Sobota, 23.11.2024, Imieniny: Adela, Felicyta, Klemens
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Budynek PWSZ przy Grunwaldzkiej powiększy się o nowe skrzydło

01.03.2010, 15:00:20 Rozmiar tekstu: A A A
Budynek PWSZ przy Grunwaldzkiej powiększy się o nowe skrzydło
Wizualizacja nowego skrzydła budynku PWSZ (projekt - Locum M.Paszyn Kalisz)

W najbliższych miesiącach rozpocząć się powinna budowa nowego skrzydła dla Instytutu Politechnicznego w budynku PWSZ przy Al. Grunwaldzkiej, a także przebudowa dwóch już istniejących skrzydeł na laboratoria i sale dydaktyczne. W nowej części budynku powstanie zespół specjalistycznych laboratoriów wraz z salami audytoryjnymi, seminaryjnymi i wykładowymi. Inwestycja obejmie ponadto budowę dojazdów, parkingów, zagospodarowanie terenu oraz rozbiórkę komina.

Władze Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu ogłosiły pod koniec lutego przetarg na wykonawcę robót budowlanych. Uczelnia za unijne pieniądze zamierza do 2011 r. rozbudować i zmodernizować swoją infrastrukturę dydaktyczną przy Al. Grunwaldzkiej Kto zajmie się wykonaniem inwestycji, o tym dowiemy się co najwcześniej w połowie marca. Prace budowlane potrwają rok.

Istniejący budynek dydaktyczny uczelni przy ul. Grunwaldzkiej 137 zrealizowany został w latach 70-tych ubiegłego wieku. Forma architektoniczna budynku odpowiada ówczesnym standardom estetycznym i technicznym. Budynek wzniesiono w technologii "Wielkiego bloku" z użyciem "Cegły Żerańskiej". W latach 2007-2008 wykonano docieplenie i nową elewację budynku, a także wymieniono okna i drzwi zewnętrzne. Gmach nabrał wyglądu, jednak w środku wciąż wymaga modernizacji.

W trzykondygnacyjnym budynku swoją siedzibę mają: Instytut Ekonomiczny i Instytut Politechniczny. W drugim kwartale 2010 r. rozpocząć ma się modernizacja sal dydaktycznych, przebudowa części pomieszczeń oraz podłączenie całego obiektu do sieci szybkiego przesyłu danych. Modernizacja obejmie m.in. wybudowanie podjazdów, dodatkowej klatki schodowej i windy ułatwiających dostęp do budynku osobom niepełnosprawnym, a także przystosowanie całego budynku do łatwiejszego poruszania się tej grupy osób.

Zagospodarowany ma zostać również teren wokół budynku. Przebudowa obejmie swoim zakresem także adaptacje pomieszczeń na laboratoria (dla kierunku Budownictwo), ich wyposażenie, modernizację i rozbudowę biblioteki wraz z niezbędnym wyposażeniem, a także adaptacje pomieszczeń na nowe sale dydaktyczne wraz z wyposażeniem.

Głównym zadaniem będzie jednak dobudowa do istniejącego budynku przy ul. Grunwaldzkiej 137 niezależnego skrzydła Instytutu Politechnicznego o powierzchni 3105 m2, w którym znajdzie się pawilon laboratoriów dydaktycznych. W nowym budynku powstanie zespół specjalistycznych laboratoriów wraz z salami audytoryjnymi, seminaryjnymi i wykładowymi. W sumie w obiekcie zlokalizowanych będzie 12 nowych laboratoriów skoncentrowanych w 3 zespołach: zespół laboratoriów monitoringu i ochrony środowiska, zespół laboratoriów elektrotechnicznych oraz zespół laboratoriów technologiczno-eksploatacyjnych. Główny budynek z nowopowstałym skrzydłem połączy dodatkowo nadwieszony łącznik. Budowa nowego skrzydła powinna rozpocząć się w II kwartale 2010 r. tuż po wyłonieniu wykonawcy inwestycji i zakończyć do 31 maja 2011 r.

