Od blisko 9 lat zabiegam o przywrócenie świetności fosie miejskiej – mówił na ostatniej sesji Rady Miejskiej radny Jerzy Wilk. - Zagrożenie powodziowe, które miesiąc temu przeżywało nasze miasto, jeszcze bardziej utwierdza mnie w przekonaniu, że konieczne jest umocnienie brzegów fosy oraz jej oczyszczenie i pogłębienie.
Radny Prawa i Sprawiedliwości od lat wytrwale walczy o przywrócenie świetności temu jedynemu, pozostałemu do dzisiejszych czasów fragmentowi starych elbląskich fortyfikacji. Fosa podobnie jak reszta umocnień wokół miasta, wykopana została przez Szwedów w latach 1630-1636. Fortyfikacje te istniały do końca XVIII wieku, a kanał okalający Wyspę Spichrzów, który biegnie od rzeki Elbląg, przez ul. Warszawską, Grochowską po ul. Radomską (do przystani wodnej Fala), jest jej ostatnim śladem.
- W 2002 r. miała powstać dokumentacja udrożnienia fosy staromiejskiej – jak zapewniał mnie Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego, zaś do rozpoczęcia inwestycji miano przystąpić w kolejnym 2003 r. - przypomina Jerzy Wilk, przewodniczący klubu radnych PiS. - Fosa miała zostać oczyszczona i pogłębiona tak, by mogły po niej pływać w przyszłości kajaki czy rowery wodne. Na umocnionych brzegach miały pojawić się chodniki, ścieżki rowerowe, ławeczki i oświetlenie. Na tzw. „Placu cyrkowym” miała powstać replika osady Truso. Cały ten teren mógłby być doskonałym miejscem wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców Śródmieścia i Starego Miasta oraz kolejną atrakcją turystyczną.
Radny podkreśla, że poprzez likwidację miejsc, z których do fosy wpływają zanieczyszczenia, uporządkowaniu ulec miała też gospodarka ściekowa.
- Zagrożenie powodziowe, które miesiąc temu przeżywało nasze miasto, jeszcze bardziej utwierdza mnie w przekonaniu, że konieczne jest umocnienie brzegów fosy oraz jej oczyszczenie i pogłębienie, ponieważ w okresach tzw. „cofki” kanał ten może stać się także dodatkowym zbiornikiem retencyjnym dla rzeki Elbląg – zauważył Jerzy Wilk.
Radny Wilk, będący także dyrektorem spółdzielni Elsin, działającej w bezpośrednim sąsiedztwie fosy, zarzucił także Miastu nieudolność w prowadzeniu 14 października br. akcji ratunkowej podczas występowania wód rzeki Elbląg.
- Akcja ratunkowa była przeprowadzona w sposób chaotyczny, fatalnie kierowana i gdyby nie poświęcenie mieszkańców ulic: Panieńskiej, Warszawskiej, Radomskiej, Grochowskiej i innych oraz pracy szeregowych strażaków, a w ostatniej fazie żołnierzy, to skutki ostatniej powodzi dla mieszkańców Zawodzia, byłyby jeszcze bardziej dotkliwe – mówił na sesji radny PiS.
Jak się okazuje Miasto już od 2003 r. posiada gotową dokumentację projektowo – kosztorysową dotyczącą Oczyszczenia i pogłębienia Fosy Staromiejskiej wraz z zagospodarowaniem terenu przyległego. Dokumentacja, którą opracowało Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego z Elbląga, jest w trakcie uaktualniania.
- Przygotowywana przez nas dokumentacja stanowić będzie podstawę do pełnego zabezpieczenia przeciwpowodziowego fosy i całej Wyspy Spichrzów – mówi Jan Pawłowicz, dyrektor Biura Projektów Budownictwa Komunalnego z Elbląga. - Podtopienia z jakimi spotkaliśmy się miesiąc temu były największymi od wielu lat. Spowodowało to, że musieliśmy wykonać dodatkowe badania osadu dna kanału i m.in. podnieść wysokości rzędnych terenu. W związku z tym konieczna będzie przebudowa ul. Grochowskiej. Dokumentacja powinna być gotowa do końca listopada.
Projekt obejmuje udrożnienie kanału miejskiego do celów rekreacyjnych z uwzględnieniem gospodarki wodno – ściekowej, w tym m.in. opracowanie projektu robót czerpalnych, oświetlenia nowego ciągu pieszo-rowerowego, koncepcję zabezpieczeń przeciwpowodziowych oddzielających fosę od rzeki Elbląg, wytyczne do przebudowy czterech mostów na kanale miejskim, kanalizację deszczową z podczyszczeniem, kanalizację sanitarną, wodociąg oraz ukształtowanie Kanału, odprowadzenie wód deszczowych, przejście pod kanałem i obiekty inżynierskie.
