Nabiera tempa projekt „Pętla Żuław – rozwój turystyki wodnej”. Dzięki programowi po stronie województwa warmińsko - mazurskiego rozbudowany zostanie port żeglarski w Elblągu, powstaną przystanie żeglarskie w Braniewie i Nowej Pasłęce oraz zostanie zagospodarowane nabrzeże zachodnie portu w Tolkmicku. Elbląski port żeglarski przy ul. Radomskiej, zostanie dostosowany do obsługi jednostek pływających o zanurzeniu do 2,5 m, a jachty do niego wpływające zyskają energii elektrycznej i wody pitnej. Możliwy będzie także odbiór ścieków z jednostek pływających.
„Pętla Żuław” to projekt, który województwo warmińsko-mazurskie realizuje wspólnie z województwem pomorskim i samorządami lokalnymi. Wartość tej inwestycji to ponad 82 mln zł, a wartość dofinansowania z funduszy europejskich to blisko 50 mln zł. Umowę o dofinansowanie projektu „Pętla Żuławska – rozwój turystyki wodnej” podpisała Polska Organizacja Turystyczna z Województwem Pomorskim, które jest liderem projektu.
- Obydwa samorządy wojewódzkie zdecydowały się wesprzeć także finansowo samorządy lokalne, które uczestniczą w projekcie – mówi Jacek Protas, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego. – Kanał i „Pętla Żuław” to projekty, które doskonale się uzupełniają. Pętla ma połączyć drogi śródlądowe, Deltę Wisły i Zalew Wiślany. Przez ten obszar przepływa rocznie ponad 40 tys. turystów wodnych, a ponad 4 tys. wędkarzy spędza tu weekendy. Turystów nie obchodzą granice między województwami, powiatami czy gminami, chcą tylko ciekawie i bezpiecznie odpocząć. Dlatego połączyliśmy siły, pracujemy nad udrożnieniem szlaków wodnych i zagospodarowaniem terenu wokół nich. Budujemy sieci nowoczesnych, ekologicznych przystani żeglarskich.
Opis zadań infrastrukturalnych realizowanych w województwie warmińsko-mazurskim:
Miasto Elbląg jest odpowiedzialne za rozbudowę portu żeglarskiego w Elblągu. W części hydrotechnicznej program inwestycji obejmuje dostosowanie basenu jachtowego do obsługi jednostek pływających o zanurzeniu do 2,5 m. Jachty cumujące w basenie będą miały zapewnione bezpieczne warunki cumowania, osiągnięte poprzez przebudowę konstrukcji nabrzeża, dostęp do energii elektrycznej i wody pitnej. Odbiór ścieków z jednostek pływających odbywać się będzie w wyznaczonym na nabrzeżu miejscu, poprzez mobilne, ręczne urządzenie odbierające i przewożące ścieki do przepompowni zlokalizowanej w głębi portu. Bezpieczny ruch pieszych po zmroku, w rejonie nabrzeża i na pomoście cumowniczym pływającym, zapewni projektowane oświetlenie. Przewiduje się możliwość wyciągania jednostek pływających na ląd. Ze względu na poprawienie bezpieczeństwa powodziowego na terenie jacht-klubu, inwestycja przewiduje podniesienie korony obwałowania za nabrzeżem.
Gmina Miasto Braniewo jest odpowiedzialna za budowę przystani żeglarskiej w Braniewie. W części hydrotechnicznej zadanie obejmuje budowę pomostu cumowniczego dla jachtów i małych jednostek żeglugi śródlądowej. Jako rozwiązanie techniczne przyjęto pomosty pływające (trzy o długości 10 m, dwa trapy wejściowe, pochylnia do wodowania). W części lądowej zadanie obejmuje budynek bosmanatu, budynek sanitariatów oraz zagospodarowanie terenu z budową ciągów pieszych, sieci uzbrojenia terenu oraz elementów małej architektury.
Gmina Braniewo jest odpowiedzialna za budowę przystani żeglarskiej w Nowej Pasłęce. W ramach przystani żeglarskiej zaprojektowano umocnienie brzegu na długości 172 m i budowę 32 pomostów. Planuje się budowę drogi dojazdowej do przystani oraz parking na 22 miejsca postojowe, a także budowę linii elektroenergetycznych, wodociągu i kanalizacji sanitarnej. Inwestycja obejmuje również budowę mostu zwodzonego przez kanał portowy przy ujściu do Pasłęki.
Gmina Tolkmicko jest odpowiedzialna za zagospodarowania terenu nabrzeża zachodniego portu w Tolkmicku. W części hydrotechnicznej program inwestycji obejmuje przebudowę nabrzeża zachodniego na odcinku do projektowanych pomostów pływających oraz montaż pomostów i stanowisk cumowniczych. W części lądowej planuje się budowę budynku obsługi sanitarnej oraz zagospodarowanie terenu w postaci małej architektury, przebudowę i rozbudowę drogi dojazdowej do portu, wykonanie ciągów pieszo-jezdnych i miejsc postojowych oraz doprowadzenie mediów.
Następne obiecanki ,już czego tu nie miało być w Elblągu a jest g...o.Muszę tak napisać bo jestem tak dalece zły na to co się wyprawia w tym mieście.Same obiecanki przed wyborcze ,może wreszcie ktoś zostanie ukarany za to obiecywanie inwestycji i nie dotrzymywanie słowa.Może wreszcie konkretnie tego i tego dnia rozpoczyna się budowa a nie powstanie coś w myślach - czyli NIGDY.
zły ma rację, powinny być kary za niekonsekwencję
z tego co wiem to o maly wlos a nasze miasto nie uczestniczylo by w tym projekcie. Nasze wladze mialy watpliwosci czy podpisac umowe, gdyz obawialy sie o odpowiedzialnosc w razie nie wywiazania sie z umowy. po jakims czasie jednak do umowy przystapily (wskutek wyjasnien ze strony pozostalych uczestnikow). Wyglada na to, ze wladze faktycznie zostawily sobie otwarta furtke... nasze miasto pilnie potrzebuje zmian na najwyzszych stolkach. glosujmy, jesli nie wiemy na kogo, to przynajmniej na ludzi z wyzszym wyksztalceniem.
mam pytanie czy z miejscowosci Piaski na mierzei widac wieze kosciola z Braniewa??
dlaczego nic sie nie dzieje we fromborku czy ktos wie cos na ten temat
XXX, a co ma się dziać we Fromborku ? Wioska jakich tysiące w Polsce, bezrobocie, emigracja i bida ... co ma się dziać ? Ciesz się że wam chodnik i drogę zrobili :-) No i biedronkę !!!
Frombork już po imprezach .Kopernika już nie wykopią ,chyba że kolejny minister przyjedzie na żagle .Obiecuje się w Elblągu port żeglarski a obiecywano też ruch statków po zalewie przez sowieckie tereny a w Elbląskim porcie jak nie było tak nie ma wielkiego ruchu czego kol wiek.Statki pasażerskie znikły już dawno na mazury,obiecano budowę tańszych statków dla Elbląga .Zastanawiam się czego jeszcze nie obiecano nam Elblążanom.Pomyślmy?????
chodzi o port zeglarski we fromborku po co komu marina w braniewie kto i po co bedzie tam plywal wydaje mi sie ze o wiele atrakcyjniejszym miastem jest frombork tym bardziej ze ma warunki do stworzenia portu zeglarskiego
Co to w tym Elblągu nie powstanie....Ciągle jakieś obiecanki, gorzej z realizacją...