Miasto planuje pozyskać około 40-50 mieszkań komunalnych w wyniku adaptacji budynku po byłej bursie szkolnej przy ul. Obrońców Pokoju na cele mieszkaniowe. - Zamieszkają tam ludzie z domów wyburzanych w ramach inwestycji drogowych oraz osoby, które znajdują się na liście oczekujących na mieszkania komunalne – zapowiada wiceprezydent Tomasz Lewandowski.
Oznacza to, że nowe władze miasta zmieniły zupełnie przeznaczenie tego obiektu. Poprzedni prezydent Elbląga Henryk Słonina, planował przebudować część budynku po dawnej bursie na klasy oraz internat przyszkolny na potrzeby Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Usług. W wyremontowanym budynku oprócz pomieszczeń szkolenia zawodowego znaleźć się miało około 40 pokoi mieszkalnych dla uczniów, stołówka z funkcją świetlicy, szatnia oraz sanitariaty. W tym celu, pod koniec 2009 r. została sporządzona nawet dokumentacja projektowo-kosztorysowa dla tej inwestycji.
Przypomnijmy, że budynek przy ul. Obrońców Pokoju 44 do 2003 r. był siedzibą Bursy Szkolnej nr 1. Po jej likwidacji, w wolnych pomieszczeniach mieściły się biura i internat Środowiskowego Hufca Pracy OHP oraz Centrum Edukacji Pracy i Młodzieży. W grudniu 2008 r. Hufiec Pracy przeprowadził się jednak do nowej siedziby przy ul. Junaków.
Dziś część pomieszczeń po dawnej Bursie pełni funkcję administracyjno-socjalną, lub jest niewykorzystana ze względu na niedostateczny stan techniczny wykończenia. Budynek od wielu lat nie był bowiem gruntownie remontowany.
Niedawno, na jednej z konferencji prasowych prezydenta Elbląga, władze miasta poinformowały, że budynek byłej bursy przy ul. Obrońców Pokoju zostanie adaptowany na pełnostandardowe mieszkania komunalne, w tym dla osób niepełnosprawnych.
- Aktualnie trwają prace związane z przygotowaniem wniosku o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla tego przedsięwzięcia – informuje Łukasz Mierzejewski z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego. - Zakłada się, że w wyniku przebudowy byłej bursy szkolnej powstanie ok. 40-50 mieszkań jedno, dwu oraz trzypokojowych. Proces inwestycyjny będzie trwał ok. 2 lat. Zakres inwestycji obejmuje: sporządzenie dokumentacji projektowej, wykonanie robót remontowych wewnętrznych (w tym: sanitarnych, elektrycznych, ogólnobudowlanych), robót elewacyjnych, remont stropodachu, wymianę stolarki okiennej oraz wykonanie robót zewnętrznych.
Uzyskane w wyniku przebudowy lokale mieszkalne zostaną wskazane w pierwszej kolejności jako lokale zamienne rodzinom z budynków przeznaczonych do rozbiórki z uwagi na inwestycje miejskie (m.in. z budynków przy ul. Browarnej w związku z przebudową drogi nr 503). Ponadto część mieszkań zostanie zaproponowana rodzinom ubiegającym się o poprawę warunków zamieszkania, które przekażą do Miasta wyremontowane lokale gminne o obniżonym standardzie (głównie z ogrzewaniem piecowym).
- To nie będzie budynek socjalny. Zamieszkają tam ludzie z domów wyburzanych w ramach inwestycji drogowych oraz osoby, które znajdują się na liście oczekujących na mieszkania komunalne – tłumaczy wiceprezydent Tomasz Lewandowski.
W ten sposób przekazane w wyniku wymiany mieszkania gminne, zostaną wskazane dla rodzin umieszczonym na listach przydziału mieszkań.
- Na zapleczu budynku istnieje duża rezerwa terenowa, która zostanie wykorzystana w przyszłych latach do zbudowania kolejnego pełnostandardowego budynku komunalnego – informuje Łukasz Mierzejewski z Biura Prasowego elbląskiego ratusza.
Nareszcie!!! Może w końcu coś się ruszy z mieszkaniami.Jest tyle możliwości,tyle pustych,niezagospodarowanych budynków,a ludzie latami czekają,aby mieć swój własny kąt.Żal patrzeć na puste koszary wojskowe,byłą mleczarnie,przecież powinno się coś z tym robić.Mogłoby być tyle mieszkań na które tak ludzie czekają!!!
Ohydny, tandentny, prostacki - takie słowa cisną się na usta patrząc na ten budynek - "bunkier z czasów PRLu" - takich socrealistycznych budowli jest w naszym mieście dużo, uzupełniają je barakowe pawilony (róg Jaśminowej/Browarnej), gdzie aż się prosi by Fadroma to PRLowskie gó.no jak najszybciej zrównała z ziemią!
Ktoś pisze,że ohydne,prostackie,tandetne budynki. Ale 2 małe pokoje,ale swoje nie jeden by chciał!!! Może Ty mieszkasz w swoim ładnym mieszkaniu i dlatego przeraża Cię wygląd tego budynku.Po remoncie będzie jednym z wielu.A ile ludzi może uszczęśliwić,więc nie przesadzaj.Pozdrawiam.
wreszcie ktoś pomyślał,na mieszkanie tyle lat trzeba czekać,zaadoptować byłe koszary
w końcu inteligentna decyzja,tylko najpierw dajcie mieszkania ludziom z dziećmi !!!!! a nie jakiemuś elementowi !!!
~ szałasy i bunkry, PRL-styl-live (jeszcze)-miasto ma problem finansowy(dziurka na kilka grubych baniek) i nie stać ich na budowę mieszkań komunalnych -(co by młodzi mogli np.rozpocząć życie na własnym a nie siedzieć rodzicom na łbie) ,więc przekształcają budynek (który i tak stał odłogiem),,, ,jaki jest taki jest ,ale lepszy niż żaden,plusem jest że w końcu coś będzie zrobione by rozwiązać problemy mieszkaniowe(kto podnajmuje wie na pewno co mam na myśli).............KONIEC,,,,,,,,
słuszna decyzja , tak oczekiwane mieszkania komunalne dla osób przyzwoitych ,ale mniej zamoznych ,nie dla elementu. jaki częściowo zamieszkuje baraki na skrzydlatej. i w dodatku osiedle rozwojowe.
Chcialabym poznać plany Prezydenta na zagospodarowanie budynkow i obszaru po jednostce wojskowej na Mazurskiej.
TAK NA MAZURSKIEJ ,BYŁO BY NIE ZŁE OSIEDLE !!!!!!
Nie głosowałem na Nowaczyka. Mój kandydat odpadł w 1 turze. Jednak zaczynam dostrzegać, że to jest dobry prezydent dla Elbląga. Dobre decyzje, odpowiednie zarzadzanie. Zaczynam być lekkim optymistą.