Europejski Dzień Logopedy obchodzony jest 6 marca. - Bardzo szeroki wachlarz poruszonych zagadnień sprzyjał głębokim przemyśleniom i wnioskom. Hasłem tegorocznego EDL jest komunikacja wspomagająca i alternatywna - "Komunikowanie się nie tylko słowami..." – informowała Justyna Odya z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, gdzie wczoraj odbyły się obchody EDL.
We wczorajszym spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Elblągu, Elbląskiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Olsztynie, Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu, elbląskich Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych oraz szkół i przedszkoli.
Do wspólnego świętowania zaproszono również uczniów szkół podstawowych oraz dzieci w wieku przedszkolnym dla których przygotowano warsztaty o charakterze profilaktycznym, pełne niezapomnianych wrażeń i wspaniałej zabawy ze studentami Pedagogiki specjalnej, podczas „Wycieczki do Głoskolandii – podróży z uśmiechem…”
- mówi Justyna Odya, Biuro Promocji i Współpracy z Zagranicą Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu.
Obchody Europejskiego Dnia Logopedy w PWSZ rozpoczęły się od wystąpienia rektora, prof. dr hab. inż. Zbigniew Walczyk. Następnie specjalnie dla nauczycieli, rodziców i logopedów zorganizowane zostały seminaria.
Wśród prelegentów znaleźli się dr Anna Walencik-Topiłko – neurologopeda, Katedra Logopedii na Uniwersytecie Gdańskim, która omówiła Logorytmikę - metodę wspierającą działania w profilaktyce i terapii logopedycznej oraz w edukacji językowej, Marzena Kosowska-Firer – neurologopeda, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 1 w Elblągu, która przedstawiła temat wczesnej interwencji logopedycznej, a także mgr Anetta Krajewska – neurologopeda, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 2 w Elblągu, która przybliżyła program terapeutyczno-stymulujący dla dzieci z nieukończonym rozwojem mowy.
- Podkreślenie znaczenia tego święta jest niezwykle istotne na etapie edukacji przedszkolnej oraz szkolnej i ma ono na celu zachęcenie rodziców, by nie zwlekali z konsultacją u specjalisty dziecka, które ma problem z mówieniem - wyjaśnia Justyna Odya.
Dla PWSZ Europejski Dzień Logopedy ma w tym roku szczególne znaczenie.
Rangę spotkania uświetnia Jubileusz 20-lecia PWSZ w Elblągu oraz fakt, że w tym roku mury Uczelni opuszczą pierwsi absolwenci kierunku Pedagogika specjalna - specjalność: logopedia z terapią pedagogiczną w Instytucie Pedagogiczno-Językowym
- mówi inicjatorka spotkania, wykładowca IPJ, neurologopeda, Prorektor ds. Kształcenia dr Iwona Kijowska .
Zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji z tego wydarzenia.