Poniedziałek, 23.10.2017, Imieniny: Marleny, Edwarda, Seweryna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Czy nowy adres Inkubatora zmieni jego dotychczasowy charakter?

08.01.2013, 07:01:31 Rozmiar tekstu: A A A
Czy nowy adres Inkubatora zmieni jego dotychczasowy charakter?

W październiku 2012 roku elbląscy radni zadecydowali, że Elbląski Inkubator Nowoczesnych Technologii Informatycznych, który dotychczas znajdował się w hali Centrum Spotkań Biznesowych zmieni swoją lokalizację. Od jesieni 2013 roku EINTI zostanie przeniesiony na ulicę Królewiecką, do siedziby dawnego zakładu „Plastyk”.

Celem Elbląskiego Inkubatora Nowoczesnych Technologii Informatycznych, który funkcjonował w Centrum Sportowo-Biznesowym było tworzenie, w szczególności absolwentom Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu i Politechniki Gdańskiej, warunków do rozpoczęcia działalności w sektorze zaawansowanych technologii informatycznych. Inkubacja w EINTI trwała 2 lata.

Nowy adres Inkubatora


Od 1 stycznia 2013 roku Elbląski Park Technologiczny przejął zadania statutowe Inkubatora, zlokalizowanego do tej pory w Centrum Sportowo-Biznesowym przy ul. Grunwaldzkiej. Dzięki temu w sposób ostateczny uregulowane zostaną również zasady funkcjonowania CSB, po wyłączeniu z niego Inkubatora - Nowopowstały Elbląski Inkubator Przedsiębiorczości funkcjonować będzie w strukturach Elbląskiego Parku Technologicznego - jednostki budżetowej miasta - podaje Anna Kleina, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Elblągu.

Całkowite włączenie Inkubatora w struktury EPT będzie możliwe po zrealizowaniu projektu pt. „Rozbudowa Elbląskiego Inkubatora Przedsiębiorczości”, na którego Miasto uzyskało dofinansowanie z unijnego programu. I to właśnie modernizacja i dostosowanie całego 2. piętra rozległego gmachu dawnej spółdzielni ''Plastyk '', w którym od jesieni 2013 r. ma działać EINTI, pochłonie większość unijnych pieniędzy.

Roboty budowlane obejmujące m.in. przebudowę pomieszczeń po dawnym "Plastyku" jeszcze się nie rozpoczęły  - Trwa procedura przetargowa na wykonanie dokumentacji projektowej, roboty budowlane i dostawę wyposażenia – mówi Anna Kleina. – W pomieszczeniach o pow 883,2 m kw wykonanych zostanie ok. 30 lokali biurowych, co pozwoli na zlokalizowanie tam ok. 60 stanowisk pracy. Wykonane zostaną prace rozbiórkowe, murarskie, betonowe, tynkarskie, konstrukcyjne, stolarka drzwiowa, i roboty instalacyjne. Pomieszczenia zostaną wyposażone w meble, sprzęt biurowy, komputerowy i informatyczny – wylicza rzecznik prasowy UM.

W ramach powyższych prac wykonany zostanie także dźwig osobowo-towarowy na zewnątrz budynku, przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Na parkingu pojawi się także 20 nowych miejsc postojowych (w tym jedno dla osób niepełnosprawnych). Przy wjeździe na parking zostanie zamontowany szlaban, a na fasadzie dawnego „Plastyka” zamontowany zostanie ledowy neon z napisem INKUBATOR - Termin zakończenia robót i dostaw wyposażenia to 31 październik 2013 roku – mówi Anna Kleina.

Nowa idea i charakter instytucji?

Po przeniesieniu siedziby EINTI zmienić ma się również charakter samej instytucji inkubatora - Analizy rynku pracy z ostatniego okresu wskazują, że lawinowo rośnie liczba osób chętnych rozpocząć własny biznes, ale niekoniecznie w sektorze informatycznym – informuje Anna Kleina. - Poszerzona zostanie oferta dla młodych przedsiębiorców. Inkubator będzie ukierunkowany na działalność innowacyjną, nie tylko związaną z sektorem informatycznym.

Pomieszczenia Inkubatora będą udostępnianie firmom także na preferencyjnych warunkach cenowych. Przedsiębiorca będzie mógł korzystać z najmu pomieszczeń w inkubatorze przez trzy lata.

