Przy elbląskim porcie otwarto pierwszy w Elblągu parking dla samochodów ciężarowych przekraczających 16 ton. Do tej pory tego rodzaju pojazdy miały możliwość dłuższego postoju jedynie przy „Nowej Holandii” - kompleksie rekreacyjnym na obwodnicy miejskiej.
Jak poinformowała nas Joanna Tomczyk, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Elblągu, Prezydent wyznaczył w ostatnich dniach tymczasowy parking dla pojazdów o dopuszczalnej masie przekraczającej 16 ton lub o długości ponad 12 metrów. Miejscem, gdzie kierowcy mogą zostawić pod stałą ochroną pojazdy typu TIR jest Port Morski. – Obecnie możemy przyjąć 20 jednostek, gwarantując całodobową ochronę – powiedział nam Wojciech Przechełski z Zarządu Portu Morskiego w Elblągu.
Ta liczba niebawem się zwiększy, bowiem z portu zniknie skład węgla, z którego korzysta elbląska elektrociepłownia. – Wówczas będzie zdecydowanie więcej miejsca na kolejne pojazdy – dodaje Przechełski. W lutym na ulicy Radomskiej i na Trasie Unii Europejskiej pojawi się odpowiednie oznakowanie, które pomoże kierowcą ciężarówek trafić w to miejsce.
Parking w porcie ma odpowiednio wykonane podłoże, dzięki czemu żaden TIR nie uszkodzi nawierzchni. W mieście jest inaczej. Na załączonym zdjęciu widać ulicę Firleja, gdzie kierowca postanowił pozostawić swój pojazd z nadzieją, że nikt na to nie zwróci uwagi. Jest wiele powodów, aby usunąć auto ciężarowe z takiego miejsca. Nie dość, że niszczy chodnik i jednię, które i tak są w złym stanie, to na dodatek zajmuje sporo miejsca.
- Jeżeli jakiś TIR stoi w takim miejscu wystarczy zadzwonić do Straży Miejskiej lub Policji, a pojazd zostanie skierowany na nowopowstały parking – przekazał nam Marek Pawlikowski, zastępca naczelnika Zarządu Dróg w Elblągu. – W przyszłości planowana jest budowa drugiego takiego parkingu – dodał Pawlikowski. Jest to duży postęp. Do tej pory widok stojącego samochodu ciężarowego, na przykład na ulicy Ogólnej nie był żadną nowością.
Parkingi miejskie mają zazwyczaj graniczne obciążenie na poziomie 2,5 ton. Mówią o tym zresztą same przepisy kodeksu drogowego. Mamy nadzieję, że nowy parking przyciągnie kierowców, którzy będą mogli bezpiecznie przechować TIRa nie niszcząc przy tym miejskich parkingów. Do tej pory jedynym miejscem, gdzie można było zatrzymać takie pojazdy był teren „Nowej Holandii” przy obwodnicy. Jednak odległość od centrum miasta i brak ochrony była dość dużym problemem dla wielu kierowców TIRów.
Jak oznakowany jest parking - jakie zostały użyte znaki drogowe ?