Sobota, 21.10.2017, Imieniny: Urszuli, Celiny, Hilarego
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

W nowych mieszkaniach przy Obrońców Pokoju zamieszkają rodziny z wyburzanych budynków

14.12.2011, 14:25:00 Rozmiar tekstu: A A A
W nowych mieszkaniach przy Obrońców Pokoju zamieszkają rodziny z wyburzanych budynków
Opustoszały i zdewastowamy budynek po bursie szkolnej przy ul. Obrońców Pokoju (fot. Rafał Kadłubowski)

Około 60 pełnostandardowych mieszkań komunalnych powstanie w budynku po byłej bursie szkolnej przy ul. Obrońców Pokoju. Opustoszały obiekt, zostanie przebudowany i w części nadbudowany. Zamieszkać w nim mają m.in. rodziny z budynków przeznaczonych do rozbiórki. Miasto niedawno wyłoniło firmę, która zajmie się przeprojektowaniem budynku z ulicy Obrońców Pokoju.

6 grudnia  magistrat podpisał umowę z olsztyńską firmą IKA Projekt, na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej przebudowy z nadbudową budynku bursy szkolnej przy ul. Obrońców Pokoju 40, na budynek mieszkalny wielorodzinny. Wartość kontraktu to 164 tys. 820 zł.

Przypomnijmy, że adaptacja budynku na lokale komunalne, to odejście od pomysłu poprzednich władz miasta, które w obiekcie dawnej bursy, widziały nowe klasy oraz internat dla pobliskiego Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Usług. W tym celu, pod koniec 2009 r. została sporządzona  dokumentacja projektowo-kosztorysowa dla tej inwestycji. Dokumentacja, na którą za poprzedniego prezydenta  wydano około 43 tys. zł, została wyrzucona do kosza przez nową ekipę rządzącą.

Zgodnie z obecnym zamysłem, przy ul. Obrońców Pokoju planowane jest utworzenie kompleksu mieszkalnych budynków komunalnych. Pierwszym etapem realizacji tego zamierzenia, będzie przebudowa z nadbudową istniejącego budynku po byłej bursie szkolnej. Obiekt, składający się z czterech zróżnicowanych wysokościowo części, zostanie zaadaptowany na budynek mieszkalny wielorodzinny z pełnostandardowymi mieszkaniami komunalnymi jedno-, dwu- oraz trzy-pokojowymi, w tym mieszkaniami dla osób niepełnosprawnych.

W tym celu opracowana zostanie dokumentacja projektowo-kosztorysowa, które obejmie swoim zakresem: przebudowę z nadbudową części 2-kondygnacyjnej istniejącego obiektu do wysokości części 4-kondygnacyjnej, przebudowę części 4-kondygnacyjnej obiektu, rozbiórki dwóch części 1-kondygnacyjnych obiektu, budowę podjazdu dla osób niepełnosprawnych, zagospodarowanie terenu, obejmującego m.in. oświetlenie terenu, dojazd, parking, małą architekturę użytkową (plac zabaw, trzepak, śmietniki, kosze na śmieci), zieleń.

Łącznie w przebudowanym obiekcie powstać ma około 60 mieszkań z balkonami: 6 jednopokojowych o pow. ok. 38 m2, 38 dwupokojowych o pow. ok. 45 m2 oraz 16 trzypokojowych o pow. ok. 60 m2. Na parterze znajdą się także 2 lub 3 lokale dwupokojowe z przeznaczeniem dla osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich.

W kolejnych etapach planowana jest budowa nowych budynków komunalnych w rejonie ulic Obrońców Pokoju i Wiejskiej. Po wyburzeniu części starej zabudowy mieszkalnej, w sąsiedztwie przebudowanego budynku, powstać mają kolejne wielokondygnacyjne budynki mieszkalne z pełnostandardowymi mieszkaniami komunalnymi. W tym celu firma IKA Projekt z Olsztyna, opracuje koncepcję architektoniczno-urbanistyczną zagospodarowania tego terenu, która zawierać będzie lokalizację planowanych obiektów oraz zagospodarowanie terenu obejmującego pełen zakres zaplecza dla zabudowy mieszkaniowej.

