Tym razem policjanci z elbląskiej komendy odpowiedzieli na pytania, które nadesłali do naszej redakcji sami czytelnicy. Jedno z pytań dotyczyło m.in. pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniu ulic Nowowiejska-Teatralna-Płk.Dąbka-12 Lutego.
Jak zakwalifikować wózek inwalidzki z napędem elektrycznym, który porusza się po jezdni? Czy taki „pojazd" nie powinien mieć włączonych cały czas świateł i czy w ogóle może się poruszać po jezdni?
Zgodnie z art. 2 pkt 48 ustawy Prawo o ruchu drogowym wózek inwalidzki jest to pojazd konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się osoby niepełnosprawnej, napędzany siłą mięśni lub za pomocą silnika, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do prędkości pieszego. Natomiast art. 2 pkt 18 precyzuje do jakiej kategorii należy zaliczyć osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim - pieszy - osoba znajdująca się poza pojazdem na drodze i nie wykonująca na niej robót lub czynności przewidzianych odrębnymi przepisami; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej. Wobec takich osób mają zastosowanie przepisy rozdziału 2. o ruchu pieszych.
Czy rowerzyści mogą jeździć po jezdni bez świateł i lewego lusterka?
Rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 1 kwietnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. § 52. Rower powinien być wyposażony:
- z przodu w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej,
- z tyłu w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające,
- co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec,
- w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.
Rowerzysta poruszający się po drodze publicznej ma obowiązek poruszania się z włączonymi światłami, o których mowa w przytoczonym rozporządzeniu.
Pytanie dotyczy skrzyżowania Nowowiejska - Teatralna - Płk.Dąbka - 12 Lutego. W czasie gdy dla kierunku Nowowiejska-Teatralna pali się zielone światło, jak wygląda zasada pierwszeństwa dla pojazdów skręcających w lewo z Teatralnej i w prawo z Nowowiejskiej? Ich tor jazdy przecina się szczególnie, gdy pojazdy z Teatralnej chcą zakończyć manewr na pasie do Królewieckiej.
Skrzyżowanie Nowowiejska-Teatralna-Płk.Dąbka-12 Lutego jest skrzyżowaniem dość specyficznym. Różni się ono od innych skrzyżowań tym, że jest bardzo rozległe i dodatkowo przecina je linia tramwajowa. Ruch na tym skrzyżowaniu reguluje sygnalizacja świetlna. Dla skręcających w lewo z ul. Nowowiejskiej i w lewo z ul. Teatralnej tor skrętu wyznaczają linie krawędziowe przerywane - P-7a, które zaczynają się odpowiednio: dla wyjeżdżających w lewo z ul Teatralnej przy lewej krawędzi ul. Teatralnej i kończy się przy lewej krawędzi ul. Królewieckiej, oraz dla wyjeżdżających z ul. Nowowiejskiej, przy lewej krawędzi jezdni tej ulicy i kończy się przy lewej krawędzi ul. 12-go Lutego. Zaznaczyć w tym miejscu należy, że poruszanie się wzdłuż tej linii P-7a pozwala na bezkolizyjne wyminięcie się pojazdów skręcających w lewo z ul. Nowowiejskiej i z ul. Teatralnej. W tej sytuacji skręcający w lewo mają obowiązek udzielenia pierwszeństwa przejazdu pojazdom jadącym przez to skrzyżowanie na wprost. Nie jest więc zalecane, aby skręcający w lewo zajeżdżali za siebie, ponieważ w tym momencie tory ich jazdy są kolizyjne, a ponadto powoduje to spowolnienie ruchu na skrzyżowaniu prowadzące do tamowania i znacznego zmniejszenia przepustowości skrzyżowania.
Należy również pamiętać o zasadach zawartych w art. 25 ustawy Prawo o ruchu drogowym: Art. 25.1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo - także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo. 2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do pojazdu szynowego, który ma pierwszeństwo w stosunku do innych pojazdów, bez względu na to, z której strony nadjeżdża. 3. Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się również w razie przecinania się kierunków ruchu poza skrzyżowaniem. 4. Kierującemu pojazdem zabrania się: 1) wjeżdżania na skrzyżowanie, jeżeli na skrzyżowaniu lub za nim nie ma miejsca do kontynuowania jazdy, 2) rozdzielania kolumny pieszych.