Po trzech latach zastoju jest realna szansa na wznowienie swobodnej żeglugi po Zalewie Wiślanej. Rosja daje nam „zielone światło”. To efekt rozmów międzyrządowej komisji ds. gospodarczych Rosji i Polski. Czy to jednak oznacza, że rząd polski wycofa się teraz z kosztownej inwestycji przekopu przez Mierzeję Wiślaną?
Przez trzy lata Federacja Rosyjska blokowała nam swobodną żeglugę po Zalewie Wiślanym. Teraz jednak ma się to zmienić. W efekcie negocjacji międzyrządowej komisji ds. gospodarczych Rosji i Polski ustalono, że zostanie wznowiona żegluga po Zalewie Wiślanym. Upada więc jeden z poważnych argumentów dotyczących budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną. Elbląski port znowu może przyjmować statki handlowe.
Jerzy Wcisła, radny miejski PO i dyrektor elbląskiej delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie ma nadzieję, że w tej sytuacji rząd PO – PSL nie wycofa się z inwestycji przekopu.
-To dobra wiadomość dla miasta i regionu. Jednak zgoda Rosji na swobodną żeglugę po Zalewie Wiślanym nie powinna rzutować na decyzję o przekopie Mierzei – mówi Jerzy Wcisła. - W tym roku, w budżecie państwa mamy zapisane 5 mln zł na przygotowanie dokumentacji technicznych tej inwestycji. Ta dokumentacja pokaże nam jak ten przekop należy zrealizować najlepiej.
Jerzy Wcisła dodaje, że nawet uwolnienie żeglugi po Zalewie Wiślanym nie rozwiązuje wszystkich problemów Elbląga i regionu.
- Musimy mieć stały i swobodny dostęp do Morza Bałtyckiego, aby się rozwijać – mówi Wcisła. - Nasze problemy może rozwiązać tylko przekop.
Tymczasem, wobec szalejącego kryzysu gospodarczego i cięć w rządowych resortach, odłożenie budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną może być kuszące dla rządzących.
Z decyzji Rosjan zadowolony jest także Julian Kołtoński, dyrektor Portu Elbląskiego. Jak mówi, port przygotowuje się już do przyjęcia pierwszych statków po trzyletniej przerwie.
- Jest szansa, że stosowne porozumienie między rządami zostanie podpisane już w kwietniu br. - mówi Julian Kołtoński.
Kołtoński ma jednak nadzieję, że to porozumienie nie zahamuje prac nad przekopem przez Mierzeję Wiślaną. Takie jednak głosy płyną już z Ministerstwa Gospodarki.
-Tylko przekop daje nam gwarancję swobodnej żeglugi i zapewnia bezpieczeństwo ekonomiczne dla portu – mówi Julian Kołtoński. - Kto wie, jaką decyzję podejmie Rosja za kilka lat?
Pozostaje tylko mieć nadzieję, że ten punkt widzenia poprą członkowie rządu w Warszawie.
Przekop musi być!!! Polaska musi uwolnić się od kilku wpływów rosysjkich!
ZLUDZENIA
Ta informacja to koniec marzen o przekopie w najblizszym czasie. Mamy kryzys - trzeba szukac oszczednosci w budzecie. Rosja zgodzila sie na swobodna zegluge po Zalewie. Za chwile Minister Gospodarki wycofa projekt wydania 5 mln zl na dokumentacje w ramach ciec budzetowych. Do idei przekopu powrocimy na pewno podczas kolejnej kampanii wyborczej
Zamienić wcisłe na Łoginowa, a jestem pewien, że przekop powstanie.
Szanowni Państwo nic się nie zmieniło to jest kiełbasa wyborcza przed wyborami do Europarlamentu. Strona http://www.rafzen.pl/Kulas/batymetria.html przedstawia batymetrię w poskiej części zalewu. A oto polskie prawo po §133 dodaje się §133a w brzmieniu: „§133a.1.Wielkość statków wchodzących do portu Elbląg nie może przekraczać 85m długości i 2m zanurzenia. Podana wielkość zanurzenia odnosi się do średniego stanu wody i może ulec czasowym ograniczeniom. Tajemnicze słowa przy "średnim stanie wody", a poziom wody obniża się o 1,0 m. Z poważaniem mgr inż. Jerzy Kulas
do dupy z kacapami oni pogrywaja jak chca kopac nie pier....ć a najlepiej ziemie z przekopu wysypać na granicy zalewu z kacapami usypac groble zeby ich gówna nam ryb nam nie truły
Ostatnio tytuły większości artykułów są w formie pytań. Wielkie zadziwienie info.elblag.pl :D
Czy obce bandery też będą mogły swobodnie wpływać do Elbląga przez Zalew?
Nie wierzę Sovietom
Jaka swobodna żegluga ? Rosjanie w swej łaskawości godzą się na przepływanie jednostek sic! rosyjskich ,polskich wyłącznie rejestrowanych w Elblągu