Wtorek, 5.11.2024, Imieniny: Elzbieta, Zachariasz, Slawomir
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

Po gimnazjach zostaną nam bezrobotni nauczyciele i puste budynki?

09.09.2016, 07:00:41 Rozmiar tekstu: A A A
Po gimnazjach zostaną nam bezrobotni nauczyciele i puste budynki?
Fot. Ryszard Biel

Szczegóły reformy edukacji nie są jeszcze znane, ale elbląscy samorządowcy już się zastanawiają co zrobić, aby nauczyciele z gimnazjów nie trafili na zieloną trawkę, a wyremontowane za unijne pieniądze siedziby szkół nie świeciły pustkami.

Planowana reforma oświaty oznacza przede wszystkim likwidację gimnazjów i powrót do ośmioletniej szkoły podstawowej. Zmiany będą wprowadzane przez trzy lata, w tym czasie szkoły ukończyć obecni gimnazjaliści, a nabór kolejnych nie będzie już przeprowadzany. Pierwszy rocznik objęty nową podstawą programową ma rozpocząć naukę w szkołach podstawowych w przyszłym roku szkolnym 2017/2018. Zanim to nastąpi samorządy muszą się uporać się ze skutkami planowanych zmian. Nieuniknione wydaje się zwolnienie części nauczycieli i znalezienie nowych funkcji dla budynków, w których obecnie mieszczą się gimnazja.

W Elblągu funkcjonuje dwanaście gimnazjów samorządowych, w tym dwa w ośrodkach szkolno-wychowawczych. Jak reforma wpłynie na elbląską oświatę? Nad tym zastanawiali się radni podczas wczorajszej (8.09) Komisji oświaty, kultury, sportu i turystyki.

Mamy w Elblągu gimnazja samodzielne i te w zespołach. Najmniejszy problem będzie z gimnazjami połączonymi ze szkołami podstawowymi (Zespół Szkół nr 1, 3 i Gimnazjum nr 10). Tu operacja będzie mało bolesna-w przyszłym roku nie będzie już naboru do klas I gimnazjów, natomiast dzieci kończące VI klasy podstawówki, przejdą do klas VII

– tłumaczy Małgorzata Sowicka, dyrektor Departamentu edukacji i sportu w Urzędzie Miejskim w Elblągu.

Dwa gimnazja, działające przy I i II LO, stopniowo zostaną wygaszone. W najgorszej sytuacji są gimnazja samodzielne. Co zrobić z nauczycielami, z budynkami, które po nich zostaną?

Na pewno nadal wykorzystywana będzie, wyremontowana za unijne pieniądze, siedziba Gimnazjum nr 5 (ul. Agrykola).

– Tu podtrzymujemy plany związane z utworzeniem tam szkoły sportowej. Przygotowujemy się do tego już teraz. W tym roku szkolnym otworzyliśmy tam dodatkową klasę sportową – lekkoatletyczną. Nie wiadomo, na dokładnie jakich zasadach szkoła będzie funkcjonowała w przyszłości, ale w tym przypadku jestem spokojna, jeśli chodzi o dotrzymanie warunków unijnych – dodaje Sowicka.

Gorzej, że to przecież nie jedyna szkoła wyremontowana czy docieplona za pieniądze UE, a to dofinansowanie jest przecież przyznawane pod warunkiem, że będzie służyło uczniom. W niektórych przypadkach może być trudno go spełnić.

Problem mamy z Gimnazjum nr 2 (ul. Robotnicza). To jest szkoła po termomodernizacji, wykonanej w zeszłym roku, pięknie wyremontowana i już wiadomo, że gimnazjum tam nie będzie. Trzeba będzie podjąć decyzję co z tym budynkiem. Mamy również gimnazjum nr 9, które ma piękne zaplecze sportowe. Znów będziemy się musieli zastanowić co z tym budynkiem

– wylicza szefowa elbląskiej edukacji.

Utrzymanie Gimnazjum nr 7 (ul. Lotnicza), już w przyszłym roku zacznie sprawiać problemy. W tym roku utworzono tu tylko jedną, kilkunastoosobową klasę. Za rok, w całej szkole będą funkcjonowały zaledwie trzy oddziały.

– To najpilniejsza sprawa. Będziemy musieli naprawdę poważnie podejść do tego problemu. W tej chwili jest na to czas – przekonywała radnych Sowicka.

Jednak elbląskim radnym o wiele bardziej na sercu leży los ludzi. Wizja świecących pustkami gimnazjalnych siedzib nie bardzo ich przejęła.

– Mówimy o budynkach, a chciałem zapytać się o nauczycieli, którzy w pewnym momencie stracą pracę. Czy w ogóle jesteśmy w stanie zrobić coś w tym kierunku, aby złagodzić ten skutek reformy – dopytywał radny Wojciech Karpiński.