Po przeniesieniu EIP do dawnego "Plastyka" powierzchnia użytkowa Centrum Sportowo-Biznesowego zagospodarowana zostanie na potrzeby sportu i rekreacji - W jednym z pomieszczeń dawnego EINTI, we wrześniu 2012 r. powstała sala do sportów walki, która cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem – korzysta z niej ok. 1000 osób miesięcznie – informuje Anna Kleina.

W drugiej hali powstały dwa korty do gry w squash’a. Ostatni inkubowani opuszczą CSB pod koniec 2013 r. - Wówczas trzecia hala zostanie przeorganizowana na salę do gry w tenisa stołowego – podaje rzecznik prasowy UM.

Do końca 2012 roku w Elbląskim Parku Technologicznym działała jedna firma, która swój początek wzięła z Inkubatora Nowoczesnych Technologii.

Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 6Komentarze do artykułu (18)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +8
  ~ rewelka
  Wtorek, 08.01

  Pani rzecznik, lawionowo to rosną długi miasta a nie chętni do założenia działalności.

 2. 2
  +8
  ~ fan bugajnego
  Wtorek, 08.01

  to się w końcu Bugajny pozbył problemu

 3. 3
  +4
  ~ BG
  Wtorek, 08.01

  W Grupie Referendalnej działa aktywnie p. Kownacki, były Kierownik EINTI więc szkoda, że Autorka nie zapytała go o ocenę ostatnich lat działalności tego miejsca i jego opinię na temat przyszłości inkubatora. Obecność przy referendum oznacza, że akurat na ten temat powinni mieć opinię wyrobioną dobrze.

 4. 4
  --2
  ~ Mariusz Lewandowski
  Wtorek, 08.01

  Pomysł by niezły - wykonanie płoche gdzie ci ludkowi zapodziali głowę ? Dziś nam Gregorus nowe wizje daje , a przez dwa lata zwiedzał inne kraje... Rozumy nijak od drogi nie nabył - czas by do żony wrócił i obiad uważył....

 5. 5
  +7
  ~ Iwo
  Wtorek, 08.01

  Plastyk- to była potęga miasta Elbląg!

 6. 6
  +4
  ~ HvK
  Wtorek, 08.01

  beda wieksze jaja?

 7. 7
  +4
  ~ Andrzej12345
  Wtorek, 08.01

  Brakuje informacji o zyskach z poprzedniego programu inkubacji.

 8. 8
  +6
  ~ Sens przedsięwzięcia?
  Wtorek, 08.01

  Czy ktoś może wyjaśnić ile kasy wydano dotychczas na inkubację i ile przedsiębiorstw od początku działania EINTI się usamodzielniło? Proszę odjąć koszty jakie inkubowani opłacali za najem boksów. Samo wybudowanie CSB, zatrudnienie "ekspertów" i pracowników administracji + koszty utrzymania budynku to dziesiątki milionów złotych. A firm, które się tam inkubowały i inkubują może kilkanaście. Ile się usamodzielniło? Pytam się jaśnie państwa urzędników o celowość wydatków. Czy historia nie nauczyła jeszcze nikogo, że urzędnicy nie mają pojęcia o przedsiębiorczości? Gdyby mieli to sami zostaliby przedsiębiorcami, a jak widać nie mają odwagi, lepsze ciepłe posadki. Ale jak im zapłacimy, to oni chętnie poinkubują kogoś w ramach eksperymentalnego pozyskiwania nowych doświadczeń zawodowych.

 9. 9
  +3
  ~ ::::
  Wtorek, 08.01

  ale tak po ludzku może ktoś mi wyjaśni, co robi taki Inkubator poza wynajmem pomieszczeń? Nie ze złośliwości pytam, tylko z ciekawości, bo nie rozumiem...

 10. 10
  +1
  ~ bezi
  Wtorek, 08.01

  Zyski są podsumowane na koncu materiału - "Do końca 2012 roku 2012 roku w Elbląskim Parku Technologicznym działała jedna firma, która swój początek wzięła z Inkubatora Nowoczesnych Technologii". Oto zyski które przynosi inkubator.

