Poniedziałek, 23.10.2017, Imieniny: Marleny, Edwarda, Seweryna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Powstanie centrum zarządzania internetową siecią miejską

09.02.2012, 12:51:12 Rozmiar tekstu: A A A
Powstanie centrum zarządzania internetową siecią miejską
Zdjęcie stanowi ilustrację do artykułu

Nowe serwery, stacje robocze, terminale wspomagające zarządzanie siecią, to tylko niektóre elementy Centrum Zarządzania Siecią Miejską, które niebawem zostanie uruchomione przy ulicy Orzeszkowej. Centrum administrować będzie powstałą w Elblągu, kosztem ponad 40 mln zł, Miejską Siecią Szerokopasmową.

Wybudowana w ubiegłym roku Miejska Sieć Szerokopasmowa składa się ze 120 km sieci światłowodowej umieszczonej w kanalizacji teletechnicznej, która stanowi część pasywną. Po instalacji urządzeń aktywnych do sieci podłączone zostały wszystkie jednostki organizacyjne elbląskiego samorządu, szkoły, przedszkola, żłobki, biblioteki i wiele innych. Ponadto elblążanie mogą korzystać  z  ośmiu  punktów bezprzewodowego dostępu do Internetu, a także z 20 punktów  z  bezpłatnym  dostępem  do portalu miejskiego, tzw. PIAPów, czyli Publicznych  Punktów  Dostępu  do  Internetu.

Obecnie trwają przygotowania do budowy Centrum Zarządzania Siecią Miejską w Elblągu. 7 lutego  podpisano umowę z wyłonionym w przetargu Inżynierem Projektu, którym będzie Przedsiębiorstwo – Projektowo Wykonawcze Budownictwa „GESTA” Leszek Gieda z Elbląga. Wartość kontraktu to 140 tys. zł netto.

Projekt polega na modernizacji  pomieszczeń budynku przy ulicy Orzeszkowej 2 na potrzeby centrum zarządzania siecią,. Zainstalowane zostaną systemy wspomagające funkcjonowanie centrum, m.in.: ochrony obiektu, kontroli dostępu, okablowania strukturalnego LAN.

Uruchomiony system zarządzania siecią będzie posiadać m.in. dwie stacje robocze pozwalające na wizualizację stanu i przepływów sieci, 156 terminali wspomagających zarządzanie siecią w 156 punktach miejskiej sieci szerokopasmowej będących punktami podłączenia komputerów serwisowych administratorów sieci oraz pozwalających na prowadzenie rozmów głosowych,  centralny audio i fakserwer obsługujący zgłoszenia użytkowników miejskiej sieci szerokopasmowej, zintegrowany system nagrywania zgłoszeń użytkowników sieci miejskiej wraz z przetwarzaniem statystyk i archiwizacji, serwery służące monitoringowi sieci, jego zarządzaniu i archiwizacji zdarzeń. W ramach projektu zakupionych zostanie także 8 laptopów z niezbędnym oprogramowaniem dla zarządzających siecią miejską.

Jak informuje magistrat, głównym celem przedsięwzięcia jest zwiększenie dostępu użytkowników Miejskiej Sieci Szerokopasmowej „Elman”, m.in. uczniów i nauczycieli do sieci szerokopasmowej, co pozwoli lepiej wykorzystywać techniki informatyczne. Wybudowane w ramach realizacji projektu Centrum Zarządzania Siecią w Elblągu pozwoli efektywnie administrować siecią szerokopasmową.

Realizacja dofinansowanego z funduszy unijnych projektu, pozwoli także zapewnić powszechny, szybki i bezpieczny dostęp do Internetu, rozwinąć e–usługi (edukacja, bezpieczeństwo, praca, handel), zmniejszyć koszty funkcjonowania administracji publicznej oraz zwiększyć jej efektywność oraz ułatwić dostęp do informacji dla ludności i przedsiębiorców.

Zakończenie realizacji projektu planowane jest na IV kwartał 2012 roku.

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4Komentarze do artykułu (13)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +9
  ~ zbik
  Czwartek, 09.02

  Dlaczego dostępu do "Miejskiej Sieci Szerokopasmowej" nie mają mieszkańcy Elbląga (nie mówię tu o jednostkach organizacyjnych)? Dlaczego nie jest ona dostawcą internetu? Czy wszystko ma być finansowane z kieszeni podatników?

 2. 2
  +5
  ~ you
  Czwartek, 09.02

  Przygotowują się do wprowadzenia ACTA !!!

 3. 3
  +3
  ~ Masakra
  Czwartek, 09.02

  Cierp ciało ,jak się Grzesia na prezydenta wybrało ,dlatego nie głosuje na tych b... ,bo nie ma na kogo oddać głosu w tym kraju.

 4. 4
  0
  ~ Andrzej
  Czwartek, 09.02

  Od kiedy admini pracuą na tabletach? :)

 5. 5
  0
  ~ a
  Czwartek, 09.02

  A w CS-B nie można zarządzać siecią ELMAN?

 6. 6
  0
  ~ :)
  Czwartek, 09.02

  "zmniejszyć koszty funkcjonowania administracji publicznej" można nie przedłużając umowy z OPEGiEKA na EPED :)

 7. 7
  0
  ~ uzytkownik
  Czwartek, 09.02

  można było chociaż podpisać, że to zdjęcie z pracowni komputerowej Liceum Plastycznego, ze środków MKiDN

 8. 8
  0
  ~ yabadabadoo
  Czwartek, 09.02

  Nowe etaty ! Tym razem dla tych w rodzinie co potrafią wysłać maila !

 9. 9
  0
  ~ n-c-l
  Czwartek, 09.02

  Szafy w szkołach postawili jako wejścia do sieci obsługiwanej przez elman. Ale Internetu jak w nie było tak nie ma. Co prawda PWSZ czasowo udostępniła swoje wejście w świat, ale działało to niestabilnie. Obecnie cisza. Za to klimatyzacje chodzą w tych pomieszczeniach na całego. Operator EPED-u dostał mnóstwo forsy za to by platforma EPED działała, a tu nic. Ciągają szkoły by podpowiadały im jak mają działać poszczególne moduły. Wstyd

 10. 10
  0
  ~ d
  Czwartek, 09.02

  Faktycznie, przecież to pracownia Liceum Plastycznego staje się reklamą dla sieci miejskiej. Dzieje się!

 11. 11
  0
  ~ Wspomnienia z PRL
  Czwartek, 09.02

  Powstanie CENTRUM KONTROLI URZYTKOWNIKÓW INTERNETI W ELBLĄGU? PRLem mi to zalatuje. Pamietacie, był w elblagu radiowęeł, z tyłu na ostatnim pietrze obecnej głównej poczty pry ul.Pocztowej. te głosniki nadawały, edukacyjnie , 1 PR Polskiego radia, bły pomontowane w mieszkaniach , połączone sicią kabli z radiowęzłem.pelniły te głosniki równiez inna rolę, wewnąrz nich milicja instalowała podsłuchy. Słuchałeś radia WOLNA EUOPA to rano już ZOMO pukało do twych drzwi.

 12. 12
  0
  ~ Trooper
  Czwartek, 09.02

  Buahaha, a są jakieś instytucje miejskie które nie są podłączone?

 13. 13
  +1
  ~ gula
  Piątek, 10.02

  glupota grzeska nie ma granic

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2017 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.