Wtorek, 24.12.2024, Imieniny: Adam i Ewa
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Kiedy Fosa staromiejska wróci do czasów świetności?

23.11.2009, 14:06:43 Rozmiar tekstu: A A A
Kiedy Fosa staromiejska wróci do czasów świetności?
Fot. Rafał Kadłubowski / podczas ostatnich podtopień fosa staromiejska wystapiła z brzegów m.in. na wysokości ul. Stawidłowej

Od blisko 9 lat zabiegam o przywrócenie świetności fosie miejskiej – mówił na ostatniej sesji Rady Miejskiej radny Jerzy Wilk. - Zagrożenie powodziowe, które miesiąc temu przeżywało nasze miasto, jeszcze bardziej utwierdza mnie w przekonaniu, że konieczne jest umocnienie brzegów fosy oraz jej oczyszczenie i pogłębienie.

Radny Prawa i Sprawiedliwości od lat wytrwale walczy o przywrócenie świetności temu jedynemu, pozostałemu do dzisiejszych czasów fragmentowi starych elbląskich fortyfikacji. Fosa podobnie jak reszta umocnień wokół miasta, wykopana została przez Szwedów w latach 1630-1636. Fortyfikacje te istniały do końca XVIII wieku, a kanał okalający Wyspę Spichrzów, który biegnie od rzeki Elbląg, przez ul. Warszawską, Grochowską po ul. Radomską (do przystani wodnej Fala), jest jej ostatnim śladem.

- W 2002 r. miała powstać dokumentacja udrożnienia fosy staromiejskiej – jak zapewniał mnie Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego, zaś do rozpoczęcia inwestycji miano przystąpić w kolejnym 2003 r. - przypomina Jerzy Wilk, przewodniczący klubu radnych PiS. - Fosa miała zostać oczyszczona i pogłębiona tak, by mogły po niej pływać w przyszłości kajaki czy rowery wodne. Na umocnionych brzegach miały pojawić się chodniki, ścieżki rowerowe, ławeczki i oświetlenie. Na tzw. „Placu cyrkowym” miała powstać replika osady Truso. Cały ten teren mógłby być doskonałym miejscem wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców Śródmieścia i Starego Miasta oraz kolejną atrakcją turystyczną.

Radny podkreśla, że poprzez likwidację miejsc, z których do fosy wpływają zanieczyszczenia, uporządkowaniu ulec miała też gospodarka ściekowa.
- Zagrożenie powodziowe, które miesiąc temu przeżywało nasze miasto, jeszcze bardziej utwierdza mnie w przekonaniu, że konieczne jest umocnienie brzegów fosy oraz jej oczyszczenie i pogłębienie, ponieważ w okresach tzw. „cofki” kanał ten może stać się także dodatkowym zbiornikiem retencyjnym dla rzeki Elbląg – zauważył Jerzy Wilk.

Radny Wilk, będący także dyrektorem spółdzielni Elsin, działającej w bezpośrednim sąsiedztwie fosy, zarzucił także Miastu nieudolność w prowadzeniu 14 października br. akcji ratunkowej podczas występowania wód rzeki Elbląg.
- Akcja ratunkowa była przeprowadzona w sposób chaotyczny, fatalnie kierowana i gdyby nie poświęcenie mieszkańców ulic: Panieńskiej, Warszawskiej, Radomskiej, Grochowskiej i innych oraz pracy szeregowych strażaków, a w ostatniej fazie żołnierzy, to skutki ostatniej powodzi dla mieszkańców Zawodzia, byłyby jeszcze bardziej dotkliwe – mówił na sesji radny PiS.

Jak się okazuje Miasto już od 2003 r. posiada gotową dokumentację projektowo – kosztorysową dotyczącą Oczyszczenia i pogłębienia Fosy Staromiejskiej wraz z zagospodarowaniem terenu przyległego. Dokumentacja, którą opracowało Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego z Elbląga, jest w trakcie uaktualniania.
- Przygotowywana przez nas dokumentacja stanowić będzie podstawę do pełnego zabezpieczenia przeciwpowodziowego fosy i całej Wyspy Spichrzów – mówi Jan Pawłowicz, dyrektor Biura Projektów Budownictwa Komunalnego z Elbląga. - Podtopienia z jakimi spotkaliśmy się miesiąc temu były największymi od wielu lat. Spowodowało to, że musieliśmy wykonać dodatkowe badania osadu dna kanału i m.in. podnieść wysokości rzędnych terenu. W związku z tym konieczna będzie przebudowa ul. Grochowskiej. Dokumentacja powinna być gotowa do końca listopada.

Projekt obejmuje udrożnienie kanału miejskiego do celów rekreacyjnych z uwzględnieniem gospodarki wodno – ściekowej, w tym m.in. opracowanie projektu robót czerpalnych, oświetlenia nowego ciągu pieszo-rowerowego, koncepcję zabezpieczeń przeciwpowodziowych oddzielających fosę od rzeki Elbląg, wytyczne do przebudowy czterech mostów na kanale miejskim, kanalizację deszczową z podczyszczeniem, kanalizację sanitarną, wodociąg oraz ukształtowanie Kanału, odprowadzenie wód deszczowych, przejście pod kanałem i obiekty inżynierskie.

Jak się dowiedzieliśmy, pierwsze roboty nad oczyszczeniem i zabezpieczeniem fosy powinny ruszyć już w przyszłym roku.

