Ruszają pierwsze inwestycje w ramach budżetu obywatelskiego 2012. Miasto jest obecnie na etapie przetargu na wykonanie chodnika od Osiedla przy Młynie do ul. Wyżynnej. Inwestycja, jako wniosek do budżetu partycypacyjnego została wyceniona na ponad 61 tys. zł.
W dobie, kiedy mówi się o kryzysie obywatelskości w kraju, kiedy narzekamy na niską frekwencję udziału obywateli w wyborach okazuje się, że kiedy elblążanie dostali do ręki narzędzie do zmiany na lepsze tego, co zaproponowały władze miasta, chętnie z niego skorzystali. Do urzędu wpłynęło bowiem 777 wniosków zaproponowanych jako zadania do realizacji w tzw. budżecie obywatelskim 2012. Elblążanie wnioskowali o różnego rodzaju mniejsze i większe inwestycje.
2013 rok to czas, kiedy kilkanaście zwycięskich zadań z pięciu okręgów wyborczych powinno zostać zrealizowanych. Jedną z takich inwestycji jest budowa chodnika od Osiedla przy Młynie do ul. Wyżynnej. O jego potrzebę wnioskowali wspólnie Zdzisław Wróblewski, Hanna Charłampowicz oraz Elżbieta Kłosowska.
Miasto jest obecnie na etapie przetargu do tego zadania. Chodnik zostanie wykonany z kostki brukowej betonowej (materiał Miasta) na długości 394 metrów i szerokości 1,50 m. Utwardzeniu ulegną również pobocza po obu stronach chodnika na szerokości 1,00 m.
Formuła budżetu obywatelskiego sprawdziła się w naszym mieście. Dlatego na marcowej sesji Rady Miejskiej podjęto kolejną próbę jego wdrażania w Elblągu na 2014 rok. W tym roku przyjmie on dwie odsłony. Pierwsza to realizacja zwycięskich inwestycji z roku 2012, a druga zgłaszanie kolejnych propozycji do budżetu na 2014 rok i głosowanie nad złożonymi i pozytywnie zweryfikowanymi wnioskami.
Zarządzeniem prezydenta powołany został także zespół, który zajmie się opracowaniem zasad funkcjonowania i wdrożenia budżetu partycypacyjnego w naszym mieście na kolejny rok. W jego skład weszli: Marata Doroz, z-ca dyrektora Departamentu Organizacji i Nazdzoru Um w Elblagu, Mirosława Falkowska, dyrektor Departamentu Budżetu, Hanna Laska-Kleinszmidt, dyrektor Departamentu Komunikacji Społecznej, Maciej Cichosz, dyrektor Departamentu Spraw Obywatelskich, Jacek Boruszka, Dyrektor Departamentu Innowacji i Informatyki.
W zeszłym roku w ramach budżetu obywatelskiego zawnioskowano o modernizację dwóch placów sportowych przy ul. Mazurskiej, budowę ciągu rowerowo-pieszego wraz z oświetleniem w ciągu: Fromborska-Zajazd Krasny Las, budowę chodnika od osiedla przy Młynie do ul. Wyżynnej, parking samochodowy i chodnik przy ul. Bażyńskiego, utworzenie dwóch kreatywnych podwórek, czy przebudowę drogi osiedlowej przy ul. Odzieżowej. Na zieleńcu przy ul. Mickiewicza stanie także oświetlenie, siłownia na powietrzu, oraz park rekreacyjny dla osób starszych. Modernizacji doczeka się również nieco zapomniana przez elblążan Gęsia Góra.
Łączna kwota, która przeznaczona została na wszystkie inwestycje z budżetu obywatelskiego 2013 wyniosła 2 050 500 zł. Jaka zostanie zaproponowano do rozdysponowania w roku przyszłym, na razie nie wiadomo.
skoro prezydent jest taki obywatelski to dlaczego nie poparł obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej http://elblaskainicjatywaobywatelska.pl/?p=220
Gęsia Góra nie została zapomniana przez elblążan...Dużo ludzi chodzi tam na spacery, młodzież popija piwko...mnie tam tylko brakuje śmietników bo syf niesamowity. A najgorszy to dywan z potłuczonego szkła...
no i cool wszystko cacy
Dlaczego nadal nic nie pisze sie o aquaparku w tej dzielnicy ma powstać .Na dodatek cisza w sprawie remontu amfiteatru.Dlaczego na tych górkach mowa o tzw pomniku nie ma konkretnej decyzji o budowie kompleksu sportowo-rekreacyjnego.
po co tam chodnik, jak tam zaden samochod nie jezdzi, z wyjatkiem mieszkanow
wnioskuję aby w ramach budżetu obywatelskiego kazdy mieszkaniec miasta zamienił sobie mieszkanie na większe, najlepiej takie ze 150 metrów na dwie osoby, działanie to spowoduje znaczący wzrost metrażu na jedną osobę w mieście to wywoła ogólnomiejskie
Połączenie osiedla Przy Młynie z ul.Wyżynną to naprawdę super rozwiązanie od dawna oczekiwane zwłaszcza przez rodziców których dzieci bezpiecznie będą mogły dotrzeć do szkoły, bez dwukrotnego przechodzenia przez ulicę Bema która w godzinach szczytu jest bardzo niebezpieczna . Gratuluję dobrej decyzji
małe sprostowanie ,oczywiste dla mieszkanców tej dzielnicy chodnik od osiedla przy mlynie , na wysokości trafostacji gazowej do ulicy Św. Floriana , nie Wyżynnej , od Floriana , do Wyżynnej przecież od paru lat już jest i chyba Miasto nie zamierza robić chodnik na chodniku , stąd powinna być na pewno korekta w dlugości .. Nie wiem skąd ta chęć do przekrętów . ale liczę ,że to tylko przejęzyczenie , i czekamy na sprostowanie . Pierwszy raz zgłoszono temat chodnika w 2009 roku , warto było czekać .
Faktycznie radosny temat całe miasto tonie w błocie brakuje chodników w centrum a chodniki na Osiedlu Przy Młynie są tak potrzebne jak Jankowi z Czterech Pancernych czarodziejska różdżka.
Jesli ta inwestycja bedzie wygladała tak jak na fromborskiej z ta pseudodroga rowerowa z nierownym chodnikiem polozonym z byle czego i na odwal , z tymi tandetnie ustawionymi lampami ktore są skierowane centralnie na rów to lepiej niech juz nic nie robia. Jeszcze jak po raz kolejny przetarg wygra partacka firma eurovia to juz wogole kaplica. W elblagu nie ma fachowcow od budownictwa! chodniki buduja ci ktorzy jezdza samochodami, drogi dla rowerow takze nie robia ludzie jezdzacy na rowerach, a drogi buduja ci ktorzy nie jezdza samochodami, skutkiem tego chaosu jest brak spojnosci i logiki w rozwiazaniach komunikacujnych, zle prowadzone chodniki i sciezki rowerowe z niewlasciwych materioalow z wysokimi kraweznikami. Te lampy na fromborskiej to kompromitacja obecnej wladzy! totalny burdel!