Prace obejmować będą m.in. rozbudowę istniejącego budynku PWSZ o dodatkowe skrzydło, adaptację pomieszczeń w istniejącym budynku PWSZ, budowę dojść, dojazdów i parkingów (68 dodatkowych miejsc parkingowych – w tym 6 dla osób niepełnosprawnych), odwodnienie i oświetlenie terenu, zagospodarowanie zielenią i budowę muru oporowego oraz rozbiórkę ponad 8-metrowego, ceglanego komina na dachu budynku PWSZ.

Obiekt dydaktyczny przy Al. Grunwaldzkiej docelowo ma być rozbudowany w kierunku uzyskania kształtu litery „H”, co ma umożliwić w przyszłości kontynuację zabudowy o kształcie „grzebieniowym”. Pomiędzy istniejącym budynkiem a nowym skrzydłem powstanie niewielkie wnętrze urbanistyczne – rodzaj wewnętrznego dziedzińca zamkniętego górą (II piętro) projektowanym łącznikiem.

Przebudowa i rozbudowa bazy dydaktycznej PWSZ przy Al. Grunwaldzkiej, to cześć projektu pod nazwą „Rozbudowa i modernizacja infrastruktury dydaktycznej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu, służącej do kształcenia kadr nowoczesnej gospodarki, ze szczególnym nastawieniem na nowoczesne technologie informatyczne”. Projekt ten otrzymał unijne dofinansowanie z  Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej Działanie 1.1. Infrastruktura Uczelni Wyższych.
- Nasza inwestycja będzie dofinansowana w 99,7% z Unii Europejskiej. Całe zadanie pochłonie 23 mln 100 tys. zł, z czego z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej otrzymamy 23 mln 36 tys. zł – mówi Bohdan Niemirycz, kanclerz PWSZ w Elblągu.

Poniżej prezentujemy wizualizacje nowego skrzydła budynku PWSZ przy Al. Grunwaldklziej oraz jego wnętrza, autorstwa projektu firmy Locum M.Paszyn z Kalisza.

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 20 )


Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ @2
    Poniedziałek, 01.03

    A czy nie można nakryć przestrzeni między skrzydłami i tanim kosztem zrobić studentom basen?

  2. 2
    0
    ~ MALUTKI
    Poniedziałek, 01.03

    A GDZIE NADBUDOWA PIĘTRA WCZEŚNIEJ POKAZYWANA ????

  3. 3
    0
    ~ stefan
    Poniedziałek, 01.03

    To bardzo potrzebna elblaskim studentom rozbudowa ich uczelni , ale przy okazji tej duzej iwestycji należy pamietać też o tym ,że nie samą nauką żyje student i mozna wygospodarowac pomieszczenia na Klub Studencki , ktorego do tej pory jakoś nie ma w Elblagu , to będzie też wizytowka i reklama Uczelni - PWSZ , w Polsce .Konkurs na nazwę Klubu itd., jako miejsca wystepów zespolow i artystow z zewnatrz ,ale takze jako miejsce tworzenia kultury studenckiej przez naszych studentow ,ale takze licealistow i absolwentow.

  4. 4
    0
    ~ student
    Poniedziałek, 01.03

    w ramach modernizacji proponuję wymienić wszystkie Panie Doktor, których sposób prowadzenia zajęć i ich treść pamiętają jeszcze czasy kolegium nauczycielskiego i zainwestować w takich wykładowców, którzy rzeczywiście mają coś do przekazania studentom, np. profesor Tomaszewski czy profesor Szyłak.

  5. 5
    0
    ~ Janos
    Poniedziałek, 01.03

    do @2. Nie można.

  6. 6
    0
    ~ do studenta
    Poniedziałek, 01.03

    Hehehe też pamiętam zajęcia z nimi :)

  7. 7
    0
    ~ st.m.
    Wtorek, 02.03

    fajne kible, ja sie pytam po co ta fabryka przedstawicieli firm ubezpieczeniowych, handlowcow obwoznych, sprzedawcow w hipermarketach itd. legitymujacych sie wyzszym wyksztalceniem?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0306189060211