 11. 11
  +1
  ~ 1234
  Wtorek, 08.01

  Sama idea inkubacji jest bardzo dobra a inkubatory istnieją w wielu krajach. Dolina krzemowa też na początku była inkubatorem. Tylko jest jedno ALE ! Nie mogą inkubatorem i samym procesem inkubacji zajmować się urzędasy, którzy o prowadzeniu działalności nie mają najmniejszego pojęcia. Nie może również taki inkubator powstać i niech się dzieje co chce tak jak to było w CSB. Zniszczyli EINTI a teraz będą budować od nowa "nowy" inkubator. Może autor artykułu zapyta czemu strona www.einti.eu od lutego 2012 r. nie jest aktualizowana i kto się zajmuje firmami w CSB. A może warto porozmawiać z przedsiębiorcami.

 12. 12
  0
  ~ przemas
  Wtorek, 08.01

  Przez kilka lat osobą odpowiedzialną za rozwój Inkubatora był aktualny członek Grupy Referendalnej, dlaczego to stanęło w miejscu i nie było pomysłu na rozwój pytajmy p. Kownackiego który się nagle po zwolnieniu z Inkubatora objawił w Grupie Referendalnej

 13. 13
  0
  ~ dr.Hause
  Wtorek, 08.01

  Inkubator powinien być miejscem szczególnej troski władz miasta . Albowiem , jak słusznie zauważył 1234 to miejsce powinno być swoistą wylęgarnią pomysłów .Miejscem wdrażania i zastosowania wszelkich dokonań innowacyjnych . To poligon doświadczalny .Dla programów nowych technologi . Zarówno w dziedzinie informatyki , komputeryzacji i innych dziedzin nauki . Szeroko pojętej , jako innowacyjność i kreatywność . Powodzenie tego przedsięwzięcia jest jednak , uwarunkowane jak zwykle w takich wypadkach od ludzi , tworzących inkubator .To podstawowy warunek .Tylko ludzie wybitni o szerokich horyzontach myślowych , są gwarantem powodzenia eksperymentu , jakim są , lub powinny być wdrażane programy .Warto ponosić koszty tej inicjatywy . Nawet jeśli budzi Nasze obawy . To konieczność .

 14. 14
  +1
  ~ dr.Hause
  Wtorek, 08.01

  Trzeba również podkreślić z całą mocą ,że to miejsce niezastąpione dla P.W.S.Z. Bez niego proces nauczania i przyswajania nowych technologi byłby kaleki . Znacznie uboższy . Dlatego nie należy się niepokoić , brakiem cudownych osiągnięć . Amerykanie na pierwsze sukcesy czekali 30 -lat . Również mają receptę na sukces . Warunkiem sukcesu jest , zatrudnienie na terenie np: parku technologicznego ok;30% ludzi wybitnie kreatywnych .To Oni wymyślają programy i też wdrażają w życie . Lider czyli kierujący zespołem to człowiek o wybitnym umyśle . Człowiek z wizją i wiedzący o tym w jakim kierunku zmierza . To człowiek na pewno nieprzeciętny . Go się nie znajduje w Urzędzie Pracy . Ale być może w naszym mieście panują inne zwyczaje . Jeśli tak to klęska wisi w powietrzu . Obym się mylił

 15. 15
  0
  ~ ciekawy
  Wtorek, 08.01

  no co ztego ikubatora!!?? żeby chociaż piskelta sie wykluwały!!! a tak co z tego za pozytek,efekty!!!!!!!!!!!!! napiszcie proszę!!!!!!!!!!!

 16. 16
  --3
  ~ efekty?
  Wtorek, 08.01

  1 firma z protekcją pewnie - paru cha... powinno za to siedzieć, w tym były prezydent

 17. 17
  +2
  ~ gnnhnh
  Wtorek, 08.01

  Po przeniesieniu zmieni się, ale chyba tylko pogoda i nic więcej

 18. 18
  0
  ~ urszula
  Środa, 09.01

  Chyba dobrze ,że Inkubator będzie przeniesiony do dawnego Plastyka.Tak duża powierzchnia zostanie wykorzystana z pożytkiem dla obu stron ,Inkubatora i sportu.Budynek też przestanie straszyć i zyska nowy wygląd a młodzież będzie miała gdzie ćwiczyć swoje ulubione sporty.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2017 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.