Reforma oświaty zakłada przekształcenie 6-letnich szkół podstawowych w 8 - letnie, likwidację gimnazjów, przekształcenie zasadniczych szkół zawodowych w szkoły branżowe pierwszego stopnia oraz powstanie 4-letnich liceów i 5-letnich techników. Jaki plan ma Miasto, aby zrealizować te założenia?
- Mamy obowiązek dostosować wszystkie sieci szkół do nowego ustroju szkolnego, wskazać granice obwodów szkół i przedstawić projekt sieci po roku 2019, czyli po okresie przejściowym – mówiła Małgorzata Sowicka, dyrektor Departamentu Edukacji. - Jest to bardzo złożona operacja.
Zmiany określone w ustawach można wprowadzić na kilka sposobów. Można przekształcać placówki, włączać je lub wygaszać. W Elblągu funkcjonuje 12 gimnazjów. Trzy z nich, które znajdują się w zespołach szkół (SP 9 + Gimnazjum 1, SP 11 + Gimnazjum 4, SP 25 + Gimnazjum 10) zostaną przekształcone w 8-letnią szkołą podstawową. Natomiast Gimnazjum 8 funkcjonujące w I LO czy Gimnazjum 3 w II LO zostaną przekształcone w 4-letnie licea ogólnokształcące (od 2019 r.). Naturalnie wygaszane mają być dwa gimnazja – SOSW nr 1 i SOSW nr 2.
Pięć gimnazjów (przy ul. Rawskiej, Lotniczej, Browarnej, Robotniczej, Agrykola), które działają samodzielnie zostawi po sobie dobrze wyposażone budynki. Miasto ma plan na to, je zagospodarować.
Piotr Żuchowski, doradca Prezydenta Elbląga, stwierdził, że od lat problem jest z Zespołem Szkół Zawodowych przy ul. Zamkowej. - Gimnazjum na Robotniczej to jeden z największych obiektów oświatowych w Elblągu. Propozycja jest taka, aby Zespół Szkół Zawodowych z ul. Zamkowej przenieść do obiektu po gimnazjum na Robotniczej – zaznaczył. - Kto zna ten obiekt, ten wie, dlaczego powinien zostać wykorzystany. Po przeniesieniu, ZSZ zyska ogromny potencjał pójścia do przodu.
W planach jest również przeniesienie III LO, które obecnie znajduje się przy ul. Saperów.
Od 25 lat w kompleksie powojskowym funkcjonuje liceum. Ono się tam urządziło. Jest tam bardzo przytulnie i schludnie, ale na ul. Browarnej mamy doskonałe obiekty w sensie oświatowym i potężną salę gimnastyczną, dlatego jest propozycja, aby III LO zostało przeniesione na ul. Browarną
– podkreślił Piotr Żuchowski.
Budynek przy ul. Agrykola, w którym obecnie znajduje się Gimnazjum nr 5 również przejdzie prawdziwą rewolucję.
To obiekt po potężnej inwestycji termomodernizacji. Agrykola to kampus sportowy Elbląga, dlatego po gimnazjum jest propozycja utworzenia w tym miejscu Sportowej Szkoły Podstawowej. Tak, by w sposób uporządkowany, w jednej szkole, kształciły się dzieci, które mają zdolności sportowe
– wyjaśniał doradca Prezydenta.
Planuje się także, aby Centrum Kształcenia Praktycznego przy ul. Bema oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego przy ul. Saperów zostały przeniesione do budynku na ul. Rawskiej. - Budynek ten ma dużo miejsca wokół, aby móc tam zrobić parkingi. Takie instytucje jak Centra Kształcenia mają często z tym problem – dodał Piotr Żuchowski.
W Gimnazjum nr 7 na Lotniczej została utworzona tylko jedna klasa. Z tego względu od przyszłego roku szkolnego uczniowie kontynuowaliby naukę na ul. Mielczarskiego. Tam, w budynku Szkoły Podstawowej, znajdowałby się oddział gimnazjum. - Docelowo w budynku przy Lotniczej zostałoby zlokalizowane Przedszkole z ul. Mielczarskiego. To, które jest obok Szkoły Podstawowej i mieści się w barakach – mówił Piotr Żuchowski.
Zaproponowane zmiany mają być wdrażane od przyszłego roku szkolengo (2018 r.). - To są propozycje, które w tej całej bardzo trudnej sytuacji dla samorządu elbląskiego próbują tak rozwiązać problem, by dać napęd do funkcjonowania w przyszłości i wykorzystać w sposób racjonalny fantastyczne obiekty oświatowe – dodał Piotr Żuchowski.
To ci nawymyślali . Sowicka i ten przyjezdny doradca od kultury. Jak byście za swoje pieniądze robili te roszady to byście się 100 razy zastanowili nad sensem takich roszad!!! Szczególnie III LO najpierw wywalona kasa na organizację miasteczka a teraz lekką ręką .......Panie Wróblewski jedna wielka żenada
Na rawskiej powinna być podstawówka! Zgodnie z intencją reformy szkoły podstawowe mają być małe i blisko miejsca zamieszkania a tam jest jedynie 16 i integracyjna 25 w której ze względu na ideę nie można robić klasycznego rejonu. Myślę, że to trzeba jeszcze przemyśleć bo czy wszystkie obecne podstawówki pomieszczą też klasy VII i VIII np. 18?
CKP na Rawskiej? Jak to ma się do ostatnich wiadomości o rozbudowie pracowni Centrum ze środków unijnych?
CKU i CKP na Rawską? To jakaś pomyłka. Na peryferiach nie umieszcza się szkoły dla dorosłych! To jest miejsce na szkołę rejonową.
Pan Żuchowski - olfa i omega, doradca od wszystkiego... To może pozwalniać Dyrektorów Departamentów, skoro pan doradca Żuchowski wie lepiej i tylko jego pan Wróblewski słucha???
Oj Wróbelek właśnie traci na naszych oczach prezydenturę zadzierając z budżetówką tj. ujrzędasami i nauczycielami. I dobrze :)
No to nauczyciele z Zamkowej do zwolnienia? A miało nie być zwolnień.
Uważam,że przeniesienie przedszkola z ul Mielczarskiego to zły pomysł! Opinia pana Żuchowskiego,że to baraki to pomyłka,ciekawe był w tym budynku ? Przedszkole to tzw.styl szwedzki i jego zaletą jest brak barier architektonicznych - bez schodów !Jest super... Przeniesienie przedszkola na Lotniczą to zbyt odległe od osiedla i mniej bezpieczne - są ze trzy przejscia przez ruchliwe dość jezdnie. Rodzicom utrudni oddawanie dziecka do szkoły a potem do przedszkola ...
dlaczego nikt nie rozmawaiał ze środowiskiem którego ta gów..na reforma dotyczy??? Kilka wizytacji w szkołach jakiejś delegacji z UM i pan przyjezdny podejmuje decyzje nie widząc nawet budynków. Pytam się w ilu placówkach pan przyjezdny doradca był osobiście???? Dlaczego przepełnione podstawówki 18, 1, 19 zostają nietknięte??? Dyrektorzy to ludzie prezydenta postawili liberum veto i co??? Praca na zamiany w przepełnionych szkołach.....ŻENADA TE DECYZJE !!!
A ja doceniam to, Ci ludzie mają wizję i na pewno jak zrealizują te zamierzenia to szkoły będą funkcjonowały dobrze. Nie piszę , że bardzo dobrze , bo zawsze będzie trzeba coś poprawić, przy tak dużej reorganizacji. Ale brawo!