Przygotowaliśmy dla Państwa cykl artykułów dotyczących możliwości ustawicznego, całożyciowego uczenia się. Pierwszy z nich dotyczy trzyletniej branżowej szkoły I stopnia w zawodzie AUTOMATYK. Otaczająca nas rzeczywistość podlega ciągłym przemianom. Potrzeba ciągłego doskonalenia się wynika właśnie z konieczności przystosowywania do zmian: ekonomicznych, technologicznych bądź kulturowych.
Wykształcenie nie jest celem lecz strategią całożyciową, można by rzec, „sposobem na życie”. Dotychczasowy podział życia człowieka na etap kształcenia, pracy zawodowej wraz z aktywnością społeczną, a następnie emerytalnym „odpoczynkiem” przeminął i nadeszła era ciągłego, całożyciowego i możliwie wszechstronnego uczenia się.
Od kilku lat oświatowy rynek edukacyjny podąża za nowo kształtującymi się trendami. Stworzone zostały nowoczesne szkoły branżowe dostosowane do potrzeb wymagającego rynku pracy. Powstałe w ubiegłym roku (na bazie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego) Elbląskie Centrum Edukacji Zawodowej dostosowało swoją ofertę edukacyjną do uczniów i słuchaczy w każdym wieku, a także potrzeb wynikających z lokalnego rynku pracy. Nasza Placówka ma na celu promocję edukacji całożyciowej, wspieranie szkół uczących w zawodach, ale również służymy wszystkim jednostkom chcącym włączyć się we współpracę tworzenia edukacji przyszłości opartej na wiedzy , profesjonalizmie i doświadczeniu.
Nauka w szkole branżowej to inwestycja w przyszłość: posiadanie dobrego zawodu, „fachu w ręku”, to w konsekwencji pewność zatrudnienia i godne zarobki. Nie zakończył się jeszcze obecny rok szkolny, a na naszych absolwentów czekają już elbląscy przedsiębiorcy – pracodawcy, którzy cenią dobre przygotowanie zawodowe oraz chęć do dalszego rozwoju.
Pamiętajmy, że branżowa szkoła pierwszego stopnia jest zaledwie początkiem edukacji zawodowej, która może być kontynuowana w każdym wieku. Widząc potrzeby rynku pracy oraz kształtujące się trendy edukacyjne, CKZiU – ECEZ przygotowało ofertę edukacyjną na kolejny rok szkolny dla uczniów klas ósmych, którzy za kilka miesięcy muszą podjąć decyzję o dalszej drodze edukacyjno-zawodowej.
Branżowa szkoła I stopnia w zawodzie Automatyk – jedna klasa dla maksymalnie trzydziestu kandydatów.
Dziś ciężko sobie wyobrazić halę produkcyjną bez szybko przesuwających się taśm z maszynami i urządzeniami produkującymi dane wyroby. Obecnie niemalże wszystkie gałęzie przemysłu są ściśle zautomatyzowane. To właśnie automatycy zajmują się tym, aby takie maszyny pracowały bez zarzutu. Automatyk to bezsprzecznie zawód powiązany z teraźniejszym i przyszłym rynkiem pracy, a dobrze opanowane umiejętności eliminują problemy ze znalezieniem pracy. Nauka w tym zawodzie wymaga też sporej dozy kreatywności, dociekliwości i podoba się zwłaszcza osobom lubiącym wyzwania.
W zawodzie tym realizowana będzie kwalifikacja: montaż, uruchamianie i obsługiwanie układów automatyki przemysłowej. Uczeń w ramach swojego cyklu nauczania będzie poznawał, nabywał i rozwijał wiadomości oraz umiejętności z: podstaw automatyki, montażu układów automatyki przemysłowej, uruchamiania i obsługi układów automatyki przemysłowej.
Szkoła gwarantuje naukę posługiwania się przyrządami i urządzeniami stosowanymi w elektrotechnice i elektronice, wykonywanie obróbki ręcznej części urządzeń i układów automatyki przemysłowej, obsługę nowoczesnych sterowników programowalnych oraz urządzeń związanych z pneumatyką i hydrauliką, umiejętność dobierania przewodów elektrycznych, pneumatycznych i hydraulicznych do wykonywania odpowiedniej instalacji, wykonywanie połączeń elektrycznych, pneumatycznych i hydraulicznych, konfigurowanie i uruchamianie urządzeń i układów automatyki przemysłowej, wykonywanie pomiarów parametrów systemów automatyki przemysłowej.
Poza umiejętnościami ściśle zawodowymi uczeń tego kierunku z pewnością rozwinie u siebie kreatywność, samodzielność w rozwiązywaniu problemów oraz poczucie odpowiedzialności i wolności wobec stawianych wyzwań. Kompetencje te są uniwersalne i z pewnością z sukcesem wykorzystywane będą w obszarze pozazawodowym.
Centrum dysponuje wysoko wykwalifikowaną kadrą dydaktyczną oraz bardzo dobrze wyposażonymi pod względemtechnicznym pracowniami:
- elektrotechniki i elektroniki;
- rysunku technicznego;
- obróbki ręcznej, mechanicznej wraz z obrabiarkami sterowanymi numerycznie;
- metrologii;
- elementów i urządzeń automatyki przemysłowej;
- sterowników programowalnych PLC.
W CKZIU-ECEZ realizowane będzie jednocześnie kształcenie z przedmiotów ogólnych obowiązujących w branżowej szkole I stopnia. Do tego celu mamy przygotowane nowocześnie wyposażone klasopracownie, pracownię języków obcych, informatyczne, bezpieczeństwa i higieny pracy. Placówka jest także Ośrodkiem Egzaminacyjnym Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży w związku z tym egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe w ostatnim roku nauki można zdawać w naszym ośrodku.
Młodzież, która podejmie naukę w Centrum objęta będzie pomocą psychologiczno-pedagogiczną, a także wsparciem doradcy zawodowego. Nasza wszechstronność w nauczaniu w wielu zawodach pozwoli też poszerzyć własne zainteresowania ucznia, dlatego też będziemy zachęcać do zdobywania dodatkowych umiejętności, np. spawalniczych, instalatorskich z wykorzystaniem paneli fotowoltaicznych, solarnych, siłowni wiatrowych, obróbką cyfrową procesów graficznych, obróbką drewna, tapicerstwem, mechaniką samochodową, fryzjerskich, krawieckich, itp. Wyboru dodatkowych umiejętności dokonywać będą sami uczniowie. Zapraszamy młodzież, która razem z nami stworzy nowe, przyjazne, kreatywne środowisko szkolne.
Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.ckziuelblag.pl/rekrutacja