- Zły stan chodników i brak ścieżek rowerowych stanowi duże zagrożenie dla pieszych i rowerzystów. Niewłaściwa nawierzchnia drogi negatywnie wpływa na warunki akustyczne oraz powoduje zwiększenie emisji spalin i pyłów do powietrza - tak obecnie opisywany jest stan techniczny ulic: Henryka Sienkiewicza i Elizy Orzeszkowej. Do końca 2010 roku ma się to zmienić.
W artykule „Miasto zgłasza kolejne ulice do schetynówek”, wspominaliśmy o planach przebudowy ulic Henryka Sienkiewicza i Elizy Orzeszkowej w Elblągu. Właśnie zapadła decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach dla tej inwestycji. Zastosowanie ekranów akustycznych czy tzw. „cichej nawierzchni” to niektóre zalecenia dla przedsięwzięcia pn. „Przebudowa ul. Henryka Sienkiewicza i Elizy Orzeszkowej”.
Planowane przedsięwzięcie będzie polegać na przebudowie ul. Elizy Orzeszkowej (od skrzyżowania z ul. Bema do skrzyżowania z ul. Kościuszki) oraz na przebudowie ulicy Henryka Sienkiewicza (od skrzyżowania z ulicą Górnośląską i ul. Agrykoli – wraz z tym skrzyżowaniem, do skrzyżowania z ul. E. Orzeszkowej). Przebudowa skrzyżowania ulic H. Sienkiewicza – Górnośląska – Agrykola obejmuje również przebudowę dwóch przepustów nad rzeką Kumielą. Celem przedsięwzięcia jest uporządkowanie istniejących ulic oraz poprawa warunków bezpieczeństwa ruchu pojazdów i pieszych.
Zakres planowanej inwestycji obejmuje m.in.: przebudowę i budowę jezdni ze zjazdami z ulic i zatokami autobusowymi, przebudowę i budowę chodników, przebudowę dojazdu wraz z lokalizacją miejsc postojowych, budowę parkingu, przebudowę i budowę oświetlenia ulicznego, przebudowę sieci wodociągowej kolidującej z proj. układem drogowym, przebudowę i rozbudowę kanalizacji deszczowej, adaptację i urządzenie zieleni.
Jak wynika z decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla tej inwestycji, rezygnacja z realizacji przedsięwzięcia i zachowanie stanu istniejącego byłoby niekorzystne ze względów społecznych, ale także przyrodniczych. Obecny stan techniczny ulic, zły stan chodników i brak ścieżek rowerowych, stanowi duże zagrożenie dla pieszych i rowerzystów. Niewłaściwa nawierzchnia drogi negatywnie wpływa na warunki akustyczne oraz powoduje zwiększenie emisji spalin i pyłów do powietrza. Przepusty nad rzeką Kumielą wymagają przebudowy.
W trakcie analiz technicznych rozważano dwa warianty zagospodarowania przedsięwzięcia. Pierwszy wariant przewidywał zaprojektowanie małego ronda o średnicy zewnętrznej 30 m na skrzyżowaniu ulic: Sienkiewicza – Agrykola – Górnośląska. Wokół ronda miały znaleźć się chodniki, a przez jeden z wlotów także ścieżkę rowerową. Odcinek ulicy Sienkiewicza pomiędzy w/w rondem a ul. Elizy Orzeszkowej zaprojektowano jako jednojezdniowy z pokazaniem na odcinku możliwości budowy dwóch jezdni. Jednak wariant ten został odrzucony w trakcie analiz przedprojektowych. Przyjęto drugi wariant, który przewiduje skrzyżowanie w postaci ronda turbinowego o promieniach zewnętrznych 15 oraz 20 m. Wokół przewiduje się chodniki i ścieżki rowerowe. Zrezygnowano z budowy odcinka dwujezdniowego ulicy Sienkiewicza pomiędzy w/w rondem na skrzyżowaniu Sienkiewicza – Agrykola – Górnośląska, a ul. Orzeszkową. Uznano, że ten wariant będzie najkorzystniejszy dla ludzi i środowiska.
Ulice Sienkiewicza i Orzeszkowej zostały zgłoszone przez elbląski magistrat do przyszłorocznej edycji Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych tzw. schetynówek. Miasto stara się o dofinansowanie połowy kosztów remontów tych ulic. O tym czy je otrzyma powinniśmy dowiedzieć się do końca października. Inwestycje mają się zakończyć najdalej do końca 2010 r.
Tak, ronda w takich miejscach są bardzo potrzebne... Robienie rond na siłę, żeby każde miasto partnerskie miało "swoje" rondo, to szczyt głupoty. Ba to nawet nie są ronda... To są rondeczka. Jedyne jako takie rondo jest na skrzyżowaniu ulic Nowowiejskiej z Górnośląską.
Chyba w tytule jest błąd.Z artykułu wynika co innego.
Kwidzyn ma ronda które są "rondeczkami". I nie jeździ się tam gorzej niż przed zmianami.
Tak.Róbcie ekrany.Wyburzajcie stare domy i zastawiajcie miasto ekranami.Będzie ładniejsze.
W budynku przy ul.Sienkiewicza 2 juz w chwili obecnej nie sposób otworzyć okna czy tez drzwi balkonowych bo mamy wrażenie,że mieszkamy na środku jezdni.Ciekawe czy po przebudowie ulicy budynek ten będzie odizolowany akustycznie od jezdni czy tez wzmozony ruch samochodowy spowoduje,że nie da sie tam mieszkac w ogóle!!!!
Mam nadzieję że ulica zostanie odsunięta od bloku obok kościoła.
do ewuni. Tak bedzie odsunięta i przeniesiona na Kościuszki niech tam maja podwojny hałas. po co ma on być na Sienkiewicza - przeciez ja muszę mieć cichutko - niech inni maja hałas.
Przecież te bloki mają być zburzone, żeby poszerzyć jezdnię.
Pani dowcipna!Był taki czas,którego może z tytułu młodego wieku już nie pamietasz,że ul.Sienkiewicza była jednokierunkową w stronę ul.Bema,a ul.Kościuszki była jednokierunkowa w stronę stadionu,czyli jak w chwili obecnej.Komu to przeszkadzało i dlaczego to zmieniono???Nie wiem!!!Ale takie rozwiązanie było w latach 80-tych i 90-tych naprawdę bardzo dobre!!!!A tak nawiasem to zapraszam latem do dwójki na Sienkiewicza na balkonową kuracje wziewna spalinami i laryngologiczną-leczenie uszu hałasem.I wtedy pogadamy jak zobaczysz i doswiadczysz,że własne mysli we własnym mieszkaniu sa jakby trochę słabo słyszalne !!!!
a co z ulicą Kościuszki, kiedy będzie szansa na wyprowadzenie części ruchu samochodowego z tej ulicy, na wysokości numerów 17.19,21 i 23 nie da się mieszkać, odległość między budynkami z dwóch stron ulicy jest tak mała że tworzy się studnia a pogłos zwielokrotnia hałas