Doradca Prezydenta, Piotr Żuchowski, zaprezentował podczas dzisiejszej Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki propozycję systemowego funkcjonowania kształcenia zawodowego w naszym mieście. Na czym miałaby polegać?
- To system zbudowania uporządkowanego, logicznego dochodzenia do takich form kształcenia zawodowego, jakich potrzebuje rynek pracy – mówił Piotr Żuchowski.
Na czym polegać będzie proponowana zmiana?
Na bazie dwóch instytucji - Centrum Kształcenia Praktycznego na Bema i Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego na Saperów utworzy się jedną silną instytucję, którą nazwaliśmy roboczo Elbląskie Centrum Edukacji Zawodowej
– wyjaśniał Piotr Żuchowski.
Jak zatem w naszym mieście ma wyglądać kształcenie zawodowe? - Wyobrażamy sobie, że będą to przede wszystkim warsztaty, zajęcia, egzaminy z danego zawodu, ale oprócz tego, co wykonuje teraz CKU i CKZiU będziemy ponadto robić coś, co jest istotą skomunikowania w obszarze podmiotów, których dotyczy kształcenie zawodowe – zaznaczał doradca Prezydenta. - Elbląskie Centrum Edukacji Zawodowej będzie w systemowy sposób inwentaryzowało rynek pracy, potrzeby rynku pracy w sensie dokształcania i kształcenia.
Planowane jest powołanie Komitetu ds. koordynowania kierunków kształcenia zawodowego. - Głównym celem tego komitetu będzie otwieranie i wygaszanie kierunków kształcenia w szkołach zgodnie z potrzebami rynku pracy – dodał Piotr Żuchowski.
W skład Komitetu mieliby wchodzić przedstawiciele: Prezydenta Elbląga, Rady Miasta, Powiatowego Urzędu Pracy, Zrzeszenia Pracodawców, elbląskich uczelni wyższych, organizacji aktywizującej osoby niepełnosprawne, Dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu, a także Dyrektor Elbląskiego Centrum Edukacji Zawodowej - Chodzi o to, by Elbląskie Centrum Edukacji Zawodowej przygotowywało projekty, a ten Komitet będzie je dla Prezydenta przedyskutowywał i zatwierdzał – podkreślał Piotr Żuchowski. - Dzisiaj jest tak, ze dyrektor decyduje, jakie kierunki otworzyć wraz z dyrektorem Departamentu Edukacji i Sportu. Tu brakuje elementu dyskusji, czy to jest potrzebne.
ECEZ będzie kładło nacisk na zawody, na jakie będzie zapotrzebowanie. - Często czekają miejsca pracy, ale brakuje specjalistów. (…) Podstawowymi partnerami będzie siedem szkół zawodowych funkcjonujących w Elblągu. Mówimy tu o losach ponad 3 tys. uczniów, kierując się danymi z maja br. To jest niezwykle poważna rzecz – podkreśla doradca Prezydenta.
Gdzie miałoby funkcjonować ECEZ? W tym celu budynek przy ul. Bema ma zostać rozbudowany.
Mamy pozwolenie na budowę. Złożyliśmy już wniosek do Regionalnego Programu Operacyjnego. Planowaliśmy 6 mln zł. Potem złożymy wniosek na drugą transze. Na Bema będzie próba wyprowadzenia instytucji zewnętrznych, by ta instytucja mogła w pełni realizować swoje zadania
– mówił Piotr Żuchowski.
Radni z uwagą słuchali pomysłów przedstawianych przez doradcę Prezydenta. - System edukacji w Elblągu będzie nie do poznania - zaznaczył Piotr Żuchowski. - To jest projekt. Czekamy cały czas na zmiany i propozycje ustawowe. Nie chcemy iść pod prąd.
- To jest zaangażowanie wielu środowisk, ale taka wymiana wiedzy i doświadczeń jest niezwykle cenna i może z tego być tylko dobro - podsumowała przewodnicząca Komisji Jolanta Janowska.
