Piątek, 8.11.2024, Imieniny: Wiktoria, Seweryn, Wiktoriusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Na Starym Mieście staną nowe kamieniczki?

09.10.2012, 07:10:32 Rozmiar tekstu: A A A
Na Starym Mieście staną nowe kamieniczki?
fot. AS

Po raz kolejny nie znalazł się chętny nabywca nieruchomości zlokalizowanej przy ul. Wapiennej na Starym Mieście. W drodze przetargu, od czerwca br, Miasto pragnie zbyć blisko półhektarową działkę, na której w przyszłości mają stanąć szeregowe kamieniczki, wzorem nawiązujące do zabudowy Starówki sprzed 1945 roku.

Obecnie na zbywanym przez Miasto terenie stoją niewykorzystywane i niezagospodarowane budynki biurowe, magazynowe i portiernia, którą kilka lat temu strawił pożar, doszczętnie ją niszcząc. Działka, od strony ulicy Zamkowej sąsiaduje z Muzeum Archeologiczno-Historycznym, a od bulwaru – z budynkiem Prokuratury Okręgowej.

Przedmiotowa nieruchomość położona jest w strefie mieszkalnej, obejmującej teren bloków urbanistycznych przeznaczonych do odtworzenia zabudowy szeregowej wzdłuż ulic: Kumieli, Zamkowej i Wapiennej. W tym miejscu, zgodnie z uchwalonym w 2010 roku miejscowym planem zagospodarowania stanąć ma szeregowa zabudowa mieszkalna. Dopuszcza się również drobne usługi handlu, rzemiosła i małej gastronomii.

Miasto wymaga również by zabudowa nieruchomości objętej przetargiem odtwarzała charakter zabudowy pierzejowej; zasadnicza formą projektowanej zabudowy ma być kamienica mieszczańska.

Zabudowa tego terenu przypominać ma tę sprzed 1945 roku – nowo powstałe domy maja mieć tradycyjne gabaryty. Wysokości projektowanych kamienic ma mieć od 2,5 do 3,5 kondygnacji i  nie może przekraczać wysokości kamienic stojących na tych samych parcelach przed 1945 rokiem.

Miasto wymaga od wykonawcy, aby nowo powstałe kamienice zostały zaprojektowane w indywidualnych, współczesnych formach architektonicznych, całkowicie eliminując styl historyzujący. Całość zabudowy ma być utrzymana w harmonijnych, pastelowych barwach, z przewaga bieli, wzbogacona o walor kolorystyczny cegły, kamienia i drewna.

Ewentualny nabywca tego terenu zostanie zobowiązany do rozbiórki wszystkich budynków i obiektów na działce. Następnie, przed rozpoczęciem budowy, przystąpi do badań archeologicznych odsłoniętych reliktów murów fundamentowych i piwnicznych i zrobi to na własny koszt. Miasto nałoży na inwestora obowiązek rozpoczęcia budowy kamienic nie później niż do 31 grudnia 2016 roku. Zakończenia zabudowy przewidziane jest do końca 2018 r. W przypadku nie podjęcia przez nabywcę działań inwestycyjnych do końca 2016 roku, elbląski Ratusz zastrzegł sobie prawo odkupu nieruchomości, za równowartość kwoty wylicytowanej za ten teren.

Za zbywany teren Miasto żąda 1 000 000 zł. W pierwszym przetargu, ogłoszonym jeszcze w czerwcu br, chciano zbyć ten teren za 1 mln 450 tys. zł. To, czy działka znajdzie nabywcę, który poprzez zabudowę szeregową tego terenu, podejmie się odtworzenia rysunku sylwety miasta zbliżonej do jej historycznej zabudowy, dowiemy się w grudniu.

 

 

AS

Oceń tekst:

Ocen: 3

%100.0 %0.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 7 )


Komentarze do artykułu (16)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    --1
    ~ rtgf
    Wtorek, 09.10

    no proszę nawet kanał tam jest, zaraz będą tam olej zmieniac w klamotach.

