Dziś na terenie elektrociepłowni przy ul. Elektrycznej wmurowano kamień węgielny pod budowę bloku opalanego biomasą. Inwestycja szacowana na ponad 200 mln zł zostanie oddana do użytku na początku 2013 r. Blok pozwoli elektrociepłowni zwiększyć własne moce wytwórcze, pozyskać kolejne odnawialne źródło energii i zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery, znacząco poprawiając przy tym bezpieczeństwo energetyczne miasta.
Podczas dzisiejszej uroczystości na placu budowy akt erekcyjny i kamień węgielny pod nową elektrociepłownię wmurowali: Jacek Garbol Prezes spółki ENERGA Kogeneracja, Marek Dec przewodniczący Rady Nadzorczej ENERGA Kogeneracja, Grzegorz Nowaczyk Prezydent Elbląga oraz Jarosław Popiołek Prezes Zarządu spółki Mostostal Warszawa, która jest generalnym wykonawcą. Funkcję inżyniera kontraktu pełnić będzie spółka Energotechnika Energorozruch.
To jeden z większych budowanych od podstaw bloków na biomasę w Polsce, w całości opalany wyłącznie biomasą agro. Podstawowym paliwem stosowanym w elbląskiej elektrociepłowni będą pellety ze słomy. Blok będzie produkował w skojarzeniu „zieloną” energię elektryczną oraz ciepło na potrzeby mieszkańców Elbląga. Instalacja wyposażona będzie między innymi w kocioł parowy z rusztem o wydajności 90 ton pary na godzinę, turbogenerator o mocy 25 MWe, oraz wymiennik ciepłowniczy o mocy 30MWt. Nominalna moc bloku, przy pracy w kondensacji, wynosić będzie ponad 25 MWe (dla planowanej wydajności kotła 90 t/h pary i sprawności produkcji energii elektrycznej brutto ponad 34 %).
Planowana roczna produkcja energii elektrycznej wyniesie ponad 200 000 MWh oraz 796 000 GJ ciepła. Inwestycja pozwoli spółce zwiększyć własne moce wytwórcze, pozyskać kolejne odnawialne źródło energii oraz zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery o około 155 tys. ton rocznie.
- Inwestycja jest elementem realizacji polityki energetycznej kraju, gdyż przyczynia się do zwiększenia udziału energetyki odnawialnej w krajowym bilansie energetycznym. Jest też realizacją strategii Grupy ENERGA, która jako lider w zakresie energetyki odnawialnej, kontynuuje ten kierunek rozwoju. Ekologiczny wymiar tej inwestycji zwiększa fakt, iż jest „skrojona” pod lokalny rynek podaży surowca, co oznacza, że już na etapie transportu emisja dwutlenku węgla będzie ograniczona do minimum – podkreśla Mirosław Bieliński, prezes ENERGA SA.
Realizacja budowy nowego bloku będzie mieć pozytywny wpływ nie tylko na spółkę i środowisko, ale również na rozwój Elbląga oraz regionu, znacząco poprawiając bezpieczeństwo energetyczne miasta. Inwestycja przyczyni się do zaktywizowania gospodarki regionu. Spalając biomasę wygenerowany zostanie popyt na słomę jako surowca służącego do produkcji pellet, a to oznacza rynek zbytu i dodatkowe źródło dochodu dla rolników. To także nowe wpływy do budżetu miasta z tytułu podatków oraz możliwość powstania nowych miejsc pracy w zakładach produkujących pellety w województwie warmińsko-mazurskim i województwach do niego przyległych.
- Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii spełnimy najbardziej restrykcyjne wymogi związane z ochroną środowiska, nawet te, które będą obowiązywać od 2016 roku. Zwiększymy również bezpieczeństwo energetyczne regionu, tym samym dając gwarancję, że jesteśmy rzetelnym partnerem dla miasta i jego mieszkańców. Budowa bloku biomasowego doskonale koreluje również z planami rozwojowymi naszego partnera biznesowego, elbląskiego browaru, który po podłączeniu do instalacji stanie się najbardziej ekologicznym producentem piwa w Europie – mówi Jacek Garbol, prezes spółki ENERGA Kogeneracja.
Spółka ENERGA Kogeneracja jest jednym z trzech podmiotów zajmujących się wytwarzaniem energii elektrycznej i ciepła w Grupie ENERGA. Spółka posiada źródło kogeneracyjne w Elblągu i Winnicy oraz dwie ciepłownie: w Żychlinie i Wyszogrodzie. Rocznie produkują one 120 000 MWh energii elektrycznej oraz około 2 000 000 GJ energii cieplnej.
Elektrociepłownia w Elblągu funkcjonuje na rynku lokalnym zaopatrując w ciepło miasto. Dostawa ciepła następuje do komunalnej sieci ciepłowniczej Elbląskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. Natomiast para technologiczna dostarczana jest na potrzeby Elbląskiego Browaru należącego do Grupy Żywiec. Produkowana energia elektryczna dostarczana jest do systemu elektroenergetycznego. ENERGA Kogeneracja Sp. z o.o. to jeden z większych pracodawców Warmii i Mazur - zatrudnia blisko 300 osób.
A ile ENERGA Kogeneracja zatrudnia w Elblągu?
Znowu będą podwyżki prądu
Wam to ciągle źle, na wszystko narzekacie. Właśnie blok na biomasę spowoduje, że podwyżek nie będzie
To chyba jakiś żart z tym Mostostalem? Miasto wydało wiele milionów na budowę ratusza staromiejskiego, a firma Mostostal odwaliła fuszerkę i teraz mamy ratusz staromiejski w którym panuje okropna wilgoć. Za to jak spieprzyli ratusz staromiejski, firma Mostostal powinna mieć zakaz budowania czegokolwiek w Elblągu.
Jak nic się nie robi źle,jak coś się buduje żle , sami dyletanci ,to świetna wiadomośc dla wszystkich,brawo !!
sdzf-co to ma byc, idź do lekarza!
NIE ROZUMIEM PO CO TE LASKI TAM STOJĄ??? JAKIES MISS ENERGA CZY JAK
energia z biomasy jest droższa niż energia z tradycyjnych źródeł, trzeba byc dyletantem aby tego nie wiedzieć, zapłacimy za ten nowy blok plus za droższą energie, którą bedzie wytwarzał, nie ma rady, Energa ma monopol i może robić co jej sie podoba, a my będzie jej płacić, a i jeszcze jedno, jesli ktos uważa,że jest taniej to niech wskaże gdzie? znam sytuacje, gdzie kotły na biomase sa ale są nieuzytkowane bo sa za drogie i nie są to małe kotły,
drugi tusk nasz nowaczyk pokazowka i nic wiecej
zamiast siedzieć przed komputerem nieroby i wypisywać głupawe komentarze weźcie się do pracy i zacznijcie coś budować tak jak ENERGA Kogeneracja BRAWO !