PWSZ w Elblągu rozpoczęła starania o uruchomienie pierwszego kierunku magisterskiego. Uczelnia złożyła do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dokumentację o powołanie studiów drugiego stopnia na kierunku Pedagogika. Jeżeli wniosek zostanie zaakceptowany, studia magisterskie na elbląskiej PWSZ mogłyby ruszyć już od nowego roku akademickiego.
Skąd decyzja, by właśnie na tym kierunku uruchomić studia magisterskie? Jak tłumaczą władze Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu, Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało w zeszłym roku projekt rozporządzenia, regulujący na nowo kwalifikacje do zawodu nauczyciela. Zakłada on, że nauczyciele i wychowawcy zatrudnieni w szkołach i przedszkolach będą musieli legitymować się dyplomem ukończenia studiów magisterskich oraz mieć przygotowanie pedagogiczne. Rozporządzenie miałoby wejść w życie 1 września 2016 r. Obecnie jest na etapie konsultacji.
W związku z tym pojawiło się zagrożenie, że nasi świetni fachowcy, licencjaci, nauczyciele w elbląskich szkołach i przedszkolach, mogliby zostać pozbawieni pracy i musieliby szukać uzupełnienia swojego wykształcenia poza Elblągiem. To rozporządzenie jeszcze nie weszło w życie, ale "wisi w powietrzu". Zostało oprotestowane. Czy protest będzie skuteczny do końca nie wiadomo
- uzasadnia prof. dr hab. inż. Zbigniew Walczyk, Rektor PWSZ w Elblągu.
Elbląska PWSZ postanowiła nie czekać na ostateczne rozstrzygnięcia w tej sprawie. Zapadła decyzja, by na Instytucie Pedagogiczno - Językowym uruchomić studia magisterskie na kierunku Pedagogika. Uczelnia złożyła już wymagane dokumenty w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego i czeka na zgodę na otwarcie studiów drugiego stopnia. Czy będzie to pierwszy krok w kierunku przekształcenia PWSZ w Elblągu w Uniwersytet Elbląski?
Nigdy nie zaprzeczyłem, że kiedykolwiek będą u nas studia magisterskie. Nigdy też nie powiedziałem, że z elbląskiej PWSZ kiedyś będzie uniwersytet. Powiedziałem, że być może jesteśmy na tej ścieżce. Trzeba realizować wszystko po kolei, krok po kroku. Mamy 17 lat i zdobyliśmy się na możliwość złożenia wniosku o pierwsze studia magisterskie. Być może następnym krokiem, jeżeli ten się uda, będą studia magisterskie inżynierskie, spinające wszystkie nasze kierunki techniczne. Zobaczymy, jakie będą ku temu okoliczności
- zaznacza Rektor PWSZ w Elblągu Zbigniew Walczyk.
Skrót będzie dobry: UE :-)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
jak rektor pracował na etacie w Politechnice Gdańskiej to nie było mowy o kierunkach magisterskich w PWSZ. Cynicznie blokowano rozwój uczelni, a teraz nie trzeba się martwić o pensję w PG ... ALe to już za późno. Szkoła może spaść do rangi jakiejś szkółki pomaturalnej. no cóż władza przespała najlepsze czasy rozwoju. Za późno inwestycja w laboratoria, brak decyzji budujących własną kadrę, brak centralizacji szkoły, to żenujące że PWSZ w małym mieście położona jest w 5 punktach. Szczerze - brak strategii !!!!
Brawo !!!! 3mam kciuki bardzo mocno !!!!
Tylko po co marnotrawić pieniądze, na siłę tworząc uniwersytet, który nie będzie nic znaczył?
Mało mamy bezrobotnych nauczycieli? Zresztą EUHE już dawno ma magisterki, wic to żadna nowość. Jeśli nie zrobią tu porządnych kierunków technicznych, to nic się nie zmieni.
Mędrcy z kosmosu EUHE to zerowa szkoła po której niestety masz wiedzę mniejsza niż po Ogólniaku bo tam dostajesz tylko stagnacji. Po 2gie nie etat w PG tylko poco uczyć ludzi 2giego stopnia w Elblągu skoro mogą jechać dalej się rozwijać ? Powtarzanie tego samego materiału z tymi samymi wykładowcami (jeśli ktokolwiek wie na czym polega mgr) to bezsens. Brak poważnego kierunku technicznego ? .. mogę wymienić co najmniej 3 poważne kierunki które są w PWSZ. Chyba że ktoś chciałby w Elblągu Górnictwo Żuławiane lub Budowa Okrętów Kanalanych.
Jak patrzę na naukę i wymwgania / wykłady , laborki , egzaminy itp / na tej elbląskiej uczelni / a mam tam osobę z rodziny / i porównuję z ty co jest na Politechnice Gdańskiej , Warszawskiej , Wrocławskiel / - wiem , że G , W i W powinno być z małej litery - to myślę , że do nazwy UNIWERYTET to jeszcze DUUUUUŻO brakuje . Ale to zweryfikuje możliwość zatrudnienia po tej uczelni .
Proponuję otworzyć kierunki Kramarz/Straganiarz albo Tragarz/Operator Kasy Fiskalnej a nie fabrykować kolejnych uprzywilejowanych nierobów kryjących się za Kartą Nauczyciela.Jest oczywiście niewielka grupa pedagogów z prawdziwego zdarzenia dla których bycie nauczycielem jest powołaniem , tych przepraszam.
Do Jehowy---- wyobraź sobie, że gdyby nie studia na EUHE zasililyb szeregi bezrobotnych. A tak - MAM PRACĘ I TO TAKĄ JAJA DAJE MI SATYSFAKCJE I UTRZYMANIE. Pisz w SWOIM IMIENIU.
Elbląg miał przed wojną wyższe uczelnie. Olsztyn miał po wojnie Wyższą Szkołę Rolniczą - dzisiaj "uniwersytet". Pseudonaukowcy z WSR którzy mieli być weterynarzami są tam obecnie "profesorami" i wypuszczają "doktórów", i innych naukowców powiatowej maści.