Jeszcze w tym roku powstać ma kolejna internetowa baza osób pochowanych na elbląskich cmentarzach. Po nekropolii znajdującej się przy ul Agrykola przyszedł czas na największy cmentarz w naszym mieście – elbląską Dębicę.
Na stronie internetowej Zarządu Zieleni Miejskiej w Elblągu od grudnia działa odnośnik, który pozwala na wyszukanie w elektronicznej bazie danych, osób pochowanych na cmentarzu Agrykola. Baza ta umożliwia wyszukiwanie grobów, podglądu opłat czy opiekunów mogił, według wielu kryteriów. Administrator może tu gromadzić m.in. dokumentację fotograficzną każdego grobu, generować pisma, księgi cmentarne jak również prowadzić efektywną gospodarkę wolnymi miejscami na cmentarzu.
Podobna rewolucja czeka także cmentarz Dębica. Bowiem w projekcie budżetu miejskiego na 2013 rok zostało ujęte zadanie stworzenia takiej samej bazy danych, jak na cmentarzu komunalnym "Agrykola" - Internetowa baza danych cmentarza "Dębica" powstanie w tym roku - informuje Andrzej Dratwa, Kierownik Wydziału Administracji Cmentarzy. - Mam nadzieję, że do końca III kwartału, a może i wcześniej.
Baza najprawdopodobniej będzie działała na tych samych lub podobnych zasadach jak na cmentarzu „Agrykola”. Tu system można podzielić na dwa panele. Pierwszy panel jest częścią systemu informatycznego "NEKROPOLIS" jako "Interaktywny Administrator Cmentarzy 3.0". Drugi panel ogólnodostępny, znajduje się pod adresem internetowym: www.polski-cmentarz.com/elblag i jest Internetowym Systemem Wyszukiwania Osób Pochowanych, GROBONET 2.2.
Jak na każde tego typu przedsięwzięcie Zarząd Zieleni Miejskiej zobligowany jest najpierw do ogłoszenia przetargu na stworzenie bazy – Dlatego, czy zostanie ona wykonana w takim samym, czy podobnym programie, okaże się dopiero po przeprowadzeniu procedury przetargowej – wyjaśnia Andrzej Dratwa.
I jak wskazuje kierownik Dratwa internetowa wyszukiwarka grobów cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Jest przydatna, gdy nie znamy np. dokładnego miejsca pochówku bliskiej osoby, przyjaciela czy znajomego. A oprócz usytuowania grobu na cmentarzu można również znaleźć tam informacje na temat terminu opłaty za miejsce pochówku - W wyszukiwarce nie ma bezpośredniej możliwości wnoszenia opłaty, ale jest możliwość zgłoszenia chęci jej uiszczenia i z tej możliwości korzystają często zarówno elblążanie jak i mieszkańcy całej Polski i z zagranicy – tłumaczy Kierownik Wydziału Administracji Cmentarzy.
Z rozwiązań pomagających wyszukać groby on-line korzysta coraz więcej miast w kraju. Elektroniczna baza danych osób pochowanych na cmentarzu "Agrykola" dostępna jest tutaj.
"Pochowanych na „Dębicy” już wkrótce znajdziesz w Internecie" no proszę jednak z chwilą śmierci życie się nie kończy
bardzo dobry pomysł
Super pomysl
Dziekujemy za wspaniały pomysł,bardzo przydatny.
też podoba mi się ten pomysł...
Teraz juz wiemy gdzie ida zmarli. Do internetu
"można również znaleźć tam informacje na temat terminu opłaty za miejsce pochówku"- no niestety szukałem i żadnej takiej informacji nie znalazłem.