Elbląg wkracza w ważny projekt jakim ma być Rozbudowa Miejskiej Sieci Szerokopasmowej. Jego realizacja ma zmienić cyfrowy wymiar naszego miasta. Poprzez stworzenie odpowiedniej infrastruktury sieciowej, a na jej bazie - zbudowania cyfrowych usług administracyjnych, mieszkańcy Elbląga mieli powoli przygotowywać się do tworzenia społeczeństwa informacyjnego. Na to zadanie Miasto pozyskało unijne pieniądze w wysokości 2,5 mln zł, jednak projekt rozbudowy będzie musiał poczekać. Nie udało się bowiem wyłonić wykonawcy całej inwestycji. Zaproponowane przez ewentualnych wykonawców zamówienia ceny, były zbyt wysokie i wczoraj, 15 stycznia, cała procedura została unieważniona.
Do przetargu stanęło pięć firm zainteresowanych wykonaniem całego zadania. Jednak cena za jego realizację, którą zaoferowała każda z nich przewyższała tę, którą Miasto mogło zaoferować za powyższą usługę.
Zadanie polegać miało na wykonaniu dokumentacji projektowej rozbudowywanej sieci, a następnie wykonaniu: kanalizacji kablowej na potrzeby przyłączy telekomunikacyjnych MSS w do budynków nowych punktów dostępowych oraz łączników teletechnicznych, linii optotelekomunikacyjnych dostępowych łączących nowoprojektowane punkty logiczne sieci z istniejącą strukturą MSS, linii optotelekomunikacyjnych łączników dystrybucyjnych oraz wyposażenie ich w urządzenia aktywne. Dokona się również adaptacji pomieszczeń w wyznaczonych obiektach, na potrzeby punktów dostępowych MSS.
Inwestycja zakładała budowę 19 nowych obiektów, wchodzących w skład miejskiej infrastruktury telekomunikacyjnej. Miasto chce również zbudować 5,6 kilometra sieci światłowodowej.
Rozbudowa MSS miała również usprawnić dostępność do zasobów informacyjnych urzędów, bibliotek oraz sieci globalnej, zwiększając przy okazji poczucie bezpieczeństwa osób korzystających z internetu. Dzięki rozbudowie w „sieci” miały się znaleźć elbląskie placówki takie jak: były Szpital Wojskowy, III Liceum Ogólnokształcące, Bursa Szkolna nr 4, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, Galeria EL, Zespół Pracy Socjalnej nr 5, Dom dla bezdomnych, Młodzieżowy Dom Kultury, Szkoła Podstawowa nr 8, Muzeum Archeologiczno-Historyczne, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2, Żłobek nr 4, MOSiR, kaplice i budynek administracji Cmentarza Komunalnego, ZBK przy ul. Jaśminowej.
Na rozbudowie MSS skorzystać mają również elblążanie. Jeśli projekt zostanie zrealizowany będą oni mogli korzystać z ośmiu punktów bezprzewodowego dostępu do Internetu, a także z 20 punktów z bezpłatnym dostępem do portalu miejskiego, tzw. PIAPów, czyli Publicznych Punktów Dostępu do Internetu. MSS w Elblągu miałaby też zostać połączona z regionalną Siecią Szerokopasmową Polski Wschodniej.
Na razie nie wiadomo, kiedy zostanie ogłoszony nowy przetarg.
Idea internetu nie polega na budowaniu wszędzie własnej sieci, a na łączeniu sie z innymi. Zamiast bawić się w kolejne budowy, należy w zamian za wykorzystanie obecnej infrastruktury, otrzymać darmowy dostęp do infrastruktury innych operatorów.
ciekawy jestem: 1.Ile pieniędzy musi wyłożyć miasto? 2.Do kiedy przyznane środki należny wykorzystać? 3.Czy miasto przypadkiem świadomie nie rozstrzygnęło przetargu by nie musieć wykładać pieniędzy z własnej kasy? 4.Jak jest wykorzystywana wybudowana do tej pory infrastruktura?
robią SIEĆ, a i tak tylko SWOI mogą się do niej logować. Jak np.: w szkołach
budowanie takich sieci obecnie jest przestarzałą koncepcją. Wystarczy dogadać się z operatorami którzy już mają infrastrukturę, opleść miasto punktami wi-fi . Niech w przetargu za o wiele mniejszą kwotę zaoferują darmowy dostęp dla mieszkańców a przy okazji urzędów.
im większa kasa tym więcej zostaje do podziału. nikomu nie zależy żeby było mało.
@Namolny Budowa infrastruktury, wcale nie jest złą koncepcją. Należy jednak podejść do tego rachunkiem zyskow i kosztów, co nie jest wcale takie łatwie. Przekopano cały Elbląg, kładąć swiatłowody. Jak narazie, wykorzystanie tego jest marginalne i to w ramach jednostek samorządowych, szkół, kogoś jeszcze? To zdecydowanie za mało aby wyjść na plus na całej inwestycji. Pytanie jest tutaj innne, dlaczego mimo tak dużej inwestycji, nagle brakuje ponad 5km światłowodów. Czy to jest kolejny etap budowy, czy też niedoszacowanie poprzedniego projektu? Po co chcemy marnować pineniądze na PIAP"y, jeśli każdy ma komórkę, a ludzie starsi i tak z tego nie skorzystają? Jak zwykle, autor artykułu budzi masę emocji, a nie dopyta o szczegóły.
Ptp dpowód: http://prawda.xlx.pl/ Ale...nie dopuszczą do tego te szuje korporacyjne, bo to byłby koniec sieci telekomunikacyjnych komórkowych i stacjonzarnych.
Jak zwykle od 2010 roku. Chociaż trochę udało się PREZYDENTOWI Słoninie zrobić w tym temacie
@Andrzej 12345 - nie podoba mi sie twoje generalizowanie, ze z internetu nie korzystaja ludzie starsi - czy to z tego w komorce, czy z tego oferowanego w PIAP-ach. nie wrzucaj prosze wszystkich do jednego forka zinfantylnialych stracow, ktorym obce sa nowe technologie. poza tym za 10-20 lat (jesli jeszcze bedziesz chodzil po tym padole lez) zdziwisz sie, jak zobaczysz tych smigajacych "starcow" do punktow, gdzie w naszym miescie znajduje sie bezplatny internet
Całkowicie chybiona inwestycja, podobnie jak Modrzewina ukazuje kosmiczną beztroskę nieudolnych urzędasów w wydawaniu NASZYCH pieniędzy. Hot Spota każdy ma dzisiaj w komórce, szybki internet przewodowy kosztuje miesięcznie mniej niż skromne jednorazowe zakupy w Biedronce, a głupawym Elblążanom pozostało kilkanaście kilometrów niedbale zakopanych światłowodów za jedyne paręnaście mln PLN. W prywatnej firmie odpowiedzialny za takie kwiatki dostałby kopa w dupę, a my możemy sobie do następnych wyborów komentować kolejne super inwestycje naszych pozbawionych finansowej odpowiedzialności, bezkarnych i coraz bardziej aroganckich "gospodarzy" od siedmiu boleści...