrukcji pojawią się również sale ekspozycyjne, konferencyjne, pracownia konserwatorska, której elbląskie muzeum na chwilę obecną nie posiada, hole, biura, magazyny, pokoje pracy. Muzeum w Kaliningradzie powiększy się także o nowe eksponaty.
Wykonana zostanie także wspólna prezentacja holograficzna, zrealizowany zostanie film, który będzie pokazywał nasze wspólne dziedzictwo historyczne - Połączymy wspólne siły w programie "Świadectwa" - wyjaśniała Beata Jurkiewicz. - Będzie to film dokumentalny, z serią wywiadów z byłymi mieszkańcami obydwu miast, którzy zasiedlali je do 1945, w którym podkreślona zostanie istota związków kulturowych i tego, jak wiele nas łączy z ludźmi, którzy po II wojnie światowej zostali wysiedleni, lub wyjechali na druga stronę granicy.
Planowane jest także wydanie wspólnego przewodnika turystycznego, łączącego Elbląg i Kaliningrad. Przewodnik będzie wydany w językach polsko-rosyjskim i angielsko-niemieckim i będzie pokazywał miejsca, które możemy powiązać ze sobą pomiędzy obydwoma miastami, ukazywał wspólne wątki naszej historii - Ważnym dla nas jest istnienie wspólnego polsko-rosyjskiego zespołu koordynującego projekt i grup roboczych, gdyż cała struktura projektu pomyślana jest w ten sposób, że w każdej grupie roboczej mamy pracowników obydwu muzeów, którzy wspólnie będą omawiali i opracowywali poszczególne elementy całego planu - podkreślała Beata Jurkiewicz.
Po zakończeniu wspólnego projektu planowane są również wspólne wystawy czasowe, oraz szeroka współpraca naukowo-badawcza. Podsumowaniem dwóch lat wspólnej pracy, będzie druga konferencja naukowa, którą planuje się zorganizować na zakończenie całego projektu.
no skandal za pieniądze z Uni Europejskiej po czesći nasze[wklad który płacimy ]będą kacapom remontowac muzea skandal niech wpierw oddaza kacapy co na przestrzeni wieków nam ukradli SZOK!!!!!!!!!!!!!!!!!!
A JAS FASOLA WSZĘDZIE SIE MUSI ZAŁAPAĆ DLA PIJARU
"Okazją do podsumowania projektu, dzięki któremu muzeum dostało dofinansowanie na remont i modernizację wschodniego skrzydła budynku i całego dziedzińca, była dzisiejsza konferencja" "Podsumowaniem dwóch lat wspólnej pracy, będzie druga konferencja naukowa, którą planuje się zorganizować na zakończenie całego projektu" To kiedy to podsumowanie? Z początku artykułu wynika, że odbyło się już podsumowanie projektu, z ostatniego zdania, że dopiero odbędzie. Brak logiki.