Podczas wczorajszego posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki debatowano nad losem Zespołu Szkół Turystyczno-Hotelarskich. Uczniowie i nauczyciele Zasadniczej Szkoły Zawodowej zostaną przeniesieni do Zespołu Szkół Gospodarczych, reszta placówek zostanie rozwiązana.
Na posiedzeniu dyskutowano nad przyjęciem projektu w sprawie rozwiązania Zespołu Szkół Turystyczno-Hotelarskich im. Wandy i Witolda Donimirskich, zamiaru likwidacji Zasadniczej Szkoły Zawodowej, uzupełniającego liceum ogólnokształcącego, szkoły policealnej oraz przeniesienia kształcenia uczniów technikum do Zespołu Szkół Gospodarczych.
Skąd taka propozycja ze strony Departamentu Edukacji? Jak poinformowała Iwona Mikulska, dyrektor DE, do Zasadniczej Szkoły Zawodowej nie ma naboru już prawie od 7 lat.
Grono pedagogiczne oraz uczniowie ZSZ będą przeniesieni do ZSG, więc każdy kto będzie chciał się kształcić w danym zawodzie, dalej będzie miał taką możliwość. Obie szkoły spotkały się 11 lutego. Rada ZSG dyskutowała na temat promocji szkoły oraz naboru.
Warto wspomnieć, że ta zmiana ma służyć przede wszystkim młodzieży, tak żeby zdobywali wykształcenie w jednym obiekcie. Pomoże w tym system ujednoliconego kształcenia w zakresie hotelarstwa, turystyki i gastronomii. Są to priorytety województwa warmińsko-mazurskiego. ZSG dysponuje w tej kwestii świetną bazą
- mówił Marek Pruszak, wiceprzewodniczący Rady Miasta.
W obu szkołach dubluje się możliwość nauki w zawodzie technik hotelarz. Szkoła policealna będzie zatem rozwiązana. - Są to sztuczne twory, które należy zlikwidować i zrobić uchwałę czyszczącą. Tak będziemy robić we wszystkich placówkach ponadgimnazjalnych - mówiła dyrektor Departamentu Edukacji.
W podobnej sytuacji jest uzupełniające liceum ogólnokształcące. Ustawa o systemie oświaty z 2012 r., nie przewiduje już takiego systemu nauczania, zatem placówka musi zostać rozwiązana.
Zmiany te wiążą się również z ograniczoną ilością miejsc pracy. Czy nauczyciele będą zatem bezrobotni? - Wszyscy pracownicy pedagogiczni będą się przenosić do Zespołu Szkół Gospodarczych. Dla pozostałych szukamy zatrudnienia - poinformowała Iwona Mikulska.
Czy rozwiązanie placówek jest dobrym krokiem? Wątpliwości rozwiał Bogusław Milusz, wiceprezydent Elbląga.
Zespół Szkół Turystyczno - Hotelarskich był przenoszony z miejsca na miejsce. Nauczyciele w końcu usłyszeli o projekcie, który gwarantuje im pewną stabilność. Oni z roku na rok nie wiedzieli co z nimi będzie. Duża szkoła gwarantuje większy nabór. Pracownicy będą mieli możliwość pracy również w ZSG. Jest to dla nich dużo korzystniejsze
- podsumował.
Wszyscy radni pozytywnie zaopiniowali projekt.
no a etaty z guuuuumy. lepiej niech miasto szykuje się na wzrost bezrobocia i kolejną emigrację, bo co tu robić
do elsinu szczotki składać
do elsinu trzeba mieć stopień niepełnosprawności (a być bardzo sprawnym)
No ba. Jasne że zostaną bez pracy. Przecież po to te zmiany.
Dadzą radę w końcu są wszechstronnie wykształceni może nawet pootwierają własne firmy i jeszcze dadzą zatrudnienie swoim byłym wychowankom.
Jak można wygadując takie bzdury popatrzeć sobie samemu w lustrze w oczy i nie czuć się jak . . .,widocznie można.
Ja na ich miejscu wzięłabym odprawę i szukała zatrudnienia w szkole lub gdzieindziej na własną rękę. Bo tak ni kasy nic pracy za rok.
Radnym i prezydentowi natomiast, likwidacji szkoły nie zapomnimy. Ładny początek urzędowania - zaczynać od likwidacji.. W wyborach za 4 lata, kilkaset głosów mniej.
Pisałem kilka krotnie ,że bezrobocie bedzie wzrastać , a nie spadać ,to jest ta bieda , ktora nazywa się demokracja . Bezrobocie będzie tak długo jak będzie ta władza .
co mówisz panie P.? Kto wierzy, że "ta zmiana ma służyć przede wszystkim młodzieży"!?