O współpracy z Ośrodkami Szkolenia, egzaminach i związanych z nimi najczęstszymi błędami, a także o bezpieczeństwie na drogach rozmawiano w minioną sobotę na spotkaniu w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Elblągu.
Spotkanie zorganizowane w elbląskim WORD miało na celu poruszenie wszystkich kwestii dotyczących instruktorów, egzaminów i szkolenia. Wśród gości pojawili się między innymi kierownicy i właściciele ośrodków szkolenia kierowców, starosta elbląski Sławomir Jezierski, wiceprezydent Witold Wróblewski i komendant elbląskiej policji Mariusz Darabasz.
Spotkanie otworzył dyrektor elbląskiego WORD, Stanisław Lecheta. Jak powiedział, do tej pory, w przeciągu dziesięciu ostatnich miesięcy przeegzaminowano 30 tysięcy osób, co zupełnie przekroczyło tegoroczne plany. – W stosunku do 2006 roku, zauważyliśmy wzrost ilości egzaminów o 31 procent – przyznał dyrektor.
Wraz z tym, poprawiła się statystyka zdawalności. Aż 30 procent przystępujących do egzaminu osób, zaliczyła go za pierwszym podejściem. Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Elblągu posiada dzisiaj również większą liczbę egzaminatorów i samochodów, bo aż dziewięć sztuk. Pojawił się także nowy motor - Honda CBF, przeznaczony do egzaminów na kategorię A.
Dorota Filipek, kierownik biura obsługi interesantów elbląskiego WORD, poinformowała, że tylko 67 procent osób egzaminowanych zapoznało się w swoich ośrodkach szkolenia z zasadami egzaminowania. - Jest to wciąż za mało i świadczy o nieprawidłowym podejściu wykładowców i instruktorów do kursantów – przyznaje Filipek. Jeżeli chodzi o powody nie zdawania, to głównym problemem, aż u 80 procent wszystkich zdających, jest stres.
Najwięcej emocji wzbudziła jednak wypowiedź Zdzisława Kołdyńskiego, nadzorującego egzaminy w elbląskim WORD, dotycząca egzaminów teoretycznych i praktycznych. W jego mniemaniu instruktorzy wciąż przykładają za mało uwagi prawidłowemu szkoleniu i używają pojęć, które doprowadzają później do błędów podczas egzaminu. – Błędy instruktorów powielają kursanci – podsumował swoją wypowiedź.
Nie zabrakło również komentarzy elbląskiej Policji. Według statystyk stróżów prawa, aż 15 osób dziennie ginie na drogach, a 75 procent boi się wyjść z domu ze względu na brawurowych kierowców! Do 2012 roku liczba ofiar ma spaść do połowy. Czy to się uda zobaczymy... Wiele zależy nie tylko od charakteru kierowcy ale i podejścia do szkolenia przez instruktorów.