Oba dokumenty – wspomniana wyżej koncepcja oraz dokumentacja projektowa przebudowy bursy, mają być gotowe w połowie marca 2012 r.

Kto zamieszka w budynku komunalnym przy Obrońców Pokoju? Uzyskane w wyniku przebudowy lokale mieszkalne, zostaną wskazane w pierwszej kolejności jako lokale zamienne rodzinom z budynków przeznaczonych do rozbiórki z uwagi na inwestycje miejskie (m.in. z budynków przy ul. Browarnej w związku z przebudową drogi nr 503). Ponadto część mieszkań zostanie zaproponowana rodzinom, ubiegającym się o poprawę warunków zamieszkania, które przekażą do Miasta wyremontowane lokale gminne o obniżonym standardzie (głównie z ogrzewaniem piecowym). W ten sposób przekazane w wyniku wymiany  mieszkania gminne, zostaną wskazane dla rodzin oczekujących na listach przydziału mieszkań.

Cały proces inwestycyjny ma potrwać ok. 2 lat. W projekcie budżetu miasta na 2012 rok, na przebudowę budynku dawnej bursy przewidziano kwotę 6 mln 142 tys. zł.

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 6Komentarze do artykułu (20)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --1
  ~ asd
  Środa, 14.12

  43 tys. zł wyrzuconych do kosza!! Dajcie mi te pieniadze rzadzacy. Przynajmniej samochod bym sobie kupil

 2. 2
  --2
  ~ cddr
  Środa, 14.12

  socjalizm

 3. 3
  --2
  ~ zły
  Środa, 14.12

  To się dopiero nazywa gospodarność w dobie kryzysu,fajnie i lekka raczka wyrzuca się do kosza pieniądze podatników --a potem lament i krzyk bo w kasie miasta pusto.Jakiś Janosik by się przydał

 4. 4
  +1
  ~ dddfffa
  Środa, 14.12

  oj tam ,43 tys, ile milionow na przebudowe tego pojdzie....?!

 5. 5
  +4
  ~ rodzina z ogrzewaniem piecowym
  Środa, 14.12

  Jeżeli z tych planów coś się ziści to uwierzę, że można jeszcze w tym mieście coś zrobić dla ludzi. Mam tylko nadzieję, że nie spełznie to tak jak galerie, które miały powstać. Czekamy na te mieszkania.

 6. 6
  --3
  ~ amaa
  Środa, 14.12

  własnie o to chodzi ze już sobie ktoś kupił samochód ;p

 7. 7
  0
  ~ omen
  Środa, 14.12

  wystarczylo pomalowac xD

 8. 8
  --2
  ~ krystian
  Środa, 14.12

  gorzej niż ... socjalizm!!! dajcie wreszcie ludziom pracę, bo w ten sposób do końca będziemy ich wszyscy utrzymywać

 9. 9
  --3
  ~ burs
  Środa, 14.12

  Współczuję ludziom, którzy będą musieli tam mieszkać. Kolejny patologiczny hotelowiec będzie.

 10. 10
  +3
  ~ zATROSKANY
  Środa, 14.12

  A co zrobi Nowaczyk gdy juz wszystkich Elblążan przesiedli ,wyeksmituje ?Sam zgasi światło w Elblągu a na rogatkach miasta Postawi tablice z napisem :-\"ELBLĄG-NIECZYNNE DO ODWOŁANIA \"

 11. 11
  +4
  ~ nord
  Środa, 14.12

  bardzo dobry pomysł ,i oferta zamieszkania dla mniej zamoznych , żeby tylko został zrealizowany . czekamy na następne , ale juz te , które dadzą prace elblażanom.bo to jest najbardziej potrzebne naszemu miastu . liczę tez ,na to ,że prezydent przypomni sobie o osobach trochę bardziej zamożniejszych , ktore nie chcą mieszkac w bloku ,czy na Starówce , a w małym domku z ogródkiem ,( a jest takich sporo )Należy im się oferta w postaci przygotowanych przez miasto terenów budowlanych z tanimi niewielkimi dzialkami w peryferyjnych dzielnicach , np. przy ul Wyzynnej. W Ratuszu leży od 10 lat plan osiedla na 200 domków. miedzy tą ulicą ,z gorą BIS , warto go zrealizować.