  2. 2
    +9
    ~ dzd
    Wtorek, 09.10

    "Miasto wymaga od wykonawcy, aby nowo powstałe kamienice zostały zaprojektowane w indywidualnych, współczesnych formach architektonicznych, całkowicie eliminując styl historyzujący." Dlaczegooo? ;(((

  3. 3
    +7
    ~ DLACZEGO?
    Wtorek, 09.10

    Kto mi powie dlaczego nie można odtworzyć kamieniczek wg stylistyki pierwotnej - przedwojennej? Lepiej postawić budy odwzorowujące osiedle za politechniką? Kto to obostrzenie wymyślił i dlaczego. Ludzie dlaczego nie możemy mieć starówki z prawdziwego zdarzenia tylko jakieś neo-piardy z pustaków? Może szanowna redakcja się dowie? Jest to problem nurtujący Elblążan od lat. Jak to jest, że jakiś urzędas wg własnego widzimisię nakazuje tak albo siak? Co z estetyką i substancją historyczną? Z jednej strony szasta się milionami na przenosiny czerwonego domku (bo to zabytek), a jak jest możliwość odtworzenia zabytków to nagle powstają jakieś debilne decyzje! SKANDAL.

  4. 4
    +5
    ~ Jan
    Wtorek, 09.10

    Miasto wymaga.... tylko Ratusz zapomniał, ze Miasto to My Mieszkańcy Elbląga !!!! Może tak łaskawie Ratusz niech się zapyta czy Mieszkańcy chcą starego miasta czy by.............kamienice zostały zaprojektowane w indywidualnych, współczesnych formach architektonicznych......................... a może tak Ratusz by pobudował garażowiec vs. hotelu Arbiter lub z lewej strony wjazdu na ul. Wigilijną z zachowaniem zewnętrznego charakteru starej przedwojennej zabudowy !!! Trudne ??????

  5. 5
    +6
    ~ 3x nie
    Wtorek, 09.10

    Na starym mieście powstaną nowe kamienice.Tylko problem że nikt tej działki jeszcze nie kupił.A tu artykuł że coś w nieznanej przyszłości powstanie.Apeluję do potencjalnych inwestorów by nie inwestowali w to niby stare miasto.Do puki władze nie zrozumieją że mieszkańcy tego miasta nie chcą retro starówki.Bo to miasto ma swoją historie ,i należy traktować je z szacunkiem.Dość wydawania grubej kasy na coś niby.

  6. 6
    --3
    ~ bezi
    Wtorek, 09.10

    a mi sie wydaje, ze jesli kamienice rzeczywiscie powstana to powinny byc budowane w taki sposb, by nie sugerowaly, ze są obiektami zrekonstruowanymi lub ze sa oryginalami z jakiejs epoki. po prostu musza zawierac w sobie jakas nowoczesnosc i uniwersalnosc, jednoczesnie nawiazujac detalami do "tamtych" czasow Pozdrawiam czytelnikow info.elblag :)

  7. 7
    +1
    ~ Zeitgeist
    Wtorek, 09.10

    Co jest zlego w stylu historyzujacym? Retrowersja uczyniła ze starego miasta w Elbagu Disneyland. Jak to w Polsce- mogło być swietnie, ale wyszło tak sobie.

  8. 8
    +1
    ~ jun
    Wtorek, 09.10

    "Miasto wymaga od wykonawcy, aby nowo powstałe kamienice zostały zaprojektowane w indywidualnych, współczesnych formach architektonicznych, całkowicie eliminując styl historyzujący." . Miasto to jego mieszkańcy a ja nie przypominam sobie abym dał przyzwolenie władzom które wybrałem żeby mnie reprezentowały , na określenie w warunkach przetargu tak debilnego pomysłu . Samozachwyt naszych włodarzy zaślepił im możliwość patrzenia w przyszłość naszego miasta z perspektywy historii - jednym słowem ŻAL

  9. 9
    +1
    ~ jun
    Wtorek, 09.10

    ... do bezi . no właśnie błąd , takie myślenie spowodowało powstanie tego czegoś jak ładnie to napisał Zeitgeist Dysneylandu , choć dla mnie jest to taki potworek urbanistyczny . Wystarczy porównać stare zdjęcia kamieniczek z nowymi żeby dopatrzeć się tandetnych rozwiązań nie mających nic wspólnego ze sztuką budowania i zdobień elewacji , gzymsów

  10. 10
    +2
    ~ do bezi
    Wtorek, 09.10

    To chyba ty jesteś tym urzędniczyną, który wymyślił XXIw. starówkę z pustaków budowaną wg form właściwych (jak ktoś niżej napisał) dla Disneylandu. Pytam się dlaczego, a nie obchodzi mnie co ma być "twoim zdaniem". Elbląg ma swoją bogatą historię i powinniśmy ją uszanować. Kiedy pojawia się szansa odbudowy substancji historycznej, to jakieś osły nam wciskają retrowersję. Rzygać się chce na to jak urzędasy lepiej wiedzą od nas obywateli.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.4074051380157