Jak się dowiedzieliśmy, pierwsze roboty nad oczyszczeniem i zabezpieczeniem fosy powinny ruszyć już w przyszłym roku.
Inwestycja jest jedną z czterech zadań wchodzących w skład projektu pt. „Rewitalizacja centrum miasta – rozwój funkcji turystycznych Elbląga”. Na jego realizację Miasto otrzymało dofinansowanie w kwocie 29 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. Pieniądze pochodzić będą z Programu Rozwoju Turystyki w obszarze Kanału Elbląskiego i Pojezierza Iławskiego na lata 2004 – 2006 z perspektywą lat 2007 – 2013.
- 29 października br. podpisana została preumowa na dofinansowanie do tego projektu. Obecnie trwa aktualizowanie dokumentacji projektowo - kosztorysowej dla zadania „Oczyszczenie i pogłębienie Fosy Staromiejskiej wraz z zagospodarowaniem terenu przyległego”. Liczymy, że prace rozpoczną się w połowie przyszłego roku – informuje Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego.
W ramach tego projektu znalazły się też trzy inne zadania takie jak: „Przebudowa dróg wraz z infrastrukturą techniczną oraz obiektów inżynierskich w obszarze Wyspy Spichrzów w Elblągu”, „Przebudowa zachodniego nabrzeża rzeki Elbląg wzdłuż linii Wyspy Spichrzów” oraz „Przeniesienie zabytkowego budynku z ulicy 12 Lutego w Elblągu na teren Wyspy Spichrzów”.
Pełne poparcie dla p. Wilka! Obecnie robi się w mieście parę inwestycji, których celowość (oraz niezbędność akurat w tym, danym momencie) budzi wątpliwości, a stara Danziger Graben (fosa na Wyspie Spichrzów) w znacznej części jest w stanie opłakanym - powiększonym o powódź z 13-14. października. Były już wielkie plany jej oczyszczenia, udrożnienia, nawet usytuowania gdzieś na jej przebiegu zabytkowego mostu zwodzonego z Szop (tylko moment, a "złodzieje - złomiarze" się nim zainteresują i będzie "po temacie!"), ale wszystko ucichło. Promocja naszego miasta - nie ma żadnej koncepcji jak takie miejscowe cymelia - wykorzystać! Promocja miasta nie wie, że trzeba np. PILNIE podjąć starania by cudo hydro-techniki światowej KANAŁ ELBLĄSKI wpisać na listę UNESCO!!! Przecież już w nazwie tego kanału tkwi nieustanna promocja ELBLĄGA! Ale, czy kogoś z promocji miasto to obchodzi?
gdyby nie ludzie mieszkający na Warszawskiej i Grochowskiej, to wszystko by popłynęło, z władz nikt do nas nie przyjechał w dniu 14-tego, pan Wilk ma rację.
Zdecydowanie popieram. To bardzo atrakcyjna sprawa. Pogłebiony i oczyszczony szlak wodny to atrakcja nie tylko dla wędkarzy ale także kajakiem można popływać czy jakimś rowerem wodnym. Przydałaby się również ścieżka rowerowa i chodnik wzdłuż całej fosy, coś na wzór chodnika przy Kumieli. Niewielki koszt a ta druga strona "kanału" zaczełaby w końcu jakoś wyglądać. Szkoda że panowie z PełO nie mają żadnych pomysłów :-( W końcu kto jak kto ale partia rządząca powinna coś po sobie zostawić.
Panie Jerzy wyjatkowo mądra i atrakcyjna inicjatywa, tylko żal, że ... jest jak jest.
nastepny obudzil sie przed wyborami. a co robiles chlopie 4 lata?
te - jełopie poniżej! A ty z Marsa pojawiłeś się dzisiaj w naszym mieście? Wyobraź sobie capie jeden, że ta pięknie odrestaurowana część Fosy Staromiejskiej - na prawo od MPO i za budynkiem MPO - to zasługa Pana Jerzego WILKA! Więcej pokory jełopie!
Pięknie odrestaurowana ? Hmm.... musiałem przeoczyć . Może jest gdzieś ukryta ? A co powstrzymało Pana Wilka że nie dokończył reszty tego pięknego dzieła ? Może reszty nie widzi z okna ?
nawet jesli to prawda - to jak na tyle lat na stolku radnego to NIECO malo nie sadzisz..?
warto by przy okazji zrobić badania archeologiczne napewno znajdzie sie tam wiele ciekawych znalezisk to jedyna okazja
Brawo wreszcie jakieś ciekawe rozwiązania WILK NA PREZYDENTA!!!