Niedziela, 26.01.2025, Imieniny: Paulina, Wanda, Tytus
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

Szkoła to nie tylko nauka. Jak II LO wspomina Paweł Wilkus?

08.10.2015, 14:33:04 Rozmiar tekstu: A A A
Szkoła to nie tylko nauka. Jak II LO wspomina Paweł Wilkus?
źródło: www.pawelwilkus.pl

W II Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Jagiellończyka w Elblągu nauka wre, ale czasami uprzyjemniają ją wyjątkowe atrakcje. Jedną z nich są wyjazdy szkolne do Włoch. Stały się częścią działalności II LO. Ich organizatorem jest nauczyciel języka włoskiego Paweł Wilkus - zapaleniec turystyki wyjazdowej, niespokojny duch, obieżyświat, który swoją pasją i szczególną miłością do języka włoskiego zaraża swoich uczniów, stając się ich idolem. Dla niego Włochy to kraj wyjątkowy z uwagi na znajomość języka, a dla nich- kraj, z którym związane są dzieje Polski, kraj, który stał się popularnym dzięki polskiemu papieżowi.

- Dlaczego proponuje Pan swoim uczniom wyjazdy szkolne do Włoch? Na ile podczas takich wypadów udaje się podszlifować język włoski? 


W czasie podróży przez kraje wiodące do Włoch posługujemy się językiem angielskim, a w Italii warto już polegać tylko na języku włoskim. Nic nie zastąpi dotykania, oglądania i delektowania się tym, co na kartach książek może być tylko częścią nudnej teorii. Zwiedzamy urokliwy, pełen wąskich uliczek i kamieniczek Trydent i tam opowiadam o soborze trydenckim. W Wenecji przybliżam historię republiki weneckiej. Rzym jest kopalnią informacji od starożytności do dziś, San Gimignano- kolebką Średniowiecza. Siena też odkrywa przed nami średniowieczne zwyczaje. We Florencji podziwiamy Michała Anioła i jego dzieła. Asyż to przez pięćset lat niezmienione miasto świętego Franciszka, który kochał m.in. zwierzęta i nazywał je młodszymi braćmi. I nawet jeśli coś zmieniam w programie, każdy wyjazd jest okazją do porównywania Średniowiecza czy Starożytności do Baroku albo Renesansu, lekcją historii, religii, sztuki, geografii, muzyki i wielu innych, obserwacją zwyczajów narodu włoskiego połączonymi z ciepłym klimatem, zdrową kuchnią, modą i pięknymi ludźmi. Dlatego na wycieczki niektórzy uczniowie jeżdżą wielokrotnie, a ja dobieram program tak, by atrakcje były doskonałym uzupełnieniem już posiadanej wiedzy. A nawet jeśli jesteśmy w tych samych miejscach, dostrzegamy w nich coś nowego.

- Podróże kształcą, a Pańscy uczniowie uczą się zaradności, choćby w kuchni- tak słyszałam. Jak to jest?  Czego prócz języka mogą nauczyć się uczestnicy wyjazdów do Włoch?

Ulica, sklep, kawiarnia, metro, hotel, muzeum, restauracja i każde inne miejsce jest salą wykładową, w której uczeń nabywa wiedzę i zdaje egzamin z praktycznej części edukacji językowej i życiowej. W grę wchodzi nawet sztuka kulinarna, umiejętność gospodarowania funduszami. Z wycieczki młodzi ludzie zawsze wracają bardziej samodzielni, pewniejsi siebie, bogatsi o nowe doświadczenia i umiejętności. Opiekunowie zaś wracają okrąglejsi, bo ich podopieczni, próbując się wykazać zdobytymi zdolnościami w kuchni, tuczą ich naleśnikami, spaghetti, pizzami itd.

- O czym chciałby Pan zapomnieć, bo to spędza sen z oczu opiekunów Pańskich wycieczek?

Największymi problemami są dla nas duże odległości, które trzeba przemierzać pieszo, w rezultacie czego młodzież skarży się na bolące nogi, pęcherze, otarcia. Takie narzekania to sprawa kilku chwil, bo cudne krajobrazy, piękna pogoda, radość z obcowania z tym krajem i językiem rekompensują młodzieży niedogodności i utyskiwania znikają.

- Dlaczego tak pokochałeś Włochy? – Byłeś w tym kraju kilka razy. Czy jeden raz nie wystarczy?

