Środa, 8.01.2025, Imieniny: Seweryn, Mscislaw, Teofil
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii MOTORYZACJA

Jak wybrać dobrą szkołę jazdy? cz.2

02.06.2008, 15:59:13 Rozmiar tekstu: A A A
Jak wybrać dobrą szkołę jazdy? cz.2

Jak ważne są zajęcia teoretyczne, na których przyszli kierowcy poznają przepisy ruchu drogowego, wie chyba każda osoba, która potknęła się na egzaminie na prawo jazdy właśnie z teorii. Dlatego też niezmiernie ważną rzeczą jest to, by wybrać taki ośrodek szkolenia kierowców, który w odpowiednio skuteczny sposób „wyposaży” nas w niezbędną wiedzę.

Powszechną opinią jest, że umiejętności jazdy samochodem mają największy wpływ na pozytywnie zdany egzamin. Jest to nieprawda, bo jeżeli nie będziemy orientować się doskonale w przepisach, to nasze szanse na pozytywne zaliczenie egzaminu w mieście drastycznie obniżają się.

Niedawno w artykule „
Jak wybrać dobrą szkołę jazdy?” poruszyliśmy temat wyboru dobrego ośrodka szkolenia kierowców, a dokładniej, czym powinniśmy kierować się podczas wyboru szkoły, aby późniejszy egzamin okazał się tylko formalnością.

W tym odcinku skupimy się na tym jak powinny wyglądać zajęcia teoretyczne i jak duże mają one znaczenie w całym szkoleniu jak i egzaminie. Trzeba bowiem pamiętać, że egzaminator może zadawać nam pytania dotyczące przepisów obowiązujących na drodze, po której będziemy jechać. Jeżeli nie odpowiemy lub odpowiemy błędnie, egzamin mamy przysłowiowo oblany.

Każdy dobry ośrodek szkolenia, któremu zależy na tym, aby kursant zdał egzamin za pierwszym razem podchodzi do zajęć w profesjonalny sposób. Widać to jeszcze przed zapisaniem się na kurs. Szanujący się OSK nic nie ukrywa przed nami i daje możliwość przekonania się, jak wyglądają zajęcia, zanim jeszcze zdecydujemy zapisać się na szkolenie. Jeżeli takiej możliwości nie mamy, to trudno jest mówić o przyjaźnie nastawionym ośrodku, a przede wszystkim profesjonalizmie.

Każdy ośrodek ma obowiązek przeprowadzenia 30 godzin wykładowych i tego trzeba się zawsze trzymać. Wiadomym jest, że większość kursantów zazwyczaj z niecierpliwością czeka, aż zasiądzie „za kółkiem”, ale bez znajomości przepisów nikt nie ma najmniejszych szans na zdanie egzaminu, bo w końcu o to w tym wszystkim chodzi. Kierowca, który nie będzie potrafił wykorzystać wiedzy, która przekazywana jest na wykładach, nie będzie miał szans na zdobycie prawa jazdy.

W dzisiejszych czasach ośrodek szkolenia spełnia bardzo ważną misję. Właśnie od niego częściowo zależy, kto porusza się po naszych drogach. Aby efektownie wyszkolić kierowców niezbędne są narzędzia dydaktyczne, które pomogą zrozumieć prawo. Nie ma co ukrywać, że ze zrozumieniem prawa wiele osób ma znaczące problemy, dlatego przyjazny przekaz jest niezmiernie ważny. Niezbędną rzeczą jest dzisiaj projektor bez którego lekcje są zazwyczaj suche i sztywne.

Sam projektor sprawy nie załatwia, bowiem wykładowca, który prezentuje zagadnienia musi dotrzeć do kursantów. Niedopuszczalne jest, aby wykładowca po prostu puszczał materiał z lektorem nie opatrując problemów komentarzem lub prowadząc tylko monolog. Taką formę wykładów można równie dobrze zrobić sobie w domu przed komputerem i efekty będą takie same. Warto na to zwrócić uwagę, czy wykładowca sposobem prowadzenia wykładów po prostu nas nie zanudza. W końcu za to płacimy i trzeba wymagać najwyższego standardu.

