W październiku 2012 roku elbląscy radni zadecydowali, że Elbląski Inkubator Nowoczesnych Technologii Informatycznych, który dotychczas znajdował się w hali Centrum Spotkań Biznesowych zmieni swoją lokalizację. Od jesieni 2013 roku EINTI zostanie przeniesiony na ulicę Królewiecką, do siedziby dawnego zakładu „Plastyk”.
Celem Elbląskiego Inkubatora Nowoczesnych Technologii Informatycznych, który funkcjonował w Centrum Sportowo-Biznesowym było tworzenie, w szczególności absolwentom Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu i Politechniki Gdańskiej, warunków do rozpoczęcia działalności w sektorze zaawansowanych technologii informatycznych. Inkubacja w EINTI trwała 2 lata.
Nowy adres Inkubatora
Od 1 stycznia 2013 roku Elbląski Park Technologiczny przejął zadania statutowe Inkubatora, zlokalizowanego do tej pory w Centrum Sportowo-Biznesowym przy ul. Grunwaldzkiej. Dzięki temu w sposób ostateczny uregulowane zostaną również zasady funkcjonowania CSB, po wyłączeniu z niego Inkubatora - Nowopowstały Elbląski Inkubator Przedsiębiorczości funkcjonować będzie w strukturach Elbląskiego Parku Technologicznego - jednostki budżetowej miasta - podaje Anna Kleina, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Elblągu.
Całkowite włączenie Inkubatora w struktury EPT będzie możliwe po zrealizowaniu projektu pt. „Rozbudowa Elbląskiego Inkubatora Przedsiębiorczości”, na którego Miasto uzyskało dofinansowanie z unijnego programu. I to właśnie modernizacja i dostosowanie całego 2. piętra rozległego gmachu dawnej spółdzielni ''Plastyk '', w którym od jesieni 2013 r. ma działać EINTI, pochłonie większość unijnych pieniędzy.
Roboty budowlane obejmujące m.in. przebudowę pomieszczeń po dawnym "Plastyku" jeszcze się nie rozpoczęły - Trwa procedura przetargowa na wykonanie dokumentacji projektowej, roboty budowlane i dostawę wyposażenia – mówi Anna Kleina. – W pomieszczeniach o pow 883,2 m kw wykonanych zostanie ok. 30 lokali biurowych, co pozwoli na zlokalizowanie tam ok. 60 stanowisk pracy. Wykonane zostaną prace rozbiórkowe, murarskie, betonowe, tynkarskie, konstrukcyjne, stolarka drzwiowa, i roboty instalacyjne. Pomieszczenia zostaną wyposażone w meble, sprzęt biurowy, komputerowy i informatyczny – wylicza rzecznik prasowy UM.
W ramach powyższych prac wykonany zostanie także dźwig osobowo-towarowy na zewnątrz budynku, przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Na parkingu pojawi się także 20 nowych miejsc postojowych (w tym jedno dla osób niepełnosprawnych). Przy wjeździe na parking zostanie zamontowany szlaban, a na fasadzie dawnego „Plastyka” zamontowany zostanie ledowy neon z napisem INKUBATOR - Termin zakończenia robót i dostaw wyposażenia to 31 październik 2013 roku – mówi Anna Kleina.
Nowa idea i charakter instytucji?
Po przeniesieniu siedziby EINTI zmienić ma się również charakter samej instytucji inkubatora - Analizy rynku pracy z ostatniego okresu wskazują, że lawinowo rośnie liczba osób chętnych rozpocząć własny biznes, ale niekoniecznie w sektorze informatycznym – informuje Anna Kleina. - Poszerzona zostanie oferta dla młodych przedsiębiorców. Inkubator będzie ukierunkowany na działalność innowacyjną, nie tylko związaną z sektorem informatycznym.
Pomieszczenia Inkubatora będą udostępnianie firmom także na preferencyjnych warunkach cenowych. Przedsiębiorca będzie mógł korzystać z najmu pomieszczeń w inkubatorze przez trzy lata.
Po przeniesieniu EIP do dawnego "Plastyka" powierzchnia użytkowa Centrum Sportowo-Biznesowego zagospodarowana zostanie na potrzeby sportu i rekreacji - W jednym z pomieszczeń dawnego EINTI, we wrześniu 2012 r. powstała sala do sportów walki, która cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem – korzysta z niej ok. 1000 osób miesięcznie – informuje Anna Kleina.
W drugiej hali powstały dwa korty do gry w squash’a. Ostatni inkubowani opuszczą CSB pod koniec 2013 r. - Wówczas trzecia hala zostanie przeorganizowana na salę do gry w tenisa stołowego – podaje rzecznik prasowy UM.
Do końca 2012 roku w Elbląskim Parku Technologicznym działała jedna firma, która swój początek wzięła z Inkubatora Nowoczesnych Technologii.
Pani rzecznik, lawionowo to rosną długi miasta a nie chętni do założenia działalności.
to się w końcu Bugajny pozbył problemu
W Grupie Referendalnej działa aktywnie p. Kownacki, były Kierownik EINTI więc szkoda, że Autorka nie zapytała go o ocenę ostatnich lat działalności tego miejsca i jego opinię na temat przyszłości inkubatora. Obecność przy referendum oznacza, że akurat na ten temat powinni mieć opinię wyrobioną dobrze.
Pomysł by niezły - wykonanie płoche gdzie ci ludkowi zapodziali głowę ? Dziś nam Gregorus nowe wizje daje , a przez dwa lata zwiedzał inne kraje... Rozumy nijak od drogi nie nabył - czas by do żony wrócił i obiad uważył....
Plastyk- to była potęga miasta Elbląg!
beda wieksze jaja?
Brakuje informacji o zyskach z poprzedniego programu inkubacji.
Czy ktoś może wyjaśnić ile kasy wydano dotychczas na inkubację i ile przedsiębiorstw od początku działania EINTI się usamodzielniło? Proszę odjąć koszty jakie inkubowani opłacali za najem boksów. Samo wybudowanie CSB, zatrudnienie "ekspertów" i pracowników administracji + koszty utrzymania budynku to dziesiątki milionów złotych. A firm, które się tam inkubowały i inkubują może kilkanaście. Ile się usamodzielniło? Pytam się jaśnie państwa urzędników o celowość wydatków. Czy historia nie nauczyła jeszcze nikogo, że urzędnicy nie mają pojęcia o przedsiębiorczości? Gdyby mieli to sami zostaliby przedsiębiorcami, a jak widać nie mają odwagi, lepsze ciepłe posadki. Ale jak im zapłacimy, to oni chętnie poinkubują kogoś w ramach eksperymentalnego pozyskiwania nowych doświadczeń zawodowych.
ale tak po ludzku może ktoś mi wyjaśni, co robi taki Inkubator poza wynajmem pomieszczeń? Nie ze złośliwości pytam, tylko z ciekawości, bo nie rozumiem...
Zyski są podsumowane na koncu materiału - "Do końca 2012 roku 2012 roku w Elbląskim Parku Technologicznym działała jedna firma, która swój początek wzięła z Inkubatora Nowoczesnych Technologii". Oto zyski które przynosi inkubator.