W elbląskich szkołach ponadgimnazjalnych zakończył się etap rekrutacji uczniów do pierwszych klas w nowym roku szkolnym. Oferta placówek okazała się na tyle interesująca, że skorzystało z niej aż 1412 uczniów. To nieco więcej niż w roku ubiegłym. Dzięki temu Magistrat nie będzie musiał zwalniać nauczycieli zatrudnionych w szkołach ponadgimnazjalnych.
Prezydent Witold Wróblewski zwołał we wtorek (8 sierpnia) konferencję prasową, na której przedstawił wyniki zakończonej z końcem lipca rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych. Nabór prowadzony był nie tylko wśród elbląskich uczniów, ale także w całym regionie.
Dzięki temu, że nabór przebiegł pozytywnie, a przygotowana przez nasze szkoły oferta została bardzo dobrze odebrana, mamy na dzień dzisiejszy 1412 uczniów klas pierwszych. Jest to więcej o ponad 30 uczniów, niż było w zeszłym roku. Co cieszy w sposób szczególny to fakt, że zwiększyła się liczba uczniów w pierwszych klasach szkół zawodowych. Wynosi ona 930 uczniów, co stanowi 66,8 % z czego 22,6 % to uczniowie szkół branżowych. Dla porównania w 2015 roku było to 58,6% ogółu przyjętych, z czego do klas pierwszych zasadniczych szkół zawodowych 15,7% uczniów
- poinformował prezydent Witold Wróblewski.
Jednym z liderów rekrutacji okazał się Zespół Szkół Mechanicznych, w którym utworzono sześć klas pierwszych, w tym dwa o profilu mechatronicznym. Równie dobrze z naborem poradził sobie Zespół Szkól Technicznych, w którym powstały 4 klasy pierwsze kształcące w zawodach budowlanych.
Prezydenta Elbląga cieszy szczególnie to, że uczniowie wybierali zawody poszukiwane na rynku pracy. Dzięki temu elbląskie zakłady pracy pozyskają nowych, jakże potrzebnych pracowników. Jakie zawody wybierali w tym roku uczniowie?
Są to m.in. lakiernik, blacharz, mechanik samochodowy, operator obrabiarek skrawających, w zawodach budowlanych - technik budownictwa obejmujący kwalifikacje z zakresu robót zbrojarskich i betoniarskich, robót murarskich i tynkarskich, montażu konstrukcji budowlanych, dalej - dekarz, stolarz, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie
- wyliczał Witold Wróblewski.
W tym roku uczniowie chętniej decydowali się na kształcenie zawodowe niż ogólnokształcące. Sprawiło to, że w porównaniu do roku ubiegłego w elbląskich liceach ogólnokształcących utworzono o trzy klasy mniej. Nowością jest oddział dwujęzyczny z przedmiotami nauczanymi w języku angielskim, który od września ruszy w II LO. Z kolei w czwartym ogólniaku Miasto kontynuuje tworzenie klas sportowych.
Mimo niżu demograficznego i reformy szkolnictwa uzyskane w tym roku dobre wyniki rekrutacji przyczyniły się do tego, że prawdopodobnie liczba nauczycielskich etatów w szkołach średnich pozostanie taka sama.
Wszystko na to wskazuje, w tych okolicznościach nie będzie potrzeby zwalniania żadnego nauczyciela w szkołach ponadgimnazjalnych
- podkreśla Witold Wróblewski.
Kolejna lipa i kpina, nauczanie z angielskim wykładowym, udawanie żenp.matematyka czy biologia będzie po angielsku, prawdziwy angielski nauczyciel takich przedmiotów zarabia około 2 tys funtów, to jest minimum 10 tys złotych, proszę mi powiedzieć kto będzie uczył tych prz dmiotow w tej niby klasie? za ile? bo za zwykłą pensje to nie ma siły aby ktoś mający takie umiejętności uczył , więc o co chodzi z tym bzdurnym pomysłem? kto tu chcę kogo oszukać i po co?
Jak to jest, w systemie rekrutacji urząd wykazał ponad 120 wolnych miejsc w szkołach. W takiej sytuacji chyba prowadzona jest rekrutacja uzupełniająca, która chyba kończy się z końcem sierpnia, 29.07 ZSŚiU umieścił na portalach informację " Szkoła posiada jeszcze wolne miejsca w Branżowej Szkole I stopnia w zawodach: stolarz, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, dekarz." To zakończono, czy nie tą rekrutację?
Pani kłamczuszek ;)
angielski jak wykładowy, ludzie wam to takie bzdury wciskają, że to jest już poziom kosmiczno- komiczny, w ogóle kto zatwierdza w UM takie bzdury, jaki wykładowy, proszę podać skąd nauczyciele, jaki program nauczania, angielski czy polski, jeśli mają tam uczyć angirlskojezyczni a to chyba oczywiste to po jakie mają wykształcenie kierunkowe, na ile znają polski program nauczania, gdzie uzyskali uprawnienia do nauki w Polsce, pojawia się tysiące pytań i zero informacji, niczym królik z kapelusza wyskakuje II LO, ...za rok pewnie wykładowy chiński otworzą i będą rekrutować dzieciaki z Warszawy i Krakowa, ...komuś chyba woda sodowa odbiła pod deklem
Ludzki Pan z tego Prezydenta łaskawie nikogo nie zwolni z posady belfra;)
Świetna informacja.Nasz Pan Prezydent dba o dziatwę,nikogo nie da skrzywdzić...Mojżesz naszych czasów....
A kiedy robicie orgie , jak za dawnych lat w Piaskach?
co robi ten gość ze zdjęcia po lewej stronie? żenada
Absurd goni absurd , teraz nawet do żłobka wymagają z j. angielskim, paranoja !
Patrzeć juz na tego wróbla nie można. I tak mu nic nie pomoże i drugiej kadencji nie będzie!!