– Jeśli chodzi o pracowników, to w przypadku gimnazjów mówimy o ponad 300 nauczycielkach o 100 pracownikach administracji i obsługi. Jednak dopóki nie będzie przygotowanego, chociażby wyjściowego dokumentu, nowelizacja ustawy, nie można „wysyłać” rozwiązań na zewnątrz – wyjaśniał Piotr Żuchowski, doradca prezydenta ds. kultury i oświaty.

Obawy części radnych próbował rozwiać przewodniczący Marek Pruszak.

Liczba uczniów nie zmniejszy się, wobec tego nie można mówić o jakiś dużych zwolnieniach nauczycieli

– wyjaśniał Marek Pruszak.

Jedno jest pewne. To dopiero początek dyskusji. Zanim reforma wejdzie w życie elbląscy samorządowcy, będą musieli się głęboko zastanowić nad tym, jak przeprowadzić ją tak, aby jej skutki były, jak najmniej odczuwalne dla uczniów, nauczycieli i budżetu miasta.

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (33)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    --13
    ~ belfer
    Piątek, 09.09

    Nauczyciele to główni wyborcy Pisu . Niech teraz szukają pracy jak było im źle, a z tym będą mieli ogromny problem

  2. 2
    +18
    ~ oświata
    Piątek, 09.09

    Pracownicy szkoły to nie tylko nauczyciele Panie Przewodniczący Pruszak i Pani dyrektor Sowicka!!!!!!!!!! Tam również pracują pracownicy niepedagogiczni !!!!!!!!!! O nich już sie nie myśli????? Są dla Was niewidzialni?????

  3. 3
    +13
    ~ Derwisz
    Piątek, 09.09

    budynki przerobimy na mieszkania. jupiiiii

  4. 4
    +40
    ~ mkt
    Piątek, 09.09

    Do budynków po gimnazjach niech wrócą podstawówki, w istniejących niektórych podstawówkach jest tłok niemiłosierny a dojdą po reformie jeszcze dwa roczniki siódma i ósma klasa. W tych wielkich podstawówkach dzieci przerażone są tym zgiełkiem, szczególnie te małe dzieci, może jest okazja żeby pomyśleć o warunkach w jakich uczą się dzieci a nie tylko o kosztach...

  5. 5
    +20
    ~ adm
    Piątek, 09.09

    Panie doradco w gimnazjach pracują także nauczyciele, nie tylko nauczycielki, ale może oni zachowają pracę? Sokoro gim nr 2 jest wyremontowane, to po co wydawać pieniądze na remont szkoły na Zawadzie,? Warto byłoby podejść do tego w sposób racjonalny!

  6. 6
    --7
    ~ pilny uczeń
    Piątek, 09.09

    Gdzie będę się uczył jak nie zdam(pierwsza klasa gimnazjum)? Tata mówi że w podstawówce na pewno nie "synu masz świadectwo ukończenia szkoły podstawowej mogą cię pocałować....) czyli co? mogę olać szkołę a i tak mnie przepuszczą? :-))))))

  7. 7
    +13
    ~ eured
    Piątek, 09.09

    w pustych budynkach miasto powinno utworzyć INKUBATORY DEMOGRAFICZNE, byłby to miejsca gdzie młodzi ludzie mogliby się rozmnażać, każde dziecko to sa pieniadze dla miasta, miasto powinno stworzyć więc warunki do rozmnażania się obywateli a takie inkubatory to doskonały pomysł

  8. 8
    +10
    ~ wkurzony rodzic
    Piątek, 09.09

    A jeśli chodzi o Gimnazjum nr 7 i o klasę kilkunastoosobową to bzdurraaaaa! Jest tam 27 osób i co najważniejsze, chciałam tam zapisać dziecko (nie z rejonu szkoły) i co Urząd na to się nie zgodził. Jestem wściekła, bo wcześniej chodził tam mój starszy syn. Z pewnością byłaby jeszcze jedna klasa, ale cóż może już był taki zamysł urzędu i p. Sowickiej. Nauczyciele świetnie prowadzą zajęcia, byli u nas w SP4 i co, i nico! moje dziecko musi chodzić do Gim. 5. Proszę więc się dowiedzieć, a nie pisać głupoty w artykule.!

  9. 9
    +18
    ~ obywatel
    Piątek, 09.09

    NIe ma się co stresować, widzę, że Biedrona, Lidl i Mc Donald poszukują wielu pracowników.

  10. 10
    +24
    ~ Ania
    Piątek, 09.09

    Co za głupota. Gimnazja powstały w miejscach zlikwidowanych podstawówek a raczej zostały podstawówki przekształcone w gimnazja. W efekcie w klasach jest po 30-40 dzieci. Rozdzielcie klasy, zróbcie mniejsze, będzie łatwiej zapanować nad dziećmi a nauczyciele będą mieli pracę.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


2.7746379375458