Inwestycja jest jedną z czterech zadań wchodzących w skład projektu pt. „Rewitalizacja centrum miasta – rozwój funkcji turystycznych Elbląga”. Na jego realizację Miasto otrzymało dofinansowanie w kwocie 29 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. Pieniądze pochodzić będą z Programu Rozwoju Turystyki w obszarze Kanału Elbląskiego i Pojezierza Iławskiego na lata 2004 – 2006 z perspektywą lat 2007 – 2013.

- 29 października br. podpisana została preumowa na dofinansowanie do tego projektu. Obecnie trwa aktualizowanie dokumentacji projektowo - kosztorysowej dla zadania „Oczyszczenie i pogłębienie Fosy Staromiejskiej wraz z zagospodarowaniem terenu przyległego”. Liczymy, że prace rozpoczną się w połowie przyszłego roku – informuje Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego.

W ramach tego projektu znalazły się też trzy inne zadania takie jak: „Przebudowa dróg wraz z infrastrukturą techniczną oraz obiektów inżynierskich w obszarze Wyspy Spichrzów w Elblągu”, „Przebudowa zachodniego nabrzeża rzeki Elbląg wzdłuż linii Wyspy Spichrzów” oraz „Przeniesienie zabytkowego budynku z ulicy 12 Lutego w Elblągu na teren Wyspy Spichrzów”.

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (12)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ erg.
    Poniedziałek, 23.11

    Pełne poparcie dla p. Wilka! Obecnie robi się w mieście parę inwestycji, których celowość (oraz niezbędność akurat w tym, danym momencie) budzi wątpliwości, a stara Danziger Graben (fosa na Wyspie Spichrzów) w znacznej części jest w stanie opłakanym - powiększonym o powódź z 13-14. października. Były już wielkie plany jej oczyszczenia, udrożnienia, nawet usytuowania gdzieś na jej przebiegu zabytkowego mostu zwodzonego z Szop (tylko moment, a "złodzieje - złomiarze" się nim zainteresują i będzie "po temacie!"), ale wszystko ucichło. Promocja naszego miasta - nie ma żadnej koncepcji jak takie miejscowe cymelia - wykorzystać! Promocja miasta nie wie, że trzeba np. PILNIE podjąć starania by cudo hydro-techniki światowej KANAŁ ELBLĄSKI wpisać na listę UNESCO!!! Przecież już w nazwie tego kanału tkwi nieustanna promocja ELBLĄGA! Ale, czy kogoś z promocji miasto to obchodzi?

  2. 2
    0
    ~ eb
    Poniedziałek, 23.11

    gdyby nie ludzie mieszkający na Warszawskiej i Grochowskiej, to wszystko by popłynęło, z władz nikt do nas nie przyjechał w dniu 14-tego, pan Wilk ma rację.

  3. 3
    0
    ~ LSD i PEZEL
    Poniedziałek, 23.11

    Zdecydowanie popieram. To bardzo atrakcyjna sprawa. Pogłebiony i oczyszczony szlak wodny to atrakcja nie tylko dla wędkarzy ale także kajakiem można popływać czy jakimś rowerem wodnym. Przydałaby się również ścieżka rowerowa i chodnik wzdłuż całej fosy, coś na wzór chodnika przy Kumieli. Niewielki koszt a ta druga strona "kanału" zaczełaby w końcu jakoś wyglądać. Szkoda że panowie z PełO nie mają żadnych pomysłów :-( W końcu kto jak kto ale partia rządząca powinna coś po sobie zostawić.

  4. 4
    0
    ~ Wowka
    Poniedziałek, 23.11

    Panie Jerzy wyjatkowo mądra i atrakcyjna inicjatywa, tylko żal, że ... jest jak jest.

  5. 5
    0
    ~ ArnnoldUPR
    Poniedziałek, 23.11

    nastepny obudzil sie przed wyborami. a co robiles chlopie 4 lata?

  6. 6
    0
    ~ Fosa Gdańska
    Poniedziałek, 23.11

    te - jełopie poniżej! A ty z Marsa pojawiłeś się dzisiaj w naszym mieście? Wyobraź sobie capie jeden, że ta pięknie odrestaurowana część Fosy Staromiejskiej - na prawo od MPO i za budynkiem MPO - to zasługa Pana Jerzego WILKA! Więcej pokory jełopie!

  7. 7
    0
    ~ wiecej LSD bo nie widze
    Poniedziałek, 23.11

    Pięknie odrestaurowana ? Hmm.... musiałem przeoczyć . Może jest gdzieś ukryta ? A co powstrzymało Pana Wilka że nie dokończył reszty tego pięknego dzieła ? Może reszty nie widzi z okna ?

  8. 8
    0
    ~ ArnnoldUPR
    Poniedziałek, 23.11

    nawet jesli to prawda - to jak na tyle lat na stolku radnego to NIECO malo nie sadzisz..?

  9. 9
    0
    ~ jaso
    Poniedziałek, 23.11

    warto by przy okazji zrobić badania archeologiczne napewno znajdzie sie tam wiele ciekawych znalezisk to jedyna okazja

  10. 10
    0
    ~ TW BOLEK
    Wtorek, 24.11

    Brawo wreszcie jakieś ciekawe rozwiązania WILK NA PREZYDENTA!!!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.4684519767761