Sezon narciarski zbliża się wielkimi krokami, więc najwyższa pora abyśmy pomyśleli o nartach, a przede wszystkim jak je przewieźć.
Najlepszym rozwiązaniem okazuje się transport na dachu samochodu, co z roku na rok staje się coraz bardziej popularne. Oferta bagażników jest ogromna, a ograniczać w zakupach może jedynie łączny koszt zestawu – możemy wydać nawet ponad cztery tysiące złotych. Wszystko zależy od zasobności naszych portfeli i stawianych wymagań.
Nim wybierzemy się aby zakupić bagażnik powinnyśmy się zastanowić, jak często będziemy go używać i w co chcemy w nim przewozić. Sprzedawca zawsze pomoże nam dobrać odpowiedni model, a na sam koniec przymocuje do auta bez dodatkowych kosztów.
Na cały zestaw składa się parę elementów: belki dachowe, uchwyty i box dachowy. Podstawą są belki, bez których nie zrobimy praktycznie nic. To właśnie do nich mocuje się uchwyty. Jak każde akcesoria samochodowe, tak i belki mają swoje kategorie jakości. Od tej najniższej, po najwyższą. Różnią się one wykonaniem i ceną.
Kupując belki doskonałej firmy Thule, mamy pewność, że posłużą nam długie lata i wytrzymają maksymalne obciążenia. Podczas zakupu należy wziąć pod uwagę jaki box na nim zamontujemy, gdyż większość przeznaczona jest do konkretnego modelu samochodu.. Belki stalowe można zakupić w przedziale cenowym od 100 do 700 złotych. Aluminiowe kosztują o około 200 złotych więcej. Należy również pamiętać o zamkach. Jeżeli ich nie ma, musimy je od razu dokupić.
Kolejną czynnością jest dobranie uchwytów. Na tym etapie możemy również zakończyć nasze zakupy, wybierając odpowiednie zapięcia: np. do nart, deski snowboardowej, rowerów lub boxu dachowego. Ceny zapięć do samych nart kształtują się na poziomie od 20 do 600 złotych. W przypadku najtańszych nie możemy spodziewać się rewelacji – są to typowe gumki do belek. W ofercie są również magnetyczne zapięcia, jednak ich cena sięga tej wyższej granicy.
Wszystkie te uchwyty do nart wychodzą już jednak z mody. Coraz częściej stosuje się boxy, które można używać również latem jako dodatkowy bagażnik. Jego zaletą jest opływowy kształt, dzięki któremu zużycie paliwa wzrasta minimalnie, a hałas jest mały. Główne zadanie boxu to zmieścić narty i inne dodatkowe bagaże. Nie może być przy tym za długi, aby nie ograniczał widoczności i nie sprawiał problemów podczas otwierania bagażnika (zwłaszcza w autach typu kombi). Boxy mają pojemność do 600 litrów i ładowność maksymalną do 75 kilogramów. Ta ostatnia wartość dotyczy jednak głównie aut terenowych, gdyż w większości aut osobowych dach możemy obciążyć do 40 kilogramów.
Podczas montażu należy również pamiętać o wysokości boxu (szczególnie dotyczy to aut terenowych), aby podczas wjazdu do garażu nie zahaczyć nim o sufit. Obecnie największą ofertę w Elblągu posiada sklep Auto Caros na ulicy Tysiąclecia, jednak warto dowiedzieć się u dealerów samochodowych, czy też nie posiadają promocji na zakup, bądź wypożyczenie boxu.
Milan