 12. 12
  +10
  ~ MALINA
  Środa, 14.12

  Ludzie socjalizm minał,mieszkanie trzeba opłacać i nawet pracować żeby je utrzymać.Koniec kropka

 13. 13
  +11
  ~ ksamol
  Czwartek, 15.12

  A może by tak jeszcze stare koszary wojskowe przeznaczyć na takie mieszkania?

 14. 14
  +9
  ~ pp
  Czwartek, 15.12

  Poprzednie władze miasta jakoś specjalnie nie troszczyły się o dostęp mieszkańców do nowych mieszkań. Bardzo dobrze, że teraz ten punkt widzenia się zmienia. Takie obiekty jak ten czy też pozostałości po jednostkach wojskowych powinny jak najszybciej być przekształcane na mieszkania dla Elblążan. Bursa nie jest pierwszą potrzebą tego miasta. Piszecie, że wyrzucono projekt za 43 tys. zł? A co powiecie na to, że Słonina lekką ręką obdarował nas Modrzewiną, gdzie trzeba walić grube miliony nie mając nic w zamian?

 15. 15
  --3
  ~ JesusAlvaro
  Czwartek, 15.12

  Sensu wytłuszczonego zdania nie rozumiem - to tak jakby poprzednia ekipa ponosiła winę za to że nowa wyrzuciła projekt do kosza:P Co autor miał na myśli wytłuszczając tekst?

 16. 16
  0
  ~ tak myślę
  Czwartek, 15.12

  A ja jestem innego zdania ,że wytłuszczony tekst chyba jest po to żeby zwrócić uwagę na to że jedna władza wydaje pieniądze nasze na swój pomysł a następcy zmieniają koncepcję.Nie ważne kto miał rację ,ważne jest to że my wszyscy zapłacimy za te zmiany

 17. 17
  +1
  ~ zbiq
  Czwartek, 15.12

  ja widzę, że niektórzy nie czytają ze zrozumieniem. Mieszkania otrzymają mieszkańcy ulBrowarnej , z odcinka zdrój -browar. Całość budynków wzdłuż ulicy zostanie tam wyburzona. Mieszkania komunalne, bo tych mieszkań ,niestety nie mogli mieszkańcy wykupić

 18. 18
  +3
  ~ qwez
  Czwartek, 15.12

  Przejmujecie się 43 tys zł, a to że Słonina wpompował grube MILIONY złotych w Modrzewnię, która obecnie nie przynosi żadnych zysków to się zapomniało? Akurat dobrze, że ekipa zmieniła koncepcję. Zamiast budować nowe mieszkania, trzeba przekształcać stare budynki.

 19. 19
  0
  ~ olga
  Niedziela, 18.12

  co z Modrzewina,kupa pieniedzy tam poszla Slonina wycenil bo jemu brakowalo ,wciaz za duze stawki dla chcacych kupic dzialke jak w W-wie,za plac,,,a dzis marnieje wszystko,,ulice do nikad nie prowadza,,oswietlenia niszczone sa,krzewy dla pieskow,chodniki dla pieskow pelnych odchodow,miejsce dla cpunow i alkoholikow,brawo wlodarze miasta Elblaga,,ale za to dbaja o kolesia Walese by mu jeszcze dolozyc do i tak wysokiej pensji,kto go traktuje powaznie,,ja na pewno nie,a ludziom dac to co im spadlo a dlaczego sami nie zamieszkacie wlodarze w takich miejscach tylko ludziom proponujecie a moze oni maja dosc piecow i wegla drogiego,u nas to wciaz ciezka komuna,z jednej strony cos rosnie z druugiej upada,,chore,filharmonia ludzie nie maja na zycie a wy z filharmonia

 20. 20
  0
  ~ dada
  Czwartek, 07.03

  mam nadzieje że już w tym roku zasiedlą tam mieszkańcow,na to liczę.twżmam piece i już mam dość powrotu po pracy do zimnego mieszkania.trzymam kciuki

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2017 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.