Ilu nauczycieli straci pracę, dzięki tej zgodnej uwadze radnych?
Pan Doradca nie ma pojęcia o czym mówi: :" ...oprócz tego, co wykonuje teraz CKU i CKZiU ...".Co za bzdury, dawno już nie ma CKU zostało przekształcone właśnie w CKZiU. Więc jak można mówić o tych dwóch instytucjach jako współistniejących? Może najpierw lepiej rozeznać się w temacie?
Miastu to na rękę, że zwolnią ludzi, bo przecież po co ludzie mają mieć pracę. Lepiej generować bezrobocie i udawać, że jest super. Bardzo chętnie poobijam się na koszt państwa i będę ciągnąć system ile się da, jeśli tak bardzo przeszkadza wszystkim, że mam czelność pracować w oświacie.
A może usłyszymy wreszcie KIEDY ruszy rozbudowa Światowida wstrzymana przez PSL.
W Elblągu wszystko do r********ia a w olsztynie i na mazurach rozbudowują i budują od nowa za jaką kase..Przyjdzie czas że zostaniecie zmieceni doczekamy się tego.
Do aza: przejęzyczył się, zamiast CKP powiedział CKU - teraz zrozumiałaś?
Z informacji uzyskanych przez Bankier.pl od MEN (w tych branżach w przyszłości widzi się najwięcej uczniów szkół zawodowych i techników) wynika, że najpopularniejsze kierunki kształcenia zawodowego w latach 2010-16 to: technik informatyk, technik ekonomista, mechanik pojazdów samochodowych, technik hotelarstwa i technik mechanik. Najgorzej prezentują się statystyki dla sprzedawców i kucharzy małej gastronomii. - które chce pan wygasić, a może otworzyć?, a w zasadzie Komitet (sami fachowcy) "Głównym celem tego komitetu będzie otwieranie i wygaszanie kierunków kształcenia w szkołach" " Dzisiaj jest tak, ze dyrektor decyduje, jakie kierunki otworzyć wraz z dyrektorem DEiS. Tu brakuje elementu dyskusji, czy to jest potrzebne" Szkoda, że autor nie ma pojęcia, o tym, o czym mówi.
Do Gaza - Jeśli wypowiada się fachowiec, doradca prezydenta to nie wypada mu się tak " przejęzyczać", - teraz zrozumiałaś?
Dyrektor szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe, w porozumieniu z organem prowadzącym szkołę, ustala zawody, w których kształci szkoła, po zasięgnięciu opinii powiatowej i wojewódzkiej rady rynku pracy co do zgodności z potrzebami rynku pracy (art. 39 ust. 5 ustawy o systemie oświaty) - WARTO DOUCZYĆ SIĘ!!!!!! Projekt MEN 2016 - W związku z potrzebą dostosowania kształcenia zawodowego do potrzeb rynku pracy w określonych branżach MEN proponuje wydawanie weryfikowanej czasowo opinii przez powiatowe i wojewódzkie rady rynku pracy. Opinia będzie dotyczyła wprowadzenia i kontynuowania kształcenia w zawodzie. Wojewódzkie Urzędy Pracy wydawać będą ją na podstawie przeprowadzonych badań i rzetelnych diagnoz w zakresie zapotrzebowania na pracowników w określonych zawodach.
Ciekawe kto zostanie dyrektorem? To ma być placówka oświatowa? A co z zatrudnionymi w obydwu placówkach pracownikami? Będą z automatu pracownikami nowej jednostki? Może jakieś szczegóły w tych oparach fantasmagorii i radosnej twórczości. To jakieś pomieszanie z poplątaniem....jakby znów urząd koło wynalazł na nowo, no tak to brzmi, przykro mi, ale tak jest. Nowomowa jest nieśmiertelna. Słabiutko, oj słabiutko.