Nowe serwery, stacje robocze, terminale wspomagające zarządzanie siecią, to tylko niektóre elementy Centrum Zarządzania Siecią Miejską, które niebawem zostanie uruchomione przy ulicy Orzeszkowej. Centrum administrować będzie powstałą w Elblągu, kosztem ponad 40 mln zł, Miejską Siecią Szerokopasmową.
Wybudowana w ubiegłym roku Miejska Sieć Szerokopasmowa składa się ze 120 km sieci światłowodowej umieszczonej w kanalizacji teletechnicznej, która stanowi część pasywną. Po instalacji urządzeń aktywnych do sieci podłączone zostały wszystkie jednostki organizacyjne elbląskiego samorządu, szkoły, przedszkola, żłobki, biblioteki i wiele innych. Ponadto elblążanie mogą korzystać z ośmiu punktów bezprzewodowego dostępu do Internetu, a także z 20 punktów z bezpłatnym dostępem do portalu miejskiego, tzw. PIAPów, czyli Publicznych Punktów Dostępu do Internetu.
Obecnie trwają przygotowania do budowy Centrum Zarządzania Siecią Miejską w Elblągu. 7 lutego podpisano umowę z wyłonionym w przetargu Inżynierem Projektu, którym będzie Przedsiębiorstwo – Projektowo Wykonawcze Budownictwa „GESTA” Leszek Gieda z Elbląga. Wartość kontraktu to 140 tys. zł netto.
Projekt polega na modernizacji pomieszczeń budynku przy ulicy Orzeszkowej 2 na potrzeby centrum zarządzania siecią,. Zainstalowane zostaną systemy wspomagające funkcjonowanie centrum, m.in.: ochrony obiektu, kontroli dostępu, okablowania strukturalnego LAN.
Uruchomiony system zarządzania siecią będzie posiadać m.in. dwie stacje robocze pozwalające na wizualizację stanu i przepływów sieci, 156 terminali wspomagających zarządzanie siecią w 156 punktach miejskiej sieci szerokopasmowej będących punktami podłączenia komputerów serwisowych administratorów sieci oraz pozwalających na prowadzenie rozmów głosowych, centralny audio i fakserwer obsługujący zgłoszenia użytkowników miejskiej sieci szerokopasmowej, zintegrowany system nagrywania zgłoszeń użytkowników sieci miejskiej wraz z przetwarzaniem statystyk i archiwizacji, serwery służące monitoringowi sieci, jego zarządzaniu i archiwizacji zdarzeń. W ramach projektu zakupionych zostanie także 8 laptopów z niezbędnym oprogramowaniem dla zarządzających siecią miejską.
Jak informuje magistrat, głównym celem przedsięwzięcia jest zwiększenie dostępu użytkowników Miejskiej Sieci Szerokopasmowej „Elman”, m.in. uczniów i nauczycieli do sieci szerokopasmowej, co pozwoli lepiej wykorzystywać techniki informatyczne. Wybudowane w ramach realizacji projektu Centrum Zarządzania Siecią w Elblągu pozwoli efektywnie administrować siecią szerokopasmową.
Realizacja dofinansowanego z funduszy unijnych projektu, pozwoli także zapewnić powszechny, szybki i bezpieczny dostęp do Internetu, rozwinąć e–usługi (edukacja, bezpieczeństwo, praca, handel), zmniejszyć koszty funkcjonowania administracji publicznej oraz zwiększyć jej efektywność oraz ułatwić dostęp do informacji dla ludności i przedsiębiorców.
Zakończenie realizacji projektu planowane jest na IV kwartał 2012 roku.
Dlaczego dostępu do "Miejskiej Sieci Szerokopasmowej" nie mają mieszkańcy Elbląga (nie mówię tu o jednostkach organizacyjnych)? Dlaczego nie jest ona dostawcą internetu? Czy wszystko ma być finansowane z kieszeni podatników?
Przygotowują się do wprowadzenia ACTA !!!
Cierp ciało ,jak się Grzesia na prezydenta wybrało ,dlatego nie głosuje na tych b... ,bo nie ma na kogo oddać głosu w tym kraju.
Od kiedy admini pracuą na tabletach? :)
A w CS-B nie można zarządzać siecią ELMAN?
"zmniejszyć koszty funkcjonowania administracji publicznej" można nie przedłużając umowy z OPEGiEKA na EPED :)
można było chociaż podpisać, że to zdjęcie z pracowni komputerowej Liceum Plastycznego, ze środków MKiDN
Nowe etaty ! Tym razem dla tych w rodzinie co potrafią wysłać maila !
Szafy w szkołach postawili jako wejścia do sieci obsługiwanej przez elman. Ale Internetu jak w nie było tak nie ma. Co prawda PWSZ czasowo udostępniła swoje wejście w świat, ale działało to niestabilnie. Obecnie cisza. Za to klimatyzacje chodzą w tych pomieszczeniach na całego. Operator EPED-u dostał mnóstwo forsy za to by platforma EPED działała, a tu nic. Ciągają szkoły by podpowiadały im jak mają działać poszczególne moduły. Wstyd
Faktycznie, przecież to pracownia Liceum Plastycznego staje się reklamą dla sieci miejskiej. Dzieje się!