Poza projektorem i dobrym wyposażeniem w materiały, niezbędną rzeczą są odpowiednio przygotowane komputery do wykonywania próbnych egzaminów. Program musi być zawsze aktualny i podobny do tego, jaki jest w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego. Chodzi o to, abyśmy mogli przyzwyczaić się do tego co nas czeka. Tutaj wykładowca również ma istotną misję – przygotować nas do bezstresowej obsługi klawiatury egzaminacyjnej i programu. Niby błahostka, jednak kiedy podczas egzaminu stres pogłębia się, możemy popełnić istotny błąd.

- U nas egzamin wewnętrzny teoretyczny każdy kursant musi zdać bezbłędnie dwa razy, co pozwala sprawdzić, czy rzeczywiście posiada wystarczająco dużą wiedzę – powiedział nam wykładowca w O
SK Jurida.

Okazuje się, że nie wszystkie ośrodki dbają tak dokładnie, aby kursant miał pewność, że zna przepisy i poradzi sobie bezbłędnie podczas egzaminu. - Najpierw są wykłady, nauka i kodeks, a dopiero później jeżeli ktoś chce, to może dostać bazę pytań i program do ćwiczenia egzaminów teoretycznych na swoim kom
puterze – powiedziano nam w OSK Jurida.

Nie można zapomnieć również o pozostałym wyposażeniu, które jest niezbędne do prawidłowej nauki udzielania pierwszej pomocy. To jest integralna część wykładów i musi być poprowadzona z równie wysokim profesjonalizmem, co lekcje dotyczące ruchu drogowego.

Nie każdy wie, że przysługuje nam prawo rezygnacji z kursu i przeniesienia się do innego ośrodka bez straty pieniędzy. Jeżeli już wpłacasz pieniądze, rób to najlepiej stopniowo. Może okazać się, że instruktor, z którym masz jeździć zupełnie Tobie nie odpowiada, a ośrodek nie ma innego, to pamiętaj – możesz zrezygnować z kursu i poprosić o wydanie wtórnika „karty przeprowadzonych zajęć”. Wówczas możesz dokończyć kurs w innym, lepszym ośrodku.

Jeżeli jesteś już przekonany po odwiedzeniu jednej wybranej, czy kilku szkół i stwierdzeniu, że ta jest właśnie dla Ciebie, kolejnym krokiem będzie skompletowanie dokumentów i przekazanie ich do placówki. Najistotniejszym z nich jest orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem, za co zapłacimy około 50 złotych. Jeżeli składający dokumenty jest nieletni, musi posiadać również pisemną zgodę rodziców.

Informacje dotyczące Ośrodków Szkolenia Kierowców można uzyskać w każdym starostwie powiatowym, które te ośrodki nadzoruje. Również tam można zgłaszać wszelkie skargi i uwagi odnośnie działalności ośrodków. Celem szkolenia jest przygotowanie kursanta do kierowania pojazdami w taki sposób, aby nie zagrażał bezpieczeństwu i porządkowi ruchu. O tym, czy ośrodek spełnia swoje zadanie oraz czy sami nie popełniamy błędów okazuje się tak naprawdę dopiero podczas egzaminu państwowego.

Fot. RK

Milan

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (4)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ kursantka
    Poniedziałek, 02.06

    A ja zdałam za pierwszym razem w Autoelu i bardzo sobię chwalę wiedzę pana instruktora u którego każda godzina jazdy była dodatkową godziną teorii ... naprawdę polecam. Panie Eugeniuszu wielkie dzięki

  2. 2
    0
    ~ froPis ;)
    Wtorek, 03.06

    Polecam O.S.K. Lider Państwa Wilk :) zdalam za pierwszym razem :)

  3. 3
    0
    ~ CBŚ
    Środa, 04.06

    To ten Wilk co był od ulicy wrabiania w kolizję w policji ?????????

  4. 4
    0
    ~ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Wtorek, 19.08

    A ja polecam Ośrodek Szkolenia 'AMATOREK'.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0395510196686