Moja fascynacja Italią zaczęła się od częstych wspólnych wyjazdów z rodzicami na wakacje, ferie i święta. Uwielbialiśmy i uwielbiamy do dzisiaj spędzać tam każdą wolną chwilę. Odpowiada mi tam klimat, kuchnia, kultura, fascynują zabytki. Kochamy również włoską muzykę.  Z tego powodu właśnie wybrałem szkołę,  dzięki której poznałem język włoski. Moim szczęściem jest pan P. Wilkus, wspaniały profesor, również rozkochany w Italii. Doskonale tłumaczy gramatykę i opowiada o Włoszech. Zaraża tą miłością! Świetnie zorganizowane przez profesora wycieczki (byłem 2 razy) pozostawiają miłe wspomnienia. Moje zauroczenie Włochami, wspierane przez pana Wilkusa skłoniło mnie do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Języka Włoskiego i to z dużym sukcesem. Zostałem laureatem i zająłem II miejsce w Polsce. W nagrodę m.in. pojechałem do szkoły językowej w Rzymie oraz dostałem indeks Wyższej Szkoły Filologicznej we Wrocławiu. Teraz priorytetem jest dla mnie matura i studia na wymarzonej uczelni w ukochanym włoskim mieście - Florencji. Liczę, że uda mi się to spełnić przy wsparciu profesora i moich rodziców.  A swoją przyszłość wiążę właśnie z Florencją.   Nauczanie poprzez doświadczanie jest warte naśladowania, dlatego szkoła organizuje też wycieczki do innych krajów, ale opowieści o ciepłych, bajecznych Włoszech na długo pozostają w sercach dzisiejszych uczniów szkoły, a później jej absolwentów. Przyszłoroczny zjazd byłych uczniów szkoły z okazji 70-lecia II LO niech będzie okazją do wspominania choćby tego włoskiego słońca…  Dziś też wypada mi zapytać o takie refleksje…

- Jak wspomina Pan II Liceum Ogólnokształcące jako jego absolwent?

Mam bardzo miłe i ciepłe wspomnienia, cenię wysoko moich nauczycieli i szkołę, bo wyznaczyła mi drogę życiową. Związek z nią zaowocował moim pojawieniem się tutaj. Dwadzieścia jeden lat temu pani dyrektor Izabela Babraj zaproponowała mi pracę w II LO. Skorzystałem z tego zaufania i cały czas staram się, by to, bo robię odnosiło dobry skutek. W ciągu tych lat pracy doczekałem się ponad trzydziestu osób studiujących na włoskich uczelniach, a także wielu laureatów ogólnopolskiego konkursu języka włoskiego. Mam nadzieję, że to nie koniec mojej radości z pracy tutaj.

Gdy w grę oprócz wiedzy wchodzi zaangażowanie nauczyciela połączone z miłością do tego, co robi, nie sposób sobie wyobrazić, że to nie doprowadzi do jego sukcesów. W II Liceum ten trud nauczycieli spotyka się z nagrodą w postaci zaufania i przyjaźni uczniów, a jako taki motywuje nauczycieli do wielu nowych wyzwań i sukcesów, jak wycieczki do Włoch. Niewątpliwą satysfakcją jest fakt, że grupy turystów mocno się integrują i na siedemdziesięcioleciu szkoły będzie co wspominać.


Dorota Radomska
Rzecznik prasowy II LO

 

Patronat nedialny nad 70-leciem II LO objęła redakcja info.elblag.pl

Oceń tekst:

Ocen: 2

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (12)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +3
    ~ Były uczeń
    Czwartek, 08.10

    Super szkola i fajne wspomnienia. Jako uczeń 15 lat temu byliśmy na wycieczce w Itali z Panem Wilkusem. Naprawde super wspomnienia. Pozdrowienia dla Pana Pawła. Ciekawe czy pamieta Grudnia i Gawronskiego z ostatniej ławki ;) Elita xD

  2. 2
    --5
    ~ masakra
    Czwartek, 08.10

    Haha, Damon47 :D

  3. 3
    +2
    ~ Maturzysta sprzed paru lat
    Czwartek, 08.10

    Ja myślę, że zupełnie inne powody spędzają sen z oczu opiekunom wycieczek... :D świetne wycieczki i niezapomniane wspomnienia, dzięki Paweł!

  4. 4
    +8
    ~ obecny uczeń
    Czwartek, 08.10

    Już aż mdli od tego słodzenia na temat II LO. Szkoła jak szkoła, ma dobre i złe elementy ,jak już się tak rozpisujecie to napiszcie też o wadach, bo to co robicie to prawdziwy narcyzm. A rzeczywistość nie jest wcale taka różowa.

  5. 5
    +8
    ~ Maturzystka z wloskiego
    Czwartek, 08.10

    Bravissimo! Pan Wilkus przekazal mi milosc do Wloch! Dzieki niemu poszlam i skonczylam italianistyke. A teraz mieszkam i pracuje we Wloszech... Professore, saluti da Trieste! Marta😊

  6. 6
    +2
    ~ ByłyUczeń
    Czwartek, 08.10

    Bravissimo! Pan polonista uczący włoskiego. I namawianie na korepetycje (oczywiście u niego) od pierwszej lekcji. IMBARAZZANTE!

  7. 7
    +3
    ~ freshmind
    Czwartek, 08.10

    A mnie uczył łaciny.

  8. 8
    +6
    ~ ;)
    Czwartek, 08.10

    Wywiad z Pawłem Wilkusem, który mówi "Moim szczęściem jest pan P. Wilkus, wspaniały profesor..." czy ja czegoś nie załapałem, czy to wywiad z 2 osobami? Pozdro dla Pawła.

  9. 9
    +2
    ~ ppp
    Czwartek, 08.10

    ciekawy wywiad

  10. 10
    +3
    ~ eee
    Piątek, 09.10

    właśnie w w tym wywiadzie jakby się jakiś uczeń też wypowiadał! Redakcja powinna to poprawić

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0594079494476