Miasto chce zbyć kolejną działkę, na której w przyszłości stanąć mają nowe kamienice. To niezabudowana nieruchomość, położona na Starym Mieście, u zbiegu ulic Studziennej, Wodnej i Bednarskiej, leżąca w sąsiedztwie zabudowy wielorodzinnej. Na powierzchni użytkowej 0.37 ha plac w tym momencie pełni rolę bezpłatnego, błotnistego parkingu.
Podstawowym przeznaczeniem nowej zabudowy z frontem od ulic: Wodnej i Ścieżki Kościelnej to funkcja mieszkaniowa i nieuciążliwa usługowa. W części podziemnej i parterowej nowych kamienic prowadzone mogą być usługi w zakresie handlu, rzemiosła artystycznego, gastronomii oraz pomieszczeń biurowych.
Miasto wymaga również by zabudowa nieruchomości objętej przetargiem odtwarzała charakter zabudowy pierzejowej. Zasadniczą formą projektowanej zabudowy ma być kamienica mieszczańska, która pod względem architektonicznym i funkcjonalnym winna być zamknięta w obrębie jednej kamienicy.
Miasto wymaga od wykonawcy, aby nowo powstałe kamienice miały tradycyjne gabaryty, a zestawienie całej nowopowstałej architektury harmonizowało z dawną architekturą monumentalną, odtwarzając jednocześnie rysunek sylwety miasta zbliżony do historycznego.
Zabudowa tego terenu przypominać ma tę sprzed 1945 roku – nowo powstałe domy maja mieć tradycyjne gabaryty. Wysokości projektowanych kamienic nie może przekraczać wysokości kamienic stojących na tych samych parcelach przed 1945 rokiem.
Miasto wymaga od wykonawcy, aby nowo powstałe kamienice zostały zaprojektowane w indywidualnych, współczesnych formach architektonicznych, całkowicie eliminując styl historyzujący. Całość zabudowy ma być utrzymana w harmonijnych, pastelowych barwach, z przewaga bieli, wzbogacona o walor kolorystyczny cegły, kamienia i drewna.
Kamienice, które tu powstaną nie będą więc rekonstrukcją tych, które stały w tym miejscu przed 1945 rokiem. Miasto dopuszcza jedynie możliwość stosowania historycznego detalu w sposób nie sugerujący, że kamienica jest obiektem zrekonstruowanym lub oryginałem z określonej epoki stylowej.
Wartość działki oszacowano na 1 mln 550 tys. zł. Przed rozpoczęciem budowy, przyszły nabywca tego terenu przystąpić ma do badań archeologicznych tego terenu i zrobi to na własny koszt. Miasto nałoży na inwestora obowiązek rozpoczęcia budowy kamienic nie później niż do 31 grudnia 2015 roku. Zakończenia zabudowy przewidziane jest do końca 2019 r. W przypadku nie podjęcia przez nabywcę działań inwestycyjnych do końca 2016 roku, elbląski Ratusz zastrzegł sobie prawo odkupu nieruchomości, za równowartość kwoty wylicytowanej za ten teren.
Czy działka znalazła chętnego nabywcę dowiemy się 14 stycznia 2013 roku.
Inwestorów, konserwatora i UM, odbudujcie chociaż tę część Starówki wzorując się na historycznych kamienicach. Zobaczcie jak piękne są kamienice odbudowane przez p. Walentynowicza na Starym Rynku! Dalsza, chyba celowa, degradacja substancji historycznej Starówki, poprzez zabudowę retrowersyjną doprowadzi do katastrofy. Już mamy bezduszne blokowisko stylizowane zezowatym okiem. Nie dziwi nic, że Starówka jest pusta za dnia i wieczorami. Kto by chciał tu bywać, kiedy nowe bloki przypominają wszystko tylko nie Stary Elbląg.
Nocą starówka jest pusta, ponieważ elblążanie mieszkający na starówce próbują z tej dzielnicy zrobić wydzielony teren. Co jakaś impreza w klubie to skarga na Policję i jazda!!! Ile kubów już zamknięto na przestrzeni ostatnich kilku lat? Całe szczęście, że znajdują się ludzie, którzy mają serce do angażowania się w takie miejsca. Mjazga, Krypta, Czarny Kot, Galeria El, Biblioteka, coraz więcej takich miejsc. Dobrze, że zbywają te działki bo te dziury straszą. Czekam na kamieniczki przy bulwarze.
