Pod koniec sierpnia na konferencji prasowej, jaka odbyła się w Urzędzie Miasta, prezydent Jerzy Wilk podjął temat 14 Batalionu Remontu Lotnisk, znajdujący się przy ul. Lotniczej. W czasie ostatniej sesji Rady Miasta do tematu powróciła radna PO, Małgorzata Adamowicz. Obecnie trwają rozmowy z inwestorami i prace nad koncepcją zagospodarowania tej nieruchomości.
Obiekty 14 Batalionu Remontu Lotnisk dla PSOUU
W imieniu Klubu Radnych PO, Małgorzata Adamowicz złożyła wniosek do prezydenta o akceptację prośby Zarządu Polskiego Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Elblągu o przekazanie organizacji obiektów po jednostce wojskowej przy ul. Lotniczej. – W tych obiektach miałyby być prowadzone innowacyjne działania na rzecz dzieci, młodzieży i osób dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną oraz autyzmem oraz dzieci w wieku od 0 do 7 lat z niepełnosprawnościami w zakresie umysłu – mówi Małgorzata Adamowicz.
Jak mówi radna PO, od 21 lat organizacja stara się budować w Mieście system wsparcia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz szeroko rozumiane wsparcie dla ich rodzin. – Baza lokalowa wykorzystywana przez stowarzyszenie nie zapewnia wymaganych obecnie standardem potrzeb – mówi Małgorzata Adamowicz. - Nie pozwala także na zaspokojenie kolejnych niezbędnych potrzeb środowiska tj. m.in. konieczności zapewnienia specjalistycznego wsparcia, prowadzenia placówki medycznej o statusie ośrodka wczesnej interwencji, umożliwienia dorosłym osobom z niepełnosprawnością intelektualną, uniezależnienie się oraz zapewnienia szkoleń umożliwiających podjęcie zatrudnienia – dodaje.
Co na to prezydent? - W pierwszej kolejności miejsca pracy
Radna PO przedstawiła także braki, jakie uniemożliwiają sprawną pracę PSOUU w Elblągu, wymieniając wśród głównych z nich, brak odpowiedniej bazy lokalowej. - Stowarzyszenie na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym ubiega się o te obiekty przy ul. Lotniczej. Rozważamy tę propozycję, jednak pierwszeństwo w tym zakresie będą miały przedsięwzięcia wiążące się ze stworzeniem miejsc pracy dla elblążan – odpowiedział na wniosek radnej prezydent Jerzy Wilk.
Zdaniem prezydenta, tereny po 14 Batalionie Remontu Lotnisk są przygotowane do natychmiastowego wprowadzenia firm, które mogłyby tam rozpocząć działalność. - Są też budynki koszarowe, ale one są w bardzo złym stanie technicznym. W międzyczasie z tych obiektów chronionych, z dnia na dzień zniknęło 900 kaloryferów. Te obiekty nie nadają się do wykorzystania pod placówki typu oświatowego, czy mieszkalnego, bo taką ewentualność braliśmy pod uwagę – dodał prezydent. Jeśli inwestorzy nie będą się długo zgłaszać, zgodnie z zapowiedzią prezydenta, władze będą wydzielać część obiektów i przeznaczać na inne cele przy wcześniejszym podziale geodezyjnym.
Rozmowy z inwestorami trwają, zainteresowanie jest duże
Z informacji, jakie uzyskaliśmy z Biura Prasowego UM wynika, że rozmowy z inwestorami są prowadzone. - Na chwilę obecną nie możemy ujawnić zbyt wielu szczegółów dotyczących rozmów z inwestorami zainteresowanymi ulokowaniem się na terenie byłego Batalionu Remontu Lotnisk – mówi Rafał Maliszewski, inspektor ds. kontaktów z mediami UM. - Mogę jedynie potwierdzić, że takie rozmowy są prowadzone – zarówno z firmami i instytucjami lokalnymi, jak również z inwestorami zewnętrznymi – a zainteresowanie tym terenem jest duże. Nie mogę także przekazać ani potwierdzić, jakie branże reprezentują zainteresowane firmy – dodał pracownik UM.
- Obecnie trwają jednocześnie prace nad koncepcją zagospodarowania tej nieruchomości wraz z połączeniem tego terenu z ul. Akacjową – mówi Rafał Maliszewski. Pomysł ten pojawił się w 2012 roku, kiedy to Miasto zdecydowało się na zakup terenu od Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. Początkowo, 19 hektarów byłej jednostki przy ul. Lotniczej wyceniono na ponad 11 milionów złotych, po negocjacjach ostateczna cena wynosi 4 097 tys. zł. Ta kwota została rozłożona na kilka rat. Pierwsza z nich jest zabezpieczona w tegorocznym budżecie i wynosi 500 tys. zł .
Nareszcie rozsądek zwyciężył w myśleniu ratuszowych. Poprzez połączenie tych terenów z Akacjową i Lotniczą rozwiązany zostanie też problem wiaduktu dla Zatorza .
złodziejski Elbląg nie pozbędzie się starych komunistycznych świń.
Do WYBORCA - połączenie Lotniczej z Akacjową, co jest niewątpliwie niezbędne, rozwiąże problem wiaduktu dla Zatorza jedynie połowicznie, a może nawet i w mniejszej części, ale faktycznie byłoby. Odnośnie propozycji p. Adamowicz, to stanowczo nie tam! Niech szukają innych terenów na potrzeby osób z upośledzeniem umysłowym. Tam faktycznie przede wszystkim biznes, a w drugiej kolejności dalsze szanse rozwoju dla EUH-E. Ciekawi mnie jeszcze jedna rzecz i określenie: dużo potencjalnych inwestorów - co oznacza dużo? Czy 2 podmioty zainteresowane, to już dużo, czy 10, to dużo? Mogliby to doprecyzować. To, że embargo na informację, odnośnie nazwy podmiotów zainteresowanych i branż przez nich reprezentowanych, jest, to mnie nie dziwi, ale liczbę podać można. ;)
Jednym z inwestorów jest właściciel Chińskiego supermarketu,a inny budki z kebabem
jak dobrze sprawdzą to się okaże , że cały ten teren jest własnoscią stryjecznej babki od strony ciotki Stefani, która to otrzymała go od maista w ramach zamiany na dętke od roweru
Która firma ochroniarska zajmuje się ochroną tego obiektu?Powinna być pociągnięta do odpowiedzialności!
~ M. Zatorze ma od dawna połączenie z resztą miasta poprzez wiadukt na Akacjowej poprzez wiadukt na S-7 przy Skrzydlatej ale jest to połączenie niezbyt wygodne ani krótkie , dlatego projektowane połączenie przez Lotniczą należy uznać za istotne polepszenie komunikacji Zatorza z resztą miasta. Zgodzę się ,że najwygodniejszym połączeniem byłby wiadukt na Malborskiej ale tak krawiec kraje jak mu materii staje.
Koniec tematu w sprawie wiaduktu na Zatorze - nie ma na to kasy!
podpowiadam że podobna sprawa miała miejsce na Śląsku gdzie zaproszono firmy budujące małe 2-4 osobowe samoloty do wykorzystania nieruchomości przy pasie startowym do produkcji. Efekt zdumiewający powstała "Dolina Lotnicza"
Oby tylko złomowisko nie rozlokowało się na tym terenie. Kaloryfery już pewnie tam, są. A nie wiem jak dzieci mają tam pomoc uzyskać przy takim hałasie i wstrząsach jakie generuje złom. Póki ta kwestia nie zostanie ucywilizowana żadna normalna firma nie wytrzyma takiego sąsiedztwa.