Piątek, 10.05.2024, Imieniny: Antonina, Izydor, Antoni
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

Komórki, tablety, smartfony… Potrzebne uczniom w szkołach i na lekcjach?

04.12.2014, 07:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Komórki, tablety, smartfony… Potrzebne uczniom w szkołach i na lekcjach?
źródło: www.polska.newsweek.pl, fot. Lech Muszyński/PAP

Telefon komórkowy czy tablet w ostatnich latach stały się niejako przedłużeniem naszej ręki. Wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez nich. Gdy mamy łączność z bliskimi, jesteśmy spokojniejsi i nie chcielibyśmy z tej możliwości rezygnować. Nie chcielibyśmy też, żeby ktoś inny nas tej łączności pozbawiał. I tak z telefonów korzystają także coraz częściej dzieci, które ze swoją komórką nie chcą się rozstawać ani na chwilę. Także w szkole. Te ostanie jednak coraz częściej zabraniają używania komórek na terenie placówek.

Nauczyciele przyznają, że korzystanie z telefonów i tabletów na przerwach, a nawet podczas lekcji to już plaga.  Okazuje się, że już trzy lata temu Komisja Europejska postulowała wprowadzenie zakazu używania w szkołach telefonów komórkowych i WiFi. Pomysł upadł, ale problem pozostał. Ministerstwo Edukacji Narodowej ma związane ręce i nie chce zapisywać możliwości wprowadzenia takiego zakazu przez dyrektorów w ustawie pozostawiając to do indywidualnego rozpatrzenia każdej polskiej szkoły: w tej sprawie dyrektor placówki powinien się porozumieć z radą pedagogiczną i przedstawicielami rodziców.

Pedagodzy z elbląskich szkół podstawowych przyznają, ze dzieci coraz częściej przychodzą do szkoły z telefonami lub tabletami, jednak próby korzystania z nich podczas lekcji są śladowe - Również nie obserwujemy, żeby dzieciaki wyjątkowo mocno byli „przyklejeni” do tego typu urządzeń na przerwach - mówi  Hanna Szuszkiewicz, dyrektor SP nr 4. - U nas dzieci nie mają zakazu przynoszenia telefonów bądź tabletów do szkoły, z tymże obowiązuje zakaz ich używania w czasie lekcji: telefony są wtedy najczęściej wyłączone lub wyciszone. Nie dochodzą do mnie także głosy od nauczycieli, którzy by mieli się skarżyć na korzystanie przez uczniów z tego typu urządzeń na lekcji. Powiedziałabym więc, że jest to problem prawie niedostrzegalny.

Ale o ile w podstawówkach problem jest nieduży, o tyle w gimnazjach bądź liceach komórka to stałe wyposażenie uczniowskiego plecaka. Pedagodzy przyznają też, że mimo zakazu używania tego typu sprzętu na lekcji, młodzież nie zawsze chce o tym pamiętać - To prawda, jest z tym pewien problem - przyznaje Jolanta Leśniewska, dyrektor Gimnazjum nr 6 w Elblągu. - To już „starsza” młodzież; chcą być modni, iść z duchem czasu i w każdej chwili mieć kontakt z najbliższymi czy przyjaciółmi. Jednak standardów trzeba przestrzegać, a lekcja to nie jest odpowiedni moment na odbieranie prywatnych rozmów telefonicznych, czy sms-ów. 

Pani dyrektor przyznaje, że uczniom telefonów zabierać nie można, bo jest to ich własność prywatna - Oczywiście nie jest zabronione przynoszenie takich urządzeń do szkoły: nie chodzi nam o to, by ograniczyć łączności uczniom z ich bliskimi, chociaż w każdej chwili i każdemu naszemu wychowankowi jesteśmy w stanie udostępnić telefon, gdyby miał potrzebę kontaktu np. z rodzicami  - dodaje Jolanta Leśniewska.  - Ale zdarzają się coraz częstsze przypadki łamania zasad nieużywania telefonów na lekcji. Dlatego problem ten poruszyliśmy na ostatnim zebraniu z radą rodziców; czekamy teraz na opinie rodziców w tej sprawie i ich pomysły na rozwiązanie problemu. Mają się nimi z nami podzielić już w tym miesiącu, podczas kolejnego zebrania.

 
Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +6
    ~ asd
    Czwartek, 04.12

    Problem latwo rozwiazac, korzysta z telefonu to do odpowiedzi i pała....i tak xkilka pał, nie zda, to sie nauczy. Kiedyś można było przy ***zielić linijką po łapach i było dobrze.

  2. 2
    +7
    ~ Stary pryk
    Czwartek, 04.12

    Kiedyś był tylko stacjonarny i żona nie dzwoniła GDZIE JESTEŚ CO ROBISZ a teraz namierzanie śledzenie jakieś gogle wiedzą o tobie prawie wszystko to gorsze niż SB.

  3. 3
    --18
    ~ mamusia
    Czwartek, 04.12

    W cale się nie zgadzam ja myślę że telefon dla dziecka w szkole jest nie zbędny, mogę w każdej chwili dowiedzieć się co słychać u mojego dziecka, a on może sobie w wolnych chwilach pobawić się nim, poza tym jak w szkole jest internet to może sobie z niego korzystać.

  4. 4
    +1
    ~ Arek
    Piątek, 05.12

    W klasach powinny być montowane zagłuszacze GSM i problem by znikł

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2730519771576