15 września Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu podpisało umowę do projektu unijnego „Muzea ponad granicami”. W projekcie, który zapewnia całkowitą rewitalizację budynku Podzamcza, elbląscy muzealnicy będą współpracowali razem z kaliningradzkim Muzeum „Friedland Gate”, tworząc bliźniacze projekty, które wspólnie będą się zazębiać.
Jak już wspominaliśmy, w ramach projektu „Museum over the borders” („Muzum ponad granicami” - przyp. red.) zostanie całkowicie wyremontowane wschodnie skrzydło budynku Podzamcza, wraz z modernizacją dziedzińca elbląskiego muzeum. - Projekt realizujemy razem z Muzeum “Friedland Gate” z Kaliningradu – wyjaśniała dzisiaj dyrektor MAH w Elblągu, Maria Kasprzycka - Dostaliśmy 3,5 miliona euro dofinansowania z Unii, z tego 10% stanowi nasz wkład. Całość zamyka sie więc w kwocie prawie 4 mln euro.
Cały projekt „Muzea ponad granicami” ma dwie warstwy - Pierwsza to warstwa modernizacyjna i ona dotyczy remontu obiektu Podzamcza i dziedzińca muzeum, które odbudowywane były w końcu lat 70-tych i na początku 80-tych – wyjaśnia Maria Kasprzycka Dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. - Od tego czasu nie podlegał gruntownej modernizacji.
- W tej chwili jesteśmy na etapie odgruzowywania całego budynku muzeum – mówi dyrektor MAH. - Za chwilę będą wykonywane instalacje, jest także modernizowane i docieplone poddasze, które było zupełnie nieużytkowe, wzmocnione są konstrukcyjne elementy budowli. W tej chwili przechodzimy już do etapu wypełniania.
Na poddaszu budynku Podzamcza wykonano już na całej długości okna połaciowe, które, według słów pani dyrektor, pięknie rozświetliły dotąd ciemne i nieużytkowane poddasze budynku - Wszystko idzie mniej więcej z harmonogramem, bo nie wszystko da się przewidzieć, kapryśna jest np. pogoda, czy temperatura, ale opóźnień w projekcie nie ma – podkreśla Maria Kasprzycka. - Chcielibyśmy do wiosny 2014 roku skończyć budynek wewnątrz żebyśmy mogli do września się tam zagospodarować. Na koniec będzie remontowany dziedziniec i ewentualnie renowacja murów zewnętrznych.
Przypominamy, że jednymi z najważniejszych prac wykonanych w budynku Podzamcza, będzie remont pomieszczeń znajdujących się na wszystkich kondygnacjach budynku, jak również remont schodów żelbetowych wraz ze zmianą okładziny stopni oraz spoczników (wejście Skrzydło Wschodnie), remont schodów prowadzących z piwnicy na I piętro Budynku Podzamcza Skrzydła Wschodniego. Nowe oblicze zyska także wejście do budynku Podzamcza.
Wschodnie Skrzydło Budynku Podzamcza także przejdzie gruntowny remont. Odnowiona zostanie konstrukcja dachu wraz z dociepleniem poddasza, montażem okien połaciowych oraz remontem kominów i klap oddymiających, wykonany zostanie remont murów, stropów i ścian w całym Skrzydle Wschodnim. Zewnętrzna elewacja budowli rzeczonego skrzydła również zyska nowy wygląd.
Bardzo ważnym przedsięwzięciem podjętym w ramach całego zadania będzie wykonanie kapitalnego remontu wszystkich instalacji znajdujących się w budynku elbląskiego muzeum: elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, odprowadzającej wodę opadową, ogrzewania c.o., grawitacyjnej, klimatyzacyjnej, monitoringu wewnętrznego, przeciwwłamaniowej, przeciwpożarowej i oddymiania, sieci komputerowej, telefonicznej i audio.
Zlikwidowane zostaną również zawilgocenia ścian poprzez zabezpieczenia przeciwwilgociowe. Nie zapomniano również o osobach niepełnosprawnych. W gruntownie wyremontowanym budynku Muzeum zamontowany zostanie dźwig dla osób z dysfunkcjami ruchu, w miejscu istniejącej windy w klatce schodowej.
Warstwa merytoryczna projektu
Projekt „Muzea ponad granicami” to jednak nie tylko warstwa modernizacyjna - Druga to część merytoryczna, która w zasadzie stanowi sens tego projektu, który robimy razem z muzeum Brama Frydlandzka w Kaliningradzie i polega na tym by pokazać wspólną historię polsko-rosyjską, zaznaczyć, jak krótka jest na tym terenie historia odrębności między naszymi dwoma narodami, za to, jak wiele nas łączy – wyjaśnia dyrektor MAH.- Stąd nazwa „Muzea ponad granicami”. Jest to także projekt bliźniaczy, bo chcemy prezentować taką samą historię po jednej i po drugiej stronie: cały okres od pradziejów do krzyżaków i do rozwoju odrębnych miast, pokazać w jednej formule poprzez kapsułę holograficzną.
Ideą projektu jest również podkreślenie istoty związków kulturowych i tego, jak wiele nas łączy z ludźmi, którzy po 1945 roku zostali wysiedleni, lub wyjechali na druga stronę granicy. Granicy, która tak naprawdę istnieje jedynie między państwami, a nie między ludźmi. Bowiem historia oraz kultura polska i rosyjska jest zbieżna, co niewątpliwie łączy nasze narody.
Czy uda się to także poprzez wspólny, muzealny projekt? Przekonamy się o tym jesienią 2014 roku.