Kilka dni temu grupa młodych ludzi wyruszyła na uliczny happening z pytaniem „Co zrobiłbyś dziś, żeby jutro żyć tak, jak tego pragniesz?”. Był to jeden z etapów realizacji projektu „Ważne pytania”. Jego pomysłodawcami i realizatorami jest trójka uczniów I LO – Julia Grzelak, Dominika Sielicka oraz Przemysław Mróz.
Licealiści stworzyli swój projekt w ramach ogólnopolskiej olimpiady „Zwolnieni z Teorii”. Główną ideą ich działań jest przekonanie jak największej liczby odbiorców, że warto żyć pytaniami. Twórcom projektu towarzyszy przekonanie, że nigdy nie jest za późno na zmiany, które uczynią naszą codzienność lepszym - chodzi tu o istotne obszary życia; w tym o zagadnienia, takie jak: relacje, wartości, realizacja pasji i marzeń, znalezienie czasu na ważne pytania i szukanie odpowiedzi.
Współcześni ludzie dosłownie pędzą przez życie. Rosnąca liczba osób, które szukają pomocy psychologów i psychiatrów wskazuje na poważny problem społeczny, który niepokoi pomysłodawców projektu. Ludzie tracą przysłowiowy grunt pod nogami m.in. dlatego, że przestają rozumieć sens swoich działań i wyborów.
„Naszymi pytaniami zamierzamy "budzić" innych do myślenia o sprawach, które okazują się być decydujące w kwestii postrzegania swojego życia jako ciągu przemyślanych i dobrych wyborów” – tłumaczy Julia.
„Przeprowadzając naszą kampanię społeczną chcemy wzbudzić w ludziach chęć "życia pytaniami". Każdy człowiek powinien dbać o swoje dobro, co nierozerwalnie wiąże się ze znalezieniem czasu i przestrzeni na zastanowienie się nad kierunkiem i jakością naszych działań” – dodaje Dominika.
Swoje działania projektowe licealiści realizują poprzez media społecznościowe, a także za pośrednictwem ekranu miejskiego oraz w trakcie happeningów. Choć realna liczba beneficjentów tych starań jest trudna do ustalenia, to - zgodnie z pierwotnym założeniem – każda pojedyncza osoba, która zatrzymała się w swojej bezrefleksyjnej gonitwie, jest dla nich niezwykle cenna.
Partnerami i sponsorami projektu są: firma LIR oraz Ośrodek Szkolenia Kierowców EFEKT. Dzięki współpracy z Allegro Lokalnie udało się również pozyskać część środków finansowych przeznaczonych na materiały promocyjne przedsięwzięcia.
I LO w Elblągu
W tym mieście bez zmian pokoleniowych i osobowych nic się nie zmieni!poki w stolki będą przyklejone stare tylki pozostanie bez zmian na lepsze, tak więc wszystko w rękach młodzieży w wyborach!
W tym mieście bez zmian pokoleniowych i osobowych nic się nie zmieni!poki w stolki będą przyklejone stare tylki pozostanie bez zmian na lepsze, tak więc wszystko w rękach młodzieży w wyborach!
Prawie 20 lat temu wyjechałem z. Elbląga bo nie widziałem perspektyw i w zeszłym roku byłem aby zobaczyć co się zmieniło ...na lepsze to nic i nie zamierzam odwiedzać miasta mojego dzieciństwa przez następne 20 lat
nie tylko w tym miescie nic sie nie zmieni puki beda rzadzily w tym kraju partie polityczne wraz z tabum miernot ktorzy pod czapeczka maja pusto ale spelniaja zyczenie rzadzacych i robia wszystko aby sie przypodobac i trzymac sie koryta ile sie da a jak jest kazdy widzi kolesistwo rodziny przy korycie a mlodzi ktorzy by chcieli cos zrobic sie wcale nie licza zostaje emigracja w tym kraju nic nie bylo i nie bedzie szuanie wrogow szczucie jednych na drugich ciagle wojenki podjazdowe i aby sie zalap[ac do koryta a pozniej aby sie oblowic i ustawic swojakow licza sie plecy a nie rozum
"W tym kraju"- a co to za kraj?
Roszczeniowe pokolenie nierobów.
Poddałbym przymusowej eutanazji wszystkich powyżej 50.
jak dla mnie to trochę misz masz w tym projekcie, zadawanie pytań i co dalej? życie pytaniami? nie wiem może ja nie ogarniam ale trochę masło maślane....