Miasto wymaga śmiechu warte.Stawianie kiczowatych pseudo kamienic. to wymóg .Jak mają tak to odbudowywać jak obecnie,to niech zostawią to na następne długie lata aż władza dojrzeje i zniesie ten idiotyczny zapis.Bo tych współczesnych "cudów architektonicznych dla następnych pokoleń wystarczy.
czemu nikt z radnych nie zaproponuje zmiany tej debilnej ustawy zakazujacej odbudowywania rekonstrukcji? część mieszkancow chcialaby miec starowke dokladnie taka jak przed wojna, a reprezentanci mieszkancow - radni trzymaja geby na klodke w tej sprawie i zezwalaja na dalsza rozbudowe tego styropianowego disneylandu...
Właśnie popieram wszystkich odnosnie odbudowy kamienic takich jakie staly przed 1945 rokiem, czokoliwiek jakies zmiany zawszemuszą być bop i w tamtych czasach były kamienice szkarady ale również bardzo piękne, które wzbudzały i wzbudzają zachwyt do dzis (ze zdjec). Wystarczy popatrzec na kamienice np hotel Elblag (piekny), a inne budowane na zasadach retrowersji to brzydactwo. Sami niszczymy sobie Stare Miasto, to niczym postawienie wiezowcow tudzież blokow szeregowych. Totalna bzdura dla mnie i moich znajomych, wszyscy, a moze poprawniej byloby uzyc zdecydowana wiekszosc znajomych jest za rekonstrukcja. Kto chce ogladac szajs , chore ze to akceptujemy. Moze są tu madrzy ludzie, moze jakies podpisy mieszkancow i zmienic ta uchwale nie wiem, zna sie ktos na tym? trzeba dzialac
A co z Domem pod Wielbłądem? Co z Domem Octowym z rzeźbą Chrystusa Salvator Mundi? Na tym odcinku Bednarskiej było największe natężenie zachowanych historycznych frontów, najbardziej reprezentacyjna ulica w Elblągu przed 1945r. i ma ją zastąpić jakaś kiczowata retrowersja? Jeśli tak będzie, to Elbląg jest dla mnie stracony. Bezpowrotnie. Można stawiać retrowersję wszędzie indziej, ale Bednarska zasługuje na rekonstrukcję. Niech to będzie taki nasz elbląski odpowiednik ul.Mariackiej w Gdańsku. Miejsce, które przyciąga turystów i mieszkańców swoim urokiem i pojawia się na co drugiej pocztówce. Przyszłe pokolenia będą nam wdzięczne.
"Miasto wymaga od wykonawcy, aby nowo powstałe kamienice zostały zaprojektowane w indywidualnych, współczesnych formach architektonicznych, całkowicie eliminując styl historyzujący. Całość zabudowy ma być utrzymana w harmonijnych, pastelowych barwach, z przewaga bieli, wzbogacona o walor kolorystyczny cegły, kamienia i drewna" Wedlug mojej oceny jest to zbrodniczy zapis, zero logiki, wyobraźcie sobie Gdansk Dlugi Targ w tych ohydnych kamienicach. To albo jest to Stare miasto albo imitacja starego miasta. Dziwi mnie jedno, że nikt nic nie robi w tym kierunku, widocznie odpowiada to ludziom
Zmienić uchwałę RM zakazującą rekonstrukcji. Zabudować teren przed katedrą w stronę rzeki kamieniczkami z ładnym oświetleniem i turyści będa mieli po co tutaj przyjeżdżać i na co popatrzeć. To marnotrawstwo mieć dokładne rysunki, zdjęcia i plany przedwojennej starówki a pozwalać dalej na zachowania komunistycznej myśli "nie odbudowujemy bo to niemieckie miasto" . Czas z tego wyjść i pomyśleć o losie tego miasta i jego mieszkańców i zarazem waszym jako reprezentantów- radnych. Dlaczego turyści spacerują po starówce w Toruniu czy Gdańsku? Dodatkowo można sobie popływać po Wiśle w Toruniu. Pomyślcie Radni póki czas.
"całkowicie eliminując styl historyzujący..." Leczcie się ludzie na mózg. Jak możecie tak okaleczać starówkę budowaniem byle czego. Skoro nie zależy wam na starannej odbudowie starówki, w takim razie po co wydajecie te miliony złotych na plany rozwoju turystyki które i tak nie przynoszą skutku
Zmienić radę miasta i wszystkich twardogłowych w ratuszu.Taką retrowersje mogą budować w psiej woli .A Elbląg to miasto z bogatą historią i zasługuje na szacunek.A nie ciągłe spychanie na margines.Będą wybory będzie szansa to zmienić.